Allianz Türkiye'den 3 özel sürdürülebilir çözüm ve 3 girişime destek

- Allianz Türkiye, meme kanseriyle mücadelede kadınlarda farkındalık yaratan uygulama ve elektrikli otomobiller için kasko indiriminin yanı sıra güneş santrallerine özel performans sigortası çözümlerini geliştirdi - Şirket, "BilenAnnem" uygulamasının hayat

 

İSTANBUL (AA) - Allianz Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Aylin Somersan-Coqui, bir yıl içerisinde hayata geçirdikleri 3 özel sürdürülebilir çözüm ve inovasyon alanında 3 girişime verdikleri desteklerine ilişkin, “En büyük gururumuz daha iyi bir çevre, daha iyi bireyler, kurumlar ve toplum yaratılmasına katkı sağlamaya dair verdiğimiz sözümüzü tutabilmiş olmamız.” dedi.

Somersan-Coqui, sigorta sektöründe sürdürülebilirliğe ilişkin düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, sigorta sektörünün ilk sürdürülebilirlik modelini ve stratejisini oluşturduklarını bildirdi.

Allianz Türkiye’nin sürdürülebilirlik stratejisinin iki önemli ayağı olan “önleyici çözümler” ile “girişimcilik ve inovasyon” temellerinde tüm 2017 hedeflerini yerine getirdiklerini ifade eden Somersan-Coqui, “En büyük gururumuz daha iyi bir çevre, daha iyi bireyler, kurumlar ve toplum yaratılmasına katkı sağlamaya dair verdiğimiz sözümüzü tutabilmiş olmamız. Sürdürülebilirlik çevrelerinde bile iddialı bulunan ‘her yıl 3 yeni sürdürülebilir çözümü hayata geçirme’ hedefinin yerine getirilmesi adına çalışan tüm ürün, çözüm sorumlularımız ve sürdürülebilirlik komitemize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Somersan-Coqui, Allianz Türkiye’nin önleyici çözümler kapsamında “iyi bireyler” adına attıkları adımla meme kanseriyle mücadelede “erken tanı hayat kurtarır” mottosuyla kadın sağlık sigortalılarına, teminat kapsamındaki mamografi haklarını hatırlattığını anlatarak, 40 yaş üstü kadın sağlık sigortalılarının 115 bininin 40 bin 500’üne ulaştıklarını, belirlenen kontrol grubundaki mamografi oranının da yüzde 8’den yüzde 54’e çıktığını, şimdiye kadar aranan sigortalıların yaklaşık yüzde 30’unun kendi kendine meme muayenesi konusunda ek bilgi talebinde bulunduğunu kaydetti.


- Elektrikli otomobillere özel kasko indirimi


Aylin Somersan-Coqui, ikinci sürdürülebilir çözümde “iyi çevre” hedefiyle adım atan Allianz Türkiye’nin, iklim değişikliğinin en önemli nedenlerinden birinin fosil yakıt kullanımı olmasından yola çıkarak elektrikli otomobillere kasko avantajı sağlanması çözümünü devreye aldığını, Allianz Türkiye’nin elektrikli otomobillerin kullanımını teşvik etmek amacıyla özel araç kategorisinde değerlendirilen yüzde 100 elektrikli otomobillerin kasko net primlerinde otomobil ve marka türüne göre değişen yüzde 20’ye varan indirim sağladığını bildirdi.

Allianz Türkiye’nin geliştirdiği bir başka çevre çözümüyle güneş enerjisi santrallerinde herhangi bir fiziksel hasardan bağımsız, olumsuz hava koşulları nedeniyle güneş ışınlarının düşük seviyede kullanılabilmesi sonucu oluşan kar kayıplarını teminat altına alan bir ürün de çıkardığını belirten Somersan-Coqui, “Kış aylarında bile güneşi gördüğümüz ender bir coğrafyada yaşıyoruz. Türkiye’de 2 bin 737 saat güneşlenme süresine karşılık 860 megavat enerji elde ediliyor. Almanya’ya baktığımızda 1.600 güneşlenme süresi karşılığı 40 bin megavat enerji üretiliyor. Yani bizden yüzde 60 az güneşle 46 kat fazla enerji üretimi gerçekleştiriyorlar.” şeklinde konuştu.

Somersan-Coqui, Allianz Türkiye 2017 hedefleri çerçevesinde Türkiye sigorta sektörünün ilk Global Raporlama İnisiyatifi (GRI) tabanlı sürdürülebilirlik raporunu yayımladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Sürdürülebilirlik adına sadece projeler yapmıyor, iş yapış şekillerimizin sürdürülebilir olabilmesi için iş süreçlerimize dair adımlar atıyoruz. GRI gibi uluslararası raporlarla her yıl ilerlememizi kayıt altına alıyor, şirket içinde çevresel konulardan yönetişim alanlarına, kadın-erkek eşitliğine kadar pek çok önemli göstergeyi ölçüm paneliyle takip ediyoruz. Allianz Türkiye olarak, 2017 yılında 2016’ya oranla yüzde 20 daha az elektrik, yüzde 6,3 daha az su ve kişi başına yüzde 7 daha az kağıt tükettik. Alternatif enerji kaynaklarının kullanımını yüzde 26 artırdık ve yıllık 108 bin adet pet şişe kullanımını elimine ettik. Teknolojinin etkin kullanımı sayesinde seyahatlerden kaynaklanan karbon ayak izimizi de yüzde 4,3 düşürmeyi başardık.”

Bir yandan kurum içindeki girişimcilik potansiyellerini harekete geçirirken, diğer yandan dışarıdaki girişimcilerle yenilikçi iş modelleri için entegrasyonlar, üniversitelerle iş birlikleri ve Allianz Grubu ile inovasyon entegrasyonu konularına odaklandıklarını aktaran Somersan-Coqui, girişimcilik ekosisteminde TÜSİAD, GİRVAK ve Etohum gibi birçok kuruluşla gerçekleştirdikleri ortaklıkları anlattı.

Somersan-Coqui, “Aynı anda, birbirini besleyecek şekilde devreye aldığımız kurum içi ve kurum dışı girişimcilik programlarımızın ilk etaplarını başarıyla tamamladık ve destekleyeceğimiz 3 yenilikçi projeyi seçtik.” dedi.

Allianz Türkiye İnovasyon Ofisi’nin 2017 yılında başlattığı kurum içi girişimcilik programına yapılan 90 başvurudan seçilen 7 proje hızlandırma aşamasını temmuz ayında tamamladığını, 2’sinin kuluçka aşamasına geçmeye hak kazandığını belirten Somersan-Coqui, programın son aşamasında teknoloji odaklı geleceğin anneleri için hazırlanan “BilenAnnem” mobil hizmet uygulamasının birinci seçildiğini, Allianz Türkiye çalışanları tarafından geliştirilen, geleceğin anneleri için oluşturulmuş bu mobil uygulamayla hamilelik sürecinin her adımında güvenilir bilgilerle annelere yardımcı olmanın hedeflendiğini kaydetti.

Somersan-Coqui, girişimcilerle kurulan iş birlikleri sayesinde yenilikçi iş modellerini sigortacılığın içerisine katarak yeni nesil sigortacılığı güçlendirmek isteyen Allianz Türkiye’nin destek verdiği bir diğer girişimin ise “SpiroHome” olduğuna dikkati çekerek, sözlerine şöyle sürdürdü:

“Allianz Türkiye olarak ‘SpiroHome’ ile KOAH hastalarının nefes kapasitelerini ve ilaç ihtiyaçlarını mobil platform üzerinden ölçümleyen ve gözlemleyen sağlık destek projesini de yürütmek üzere harekete geçiyoruz. Etohum ile birlikte yürüttüğümüz dış girişimcilik programı çerçevesinde ortaya konan bir diğer proje, ‘Gamester’ ile artırılmış gerçeklik uygulamalarını sigortacılığın risk yönetimi aşamasına taşımaya hazırlanıyoruz. Fabrika yangını ve yangın önleme sistemlerini simüle ederken riziko kontrol aşaması deneyimini yenilikçi bir şekilde ele alıyoruz. Kullanıcılar, sanal fabrikada yangın durumunda hangi önlemlerin alınacağını Vive gözlükle deneyimleyebiliyor.”


- “(Trafik sigortası) Yakında serbest piyasa ekonomisine geri döneceğimizi umuyoruz”


Bir gazetecinin, gelecek yıl hedeflerine ilişkin soru üzerine Somersan-Coqui, her yıl 3 sürdürülebilir ürün veya çözüm hayata geçirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Somersan-Coqui, dijitalleşmede çok önemli hedeflerinin bulunduğunu belirterek, “Şu anda tüm iletişimimizin yüzde 67’si dijital olarak yapılıyor. Bizim hedefimiz yüzde 80’lere gelmek. Bu hedefe ulaşmak için adımları atacağız.” dedi.

Trafik sigortasına yapılan zammın sektörün zararını karşılayıp karşılamayacağına ilişkin soru üzerine Somersan-Coqui, “Trafik sigortalarında yüzde 5’lik bir fiyat artışı yapıldı. Enflasyon endekslemesine devam ediliyor. Bu memnuniyet verici. Fakat yedek parça ve normal enflasyon da oldukça hızlı şekilde ilerliyor. Geçen sene ortalamada yüzde 30’a yakın bir indirim yapıldı. Bizim hedefimiz serbest piyasa ekonomisine geri dönülmesi. Umuyoruz ki böyle bir yol çizilecek. Yakın bir zaman içerisinde serbest piyasa ekonomisine geri döneceğimizi umuyoruz.” diye konuştu.

Somersan-Coqui, BES’te 7,5 milyon müşterinin, kontratın bulunduğunu belirterek, “Otomatik katılımda cayma oranları yüksek olmasına rağmen 3,5 milyon katılımcı, kontrat yapılmış durumda. Bence bardağın boş değil, dolu tarafına odaklanmamız gerekiyor. Torba tasarıda cayma hakkını 2 aydan 6 aya çıkarılmasına yönelik düzenleme geldi. Gönül isterdi ki işveren katkısı da dahil olsun. Bunun da pozitif etkilerinin görüleceğini umuyorum. Biraz daha farkındalığın artırılmasıyla umuyorum ki cayma oranlarını düşürmeyi başarırız.” ifadelerini kullandı.

Bu arada, Allianz Türkiye, bir yıl içinde 3 özel sürdürülebilir çözümü hayata geçirdi ve inovasyon alanında 3 girişime destek verdi. Şirket, meme kanseriyle mücadelede kadınlarda farkındalık yaratan uygulama ve elektrikli otomobiller için kasko indiriminin yanı sıra güneş santrallerine özel performans sigortası çözümlerini geliştirdi.

Ayrıca kendi kurumundan girişimcilerinin önerisi olan hamile kadınlara bilgi ve network sağlayan "BilenAnnem" uygulamasının hayata geçmesine, kurum dışından artırılmış gerçeklik tabanlı riziko kontrolüne olanak veren Gamester uygulamasına ve astım hastalarının nefes kapasitelerini kolayca ölçmelerini sağlayan SpiroHome girişimlerine destek verdi.

 

Turkish Cargo zürafa taşıdı
Turkish Cargo, 16 aylık 3 zürafayı Güney Afrika'nın Johannesburg kentinden İstanbul aktarmalı olarak İran'ın başkenti Tahran'a ulaştırdı
devamı..

                 

İstanbul'da 'seçim güvenliği' önlemleri alındı
24 Haziran seçimleri seçimleri nedeniyle İstanbul'da 38 bin 480 polis, 4 polis helikopteri, 8 deniz botu ile 85 TOMA ve 90 zırhlı araçla güvenlik tedbiri alındı.
devamı..

                 

KKTC'de yerel seçimler yarın
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) halk, yerel seçimler için yarın sandık başına gidecek.
devamı..

                 

Yabancı turistlerden 'Tatile Türkiye'ye gelin' çağrısı
Ege Bölgesi'nin önemli turizm merkezlerinden Didim'de tatil yapan yabancı turistler, "Hiç düşünmeden Türkiye'ye tatile gelin" çağrısı yaptı.
devamı..

                 

Cakes&Bakes, Avrupa’nın en iyisi seçildi
- TAV Havalimanları'nın iştiraki BTA’nın konseptlerinden Cakes&Bakes, 7. FAB Conference & Awards 2018’de “Yılın Havalimanı Kafe Noktası" kategorisinin Avrupa birincisi oldu
devamı..

                 

Geleceğin kadın mühendislerine Siemens Türkiye desteği
- Çalışanları arasında kadın mühendis oranı şirket genelinde yüzde 21, Ar-Ge’de ise yüzde 35’e ulaşan Siemens Türkiye, 23 Haziran Uluslararası Kadın Mühendisler Günü’nü anlamlı bir projeyle kutluyor - Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Gelis:
devamı..

                 

'Toprak Askerler' 22 asırdır nöbette
Çin’de yaklaşık 2 bin 200 yıl önce siyasi birliği sağlayan İmparator Çin Şıhuang’ın yaptırdığı “Toprak Askerler” asırlardır tarihe meydan okuyor.
devamı..

                 

Koç Üniversitesi 24’üncü yıl mezunlarını verdi
- Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Koç: - "Büyük Önder Atatürk'ün dediği gibi 'Hayat mücadeleden ibarettir', bunu sakın unutmayın. Ancak, bu gerçek sizi gereğinden fazla korkutmasın. Sizler Cumhuriyet’in ilke
devamı..

                 

FETÖ firarisi Aydoğan Vatandaş ABD'de görüntülendi
FETÖ'nün medya yapılanmasının önde gelen isimlerinden firari Aydoğan Vatandaş, AA tarafından ABD'nin New Jersey eyaletinde görüntülendi.
devamı..

                 

Adil Öksüz'ün bacanağına gözaltı
Konya merkezli 31 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik operasyon kapsamında, firari Adil Öksüz'ün bacanağı Ökkeş Tetik gözaltına alındı.
devamı..

                 

Başbakan Yıldırım: Seçim güvenliği için gereken tedbirler alınıyor
Başbakan Yıldırım, seçim güvenliğine ilişkin, "Seçim olmadan seçim güvenliğini gündeme getirmek çok doğru bir iş değil. Hükümetimiz seçimin güven ve huzur içerisinde geçmesi için aylardır gereken tedbirleri alıyor." dedi.
devamı..

                 

FETÖ'nün sivil imamı darbe girişimi sırasında Pensilvanya ile görüşmüş
Akıncı davasında yargılanan FETÖ'nün sivil imamı Hakan Çiçek'in, darbe teşebbüsü tarih ve saatinde ABD'de Pensilvanya eyaletinde bulunan ve sanığın rehberinde "Eczacı Abdi" olarak kayıtlı kişiyle FaceTime üzerinden görüştüğü tespit edildi.
devamı..

                 

Sırbistan'dan Xhaka ve Shaqiri'nin gol sevinçlerine tepki
Sırbistan Futbol Federasyonu (FSS), 2018 FIFA Dünya Kupası'nda oynanan Sırbistan-İsviçre maçında, aslen Kosova Arnavutu olan rakip takımdaki Granit Xhaka ve Xherdan Shaqiri'nin gol sevinçlerine tepki gösterdi.
devamı..

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Enkaz edebiyatından söz etmeyeceğiz
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Muharrem İnce cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturur, Millet İttifakı parlamentoda çoğunluğu sağlarsa hiç enkaz edebiyatından söz etmeyeceğiz. Her kuruşun hesabını millete vereceğiz." dedi.
devamı..

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Hiçbir hükümet yetkilisi cevap vermiyor
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Son 14 yılda, 2003-2017'de harcanan para 2 trilyon 94 milyar dolar. 2 trilyon 94 milyar dolarla ne yapıldı? Bu soruya hiçbir hükümet yetkilisi cevap vermiyor." dedi.
devamı..

Diyanete 9 bin 500 sözleşmeli personel alınacak
Diyanet İşleri Başkanlığının, Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım pozisyonlarına 9 bin 500 sözleşmeli personel alınacak.
devamı..

"Büyük Beymen İndirimi" başladı
- Dünya modasının önde gelen markalarını modaseverlerle buluşturan Beymen’de 2018 İlkbahar/Yaz sezonu ürünlerinde yüzde 50’e varan indirim veya Paracık avantajı sunan "Büyük Beymen İndirimi" başladı
devamı..

Sabancı Üniversitesi mezuniyet töreni
- Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Sabancı: - "Ben önümüzdeki yılların hem dünyada hem de ülkemizde, demokrasi ve insan hakları açısından daha iyi yıllar olacağı iyimserliğini koruyorum. Çünkü (mezunlar) sizlere ve aldığınız eğitime güv
devamı..

Miting öncesi Erdoğan'a küfreden 4 kişiye gözaltı
İzmir'de, Muharrem İnce'nin mitingi öncesi bir eğlence merkezinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a küfreden 4'ü gözaltına alındı.
devamı..