"3. Kamu Bilişim Zirvesi" başladı

- Kamu Bilişimcileri Derneğince düzenlenen, AA'nın "global iletişim ortağı" sponsoru olduğu zirvede, bilişimciler bir araya geldi - Dernek Başkanı Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin: - "Değişimin teknik, teknoloji tarafı, hepimiz tarafından kolayca sağlanır, z

 

ANTALYA (AA) - Kamu Bilişimcileri Derneği tarafından düzenlenen, Anadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu, "3. Kamu Bilişim Zirvesi" Antalya'da başladı.

Belek turizm merkezinde düzenlenen zirveye, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, Kamu Bilişimcileri Derneği Başkanı Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbi̇lgi̇n, Kamu Bilişimcileri Derneği 2. Başkanı Yakup Şıvka ile kamu kurumundan ve teknoloji sektöründen üst düzey yöneticiler katıldı.

AA'nın "global iletişim ortağı" sponsoru olduğu, "Bilişimle Potansiyelini Keşfet" sloganıyla gerçekleştirilen zirvede, siber güvenlikle ilgili en yeni konuların yanında kamu bilişimcilerinin yaşadıkları sorunlar da ele alınacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, Avrupa Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı (ENİSA) tarafından Avrupa Siber Güvenlik Ayı (ECSM) etkinlikleri arasına alınan zirvenin açılışında zirvede yeni yazılımların, teknolojilerin, programların anlatılacağını ifade etti.

Teknolojik alanda yoğun iş ortamı olduğuna değinen Zerey, "Böyle yerlerde fikir alışverişinde bulunmamız gerekiyor." dedi.

Zerey, data hacminin katlanarak gittiğini, verilerin mevzuata uygun değerlendirilerek korunmasının önemli olduğunu bildirdi.

- Birlikte olmanın enerjisi yaratılacak

Kamu Bilişimcileri Derneği Başkanı Doç. Dr. Özbi̇lgi̇n de zirvede hem dijital dönüşümü ele alacaklarını hem de birlikte olmanın enerjisini yaratacaklarını belirtti.

"Dijital dönüşüm Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi her şeyden önce bir zihniyet değişikliğidir. Değişimin teknik, teknoloji tarafı, hepimiz tarafından kolayca sağlanır, zor olan zihniyet değişikliğini gerçekleştirmektir." diyen Özbilgin, derneklerinin bu değişime katkı sağlamasının en büyük görevi olduğunu dile getirdi.

Derneklerinin ana hedefinin dijital dönüşümü sağlamak olduğuna değinen Özbilgin, derneklerinin hem ülkeyi kapsayan önemli işlere hem de büyük sosyal sorumluluk projelerine imza attığını vurguladı.

Bu başarıda sadece aracı olduklarını, katılımcıların desteğiyle bunu başardıklarını anlatan Özbilgin, "Bu sene birçok sosyal sorumluluk projesi yaptık. Kars'ta 5G projesini öğrencilerle buluşturduk, farklı illerde birçok etkinliğimiz oldu." diye konuştu.

İki gün boyunca dernekten beklentileri katılımcılardan heyecanla beklediklerini aktaran Özbilgin, zirveye 508 kişinin katıldığını, bunlardan 150'sinin kamu sektöründe genel başkan ve daire başkanları olduğunu kaydetti.

Özbilgin, zirve kapsamında Turkcell BİP üzerinden yarışmalar düzenleyerek, ödüller vereceklerini söyledi.

Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık da Belek'te 68'i beş yıldızlı 80 civarında otel, 90 binin üzerinde yatak kapasitesi bulunduğunu ifade etti. Otellerin tamamının dolu olduğunu aktaran Çalık, bunun cari açığın kapatılması için önem taşıdığını belirtti.

Çalık, gerçekleştirilen zirvenin teknoloji açısından önemine işaret etti.

Zirve, pazar günü sona erecek.

 

Deniz piyadelerinin koruyucusu görücüye çıkıyor
FNSS, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için geliştirdiği ZAHA konseptini ilk kez Indo Defence Fuarı'nda sergileyecek.
devamı..

                 

Savunma sanayisi güçlendirilecek
Savunma sanayisi, güvenlik alanında dışa bağımlılığın azaltılması, yüksek katma değerli üretim ve ihracat potansiyeli dolayısıyla çeşitli alanlarda atılacak adımlarla güçlendirilecek.
devamı..

                 

Savunmadaki başarıyı devlet büyütecek

devamı..

                 

Milli İHA yerli motorla uçmaya hazırlanıyor
Türk savunma sanayisinin geliştirdiği motorlar milli hava platformlarıyla buluşuyor.
devamı..

                 

NASA'nın sismik inceleme aracı Mars'a indi
NASA, Mars'ta sismik inceleme yapacak ve kızıl gezegenin yer altı katmanlarına ilişkin veri toplayacak uzay aracının, 6 aylık yolculuktan sonra Mars'a iniş yaptığını açıkladı.
devamı..

                 

T625 helikopteri Bahreyn Airshow'da tanıtılacak
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ, 14-16 Kasım'da düzenlenecek Bahreyn International Airshow'a T625 Genel Maksat Helikopteri ile katılmaya hazırlanıyor.
devamı..

                 

Giyilebilir ve yıkanabilir nanojeneratör geliştirildi
Çinli bilim insanları, mobil cihazlar için giyilebilir ve yıkanabilir nanojeneratör üretti.
devamı..

                 

Çin uzaya navigasyon uydusu fırlattı
Çin, Beydou-3 uydusu serisinin 17'ncisini uzaya fırlattı.
devamı..

                 

Türk bilim insanlarından 'çevre dostu' laboratuvar ürünleri
Erzurum'da 3 akademisyen, moleküler biyoloji ve genetik alanında yaptığı çalışma sonucu, "çevre dostu laboratuvar ürünleri" geliştirdi.
devamı..

                 

"3. Kamu Bilişim Zirvesi" başladı
- Kamu Bilişimcileri Derneğince düzenlenen, AA'nın "global iletişim ortağı" sponsoru olduğu zirvede, bilişimciler bir araya geldi - Dernek Başkanı Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin: - "Değişimin teknik, teknoloji tarafı, hepimiz tarafından kolayca sağlanır, z
devamı..

                 

Kamuda 'e-Devlet' seferberliği
Kamu kurumlarının e-devlet projesi hazırlama ve yönetme kapasiteleri geliştirilerek, bilgi işlem birimlerindeki insan kaynağı güçlendirilecek.
devamı..

                 

Vodafone, akıllı şebeke teknolojisini kullanan ilk operatör oldu
- Vodafone Türkiye, kullanımın yoğun olduğu saatlerde müşterilerine daha iyi veri hizmetinin yanı sıra en iyi ses kalitesini de sunmak üzere, şebekesinde yapay zekayı kullanmaya başladı - Şirket, bu kapsamda Türkiye'de akıllı şebeke teknolojisini kullanan
devamı..

                 

'Kayı'da hedef 1 liralık enerjiyle 100 kilometre

devamı..

Kriptolojiyi 'gözün şifresi'ni çözmek için kullanıyor
Türk Silahlı Kuvvetleri ve dünya devi şirketlere kriptoloji hizmeti veren Prof. Dr. Çetin Kaya Koç, çalışmalarını yapay göz alanında yoğunlaştırarak görmeyen insanlara umut olmayı hedefliyor.
devamı..

Ay’ın karanlık yüzü görüntülendi
Çin'in uzaya gönderdiği Longciang-2 uydusu Dünya'dan görünmeyen ve merak konusu olan Ay’ın karanlık yüzünü fotoğrafladı.
devamı..

Xiaomi Redmi Note 6 Pro, n11.com'da satışta
- Xiaomi'nin her kamerası yapay zeka ile desteklenen ilk akıllı telefon modeli Redmi Note 6 Pro, bin 999 TL ve bin 799 TL'den ön siparişler n11.com'da satışa sunuldu
devamı..

'HAVELSAN, siber güvenlik alanında hızla ilerlemektedir'
HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şenol, "HAVELSAN, siber güvenlik yazılımlarıyla Türkiye'nin yanı sıra dost ve müttefik ülkeler için de çözüm geliştirme konusunda hızla ilerlemektedir." dedi.
devamı..

Yüksek verimli yerli 'hidrojen yakıt pilleri' geliştirildi
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde yürütülen çalışmada, lityum bataryalardan 10 kata kadar daha fazla enerji elde edilebilen hidrojen yakıt pilleri üretildi.
devamı..

Bilişimde 12 bin terime Türkçe karşılık
Bilişimde kullanılan terimleri Türkçeye çevirmek için yıllardır çalışmalar yapan Türkiye Bilişim Derneği, bugüne kadar 12 bin bilişim terimine karşılık buldu.
devamı..