Ankara Üniversitesi Tarihi Müzesi açıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel statüsüne alınan, mezuniyet belgeleri, Arapça harfli daktilo ve ilk cübbeler gibi birçok tarihi objenin sergilendiği AÜ Tarihi Müzesi'nin açılışı yapıldı.

 

ANKARA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanlığınca özel statüsüne alınan Ankara Üniversitesi Tarihi Müzesi'nin (AÜM) açılışı gerçekleştirildi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, rektörlük binasındaki müzenin açılışında yaptığı konuşmada, göreve başladığı zamanlarda böyle bir müze açmaya karar verdiklerini söyledi.

Müzenin açılışını yapmanın bugüne nasip olduğunu belirten İbiş, şöyle devam etti:

"Üniversitenin özellikle sosyal tarihini anlatması bakımından bu müzeyi önemsiyoruz. Bugün 14 müzemiz var. Bunların belki bir kısmını koleksiyon, sergi olarak yorumluyorsunuz ama anatomiden tutun, tarım müzesine kadar doğa müzesinden tutun herbaryuma kadar jeolojideki müzeden tutun eczacılıktaki ilaç müzesine kadar pek çok müzemiz var. Gurur duyuyoruz. Müzeler zengini bir üniversiteyiz. Yeter mi? Yetmez. Daha fazlası olması lazım."

Bunların yanında eksik olanın üniversitenin sosyal tarihini anlatan bir müze olduğunun altını çizen İbiş, "Ben inanıyorum ki bugün açıyoruz ama bundan 10, 20 sene sonra çok farklı boyuta ulaşacak. Buralar yetmeyecek bile, belki tümüyle binaya doğru yayılacak, çok daha anlamlı olacak. Ama asıl anlamlı olan üniversitemizin kurucu rektörü Şevket Aziz Kansu, üniversitenin ilk açılışında 1946'da böyle bir müzeden bahsetmiş. Biz 70. yılına yetiştirmek için çok çabaladık ancak 71. yılımızda müzemizi açtık." dedi.

Müzede, üniversitenin ilk yıllarına ait mezuniyet belgeleri, Adnan Menderes'in Ankara Üniversitesi 1952 akademik yılı açılışında oturduğu sandalye, el yazması Kuran-ı Kerim, Arapça harfli daktilo, ilk cübbeler ve çeşitli yıllara ait fotoğraflar gibi birçok eser yer alıyor.

Muhabir: Ayşe Şensoy

 

"Red Bull BC One Cypher" yarışması İzmir'de yapılacak

devamı..

                 

Cumhurbaşkanına hediye edilen aslanlar Gaziantep'i sevdi
Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilen 4 yavru aslan, Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne uyum sağladı.
devamı..

                 

Aşık Veysel'in bağlamasına yoğun ilgi
Kars'ta, bağlama ustası İyidoğan, halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun bağlamasıyla KAÜ Devlet Konservatuvarı'nda müzik dinletisi sundu.
devamı..

                 

Bu hafta 8 film vizyona girecek
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 3'ü yerli 8 film vizyona girecek.
devamı..

                 

Ertuğrul Fırkateyninden dünyadaki en eski mermiler çıkarıldı
Ertuğrul Fırkateyni Ekip Başkanı Turanlı, Ertuğrul kazılarında 17 metre derinlikten iki top mermisi çıkarıldığını belirterek, "Bunların özelliği ilk defa zırh delen olarak 1860'lı yıllarda çıkarılan mermi türleri olması." dedi.
devamı..

                 

'Biz sinemada kalpten oynadık'
Türk sinemasının ünlü oyuncusu Engin Çağlar, Bayrampaşa Belediyesi'nce düzenlenen "Yeşilçam Dönemi Engin Çağlar Sineması" programına konuk oldu.
devamı..

                 

'Bordo Bereliler 2: Afrin' martta vizyonda
Vizyona geçen yıl giren "Bordo Bereliler 1: Suriye"nin ikinci serisi olan "Bordo Bereliler 2: Afrin" filmi, mart ayında sinemaseverlerle buluşacak.
devamı..

                 

'Mağmat Boğazı'nda sona gelindi
Trabzon'da, turizm çeşitliliğinin artırılması amacıyla Mağmat Boğazı'ndaki 600 dönümlük alanda uygulanacak projede sona gelindi.
devamı..

                 

Sema programlarını geçen yıl 50 bin kişi izledi
Konya Büyükşehir Belediyesinin her cumartesi Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen sema programlarını, geçen yıl 50 bine yakın kişinin izlediği belirtildi.
devamı..

                 

Savaş mağdurlarının gönüllü hemşiresi
Aydın'dan Kilis'e gelerek Suriye sınırının sıfır noktasında gönüllü çalışan 21 yaşındaki Zeynep hemşire, sınır ötesinden getirilen yaralı ve hastaların hayata tutunması için mesai harcıyor.
devamı..

                 

'Masar' adlı sevilen parçalarını yoğun istek üzerine çaldılar
Filistinli "Le Trio Joubran" adlı müzik grubu, "5. CRR Caz Şubatı" kapsamında hayranlarıyla buluştu. Yoğun ilgi gören konserde, grup, yoğun ısrarlar üzerine "Masar" adlı sevilen parçasını da çaldı.
devamı..

                 

ABD'de evsizler zorlu kış şartlarıyla mücadele ediyor
Bu yıl şiddetli soğuk ve kar fırtınalarının etkili olduğu ülkedeki yaklaşık 550 bin evsiz kış aylarının zor şartlarına karşı ayakta durmaya çalışıyor.
devamı..

                 

Yönetmen Semih Kaplanoğlu: Sinema emekleme çağında
Yönetmen Semih Kaplanoğlu, sinemanın emekleme çağında olduğunu belirterek, "Bugün üç boyutlu görüntü vesaire gibi şeylerin sinemada yapılacakların çok küçücük bir kısmını meydana getirdiğini düşünüyorum." dedi.
devamı..

Çin'de 2 bin yıllık antik kent bulundu
İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde ortaya çıkarılan kalıntılar, Doğu Han Hanedanlığı ve Hunlar'a ait işaretler taşıyor.
devamı..

Ağaç evini turistlere açtı
Artvin'deki köyünde hobi olarak yaptığı ağaç evi, yoğun ilgi üzerine aile işletmesine dönüştüren Osman Kaba, 7 kişinin konaklayabileceği, 8 köşeli evde, yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.
devamı..

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Civelek'e eşlik edecek
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 1 ve 2 Mart 2018 tarihlerinde klarnet sanatçısı Orçun Civelek'e eşlik edecek.
devamı..

Dakar'da pazarcılardan doğranmış soğan hizmeti
Dakar'da pazarcılar, müşterilerinin gözleri yaşarmasın diye soğanı doğrayıp satıyor.
devamı..

Şehit isimleri, Batman'daki kütüphanelerde yaşatılacak
İstanbul Batman Kültür Evi Derneğince, İstanbul Esenyurt Belediyesi'nin desteğiyle Batman'a kazandırılan 5 kütüphaneye, terör örgütü PKK tarafından şehit edilen öğretmenler ile Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan askerlerin isimleri verildi.
devamı..

Gastronomi şehrinin yeni lezzeti 'fıstıklı çiğ köfte dolması'
UNESCO tarafından gastronomi dalında yaratıcı şehirler ağına dahil edilen Gaziantep'te, çiğ köfte ve Antep fıstığını buluşturan yeni bir lezzet daha ortaya çıktı. Kente, fıstıklı çiğ köfte dolması da kazandırıldı.
devamı..