Ankara Üniversitesi Tarihi Müzesi açıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel statüsüne alınan, mezuniyet belgeleri, Arapça harfli daktilo ve ilk cübbeler gibi birçok tarihi objenin sergilendiği AÜ Tarihi Müzesi'nin açılışı yapıldı.

 

ANKARA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanlığınca özel statüsüne alınan Ankara Üniversitesi Tarihi Müzesi'nin (AÜM) açılışı gerçekleştirildi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, rektörlük binasındaki müzenin açılışında yaptığı konuşmada, göreve başladığı zamanlarda böyle bir müze açmaya karar verdiklerini söyledi.

Müzenin açılışını yapmanın bugüne nasip olduğunu belirten İbiş, şöyle devam etti:

"Üniversitenin özellikle sosyal tarihini anlatması bakımından bu müzeyi önemsiyoruz. Bugün 14 müzemiz var. Bunların belki bir kısmını koleksiyon, sergi olarak yorumluyorsunuz ama anatomiden tutun, tarım müzesine kadar doğa müzesinden tutun herbaryuma kadar jeolojideki müzeden tutun eczacılıktaki ilaç müzesine kadar pek çok müzemiz var. Gurur duyuyoruz. Müzeler zengini bir üniversiteyiz. Yeter mi? Yetmez. Daha fazlası olması lazım."

Bunların yanında eksik olanın üniversitenin sosyal tarihini anlatan bir müze olduğunun altını çizen İbiş, "Ben inanıyorum ki bugün açıyoruz ama bundan 10, 20 sene sonra çok farklı boyuta ulaşacak. Buralar yetmeyecek bile, belki tümüyle binaya doğru yayılacak, çok daha anlamlı olacak. Ama asıl anlamlı olan üniversitemizin kurucu rektörü Şevket Aziz Kansu, üniversitenin ilk açılışında 1946'da böyle bir müzeden bahsetmiş. Biz 70. yılına yetiştirmek için çok çabaladık ancak 71. yılımızda müzemizi açtık." dedi.

Müzede, üniversitenin ilk yıllarına ait mezuniyet belgeleri, Adnan Menderes'in Ankara Üniversitesi 1952 akademik yılı açılışında oturduğu sandalye, el yazması Kuran-ı Kerim, Arapça harfli daktilo, ilk cübbeler ve çeşitli yıllara ait fotoğraflar gibi birçok eser yer alıyor.

Muhabir: Ayşe Şensoy

 

"Best of Kültür 2018" ödülleri verildi
- Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji öğrencilerinin yıl boyunca kazandığı başarıların kutlandığı törende öğrenciler ödüllerini, aralarında Güneri Civaoğlu, Çağla Şıkel, Gökçe Bahadır, Gani Müjde, Ziynet Sali, Oğuzhan Koç ve Abdullah Avcı'nın bulunduğu ünlü
devamı..

                 

Sahillerde bayram yoğunluğu
Ramazan Bayramı'nda güzel havayı fırsat bilenler, sahillerde yoğunluk oluşturdu.
devamı..

                 

Güney Ege sahillerinde bayram yoğunluğu
Ramazan Bayramı nedeniyle Muğla ve ilçelerine gelen tatilciler, serinlemek için sahillere adeta akın edince plajlarda yoğunluk yaşandı.
devamı..

                 

Tarihi kervansaray 'tarım müzesi'ne dönüşüyor
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Bozova ilçesindeki tarihi Çarmelik Kervansarayı tarım müzesine dönüştürülecek.
devamı..

                 

'Dört Mevsim' baleseverlerle buluşmaya hazır
İtalyan besteci Antonio Vivaldi'nin aynı adı taşıyan eserinden baleye uyarlanan Dört Mevsim, Uğur Seyrek'in koreografisinde İzmir'de ilk kez sahnelenecek.
devamı..

                 

'Kanlı Nigar' Samsunlu sanatseverlerle ilk kez buluştu
Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), "Kanlı Nigar" müzikalini ilk kez Samsunlu sanatseverlerin beğenisine sundu.
devamı..

                 

'Deneysel-Geleneksel' karma minyatür sergisi açıldı
Küratörlüğünü Ceylan Harmancı'nın üstlendiği "Deneysel-Geleneksel" adlı karma sergi ziyarete açıldı.
devamı..

                 

YEE'den 'Dünyanın İlk Barış Antlaşması Kadeş' dans gösterisi
Yunus Emre Enstitüsünün "Anadolu'nun Renkleri" etkinlikleri kapsamında Amsterdam'da "Dünyanın İlk Barış Antlaşması Kadeş" temalı dans gösterisi düzenlendi.
devamı..

                 

Weinstein 1 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı
ABD'de taciz ve tecavüz suçlamaları nedeniyle dün New York'ta polise teslim olduktan sonra gözaltına alınan Amerikalı yapımcı Harvey Weinstein, 1 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı.
devamı..

                 

"Best of Kültür 2018" ödülleri verildi
Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji tarafından düzenlenen "Best of Kültür 2018" ödülleri sahiplerini buldu.
devamı..

                 

Devlet Tiyatroları Filistin için perde kapatacak
İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırısının ardından Türkiye'de 3 günlük milli yas ilan edilmesi üzerine, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'ne bağlı sahnelerde yas süresi boyunca oynanacak büyük oyunlar ve turneler iptal edildi.
devamı..

                 

Kim Kardashian Trump'tan bir hükümlü için af istedi
ABD'de magazin dünyasının öne çıkan isimlerinden Kim Kardashian, ABD Başkanı Donald Trump'tan bir hükümlü için af istedi.
devamı..

                 

Bu hafta 8 film vizyona girecek
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 4'ü yerli 8 film vizyona girecek.
devamı..

Perşembe Yaylası ziyaretçilerini büyülüyor
Ordu'nun Aybastı ilçesindeki bin 500 rakımlı Perşembe Yaylası, doğa harikası menderesleri ve yayla gölüyle ziyaretçilerine farklı güzellikler sunuyor.
devamı..

'Anadolu aslanı'na yabancı ilgisi
Balıkesir'in Edremit ilçesinde iki girişimcinin kurduğu üretim çiftliğinde yetiştirilen, güçlü fiziksel özellikleriyle "Anadolu aslanı" olarak bilinen Türk çoban köpeği Aksaray malaklısı, 32 ülkeye gönderildi.
devamı..

Bu hafta 8 film vizyona girecek
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 4'ü yerli 8 film vizyona girecek.
devamı..

Milano'da Leyla Gencer'in anısına fotoğraf sergisi açıldı
İtalya’nın Milano kentinde, “La Diva Turca” (Türk Divası) olarak tanınan dünyaca ünlü soprano ve devlet sanatçısı Gencer’in vefatının 10. yıl dönümü anısına Scala Tiyatrosu ve Akademisi tarafından düzenlenen fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.
devamı..

Bodrum'un kedilerini 30 yıldır 'Ali Baba' besliyor
Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Ali Karaduman, 30 yıldır her gün bisikletiyle 4 kilometre yol katederek, sokak kedilerine balık ve mama veriyor.
devamı..

"7 Bölge 7 Renk Kültür ve Sanat Festivali" başladı
- Bağcılar Kirazlı Metro İstasyonu Etkinlik Alanı'nda 5 gün sürecek festivalde, her gün farklı yörelere ait halk oyunları gösterileri ile türküler seslendirilecek
devamı..