Atak'ın açtığı kapıdan Anka girecek

TUSAŞ, hava platformlarında Pakistan'a T129 Atak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatıyla yakaladığı başarıya Anka'yı eklemeyi hedefliyor.

 

KARAÇİ - Göksel Yıldırım

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), hava platformlarında Pakistan'a T129 Atak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatıyla yakaladığı başarıya Anka'yı eklemeyi hedefliyor.

TUSAŞ, Pakistan'ın Karaçi kentinde düzenlenen 10. IDEAS Uluslararası Savunma Fuarı ve Semineri'ne Atak, insansız hava aracı Anka-S, Hürkuş'un silahlı versiyonu Hürkuş-C, T625 Genel Maksat Helikopteri, Milli Muharip Uçak ve Türksat 6A maketleriyle katılarak ürünlerini tanıttı.

Pakistan Devlet Başkanı Arif Alvi başta olmak üzere TUSAŞ'ın standını Brunei, Malezya, Irak, İran, Ürdün gibi ülkelerin bakan ve üst düzey askeri yetkilileri ziyaret etti. TUSAŞ ürünlerinin ihracat potansiyeli bulunan bölgedeki aday ülkelerin temsilcileri de şirket yetkililerinden bilgi aldı.

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Tamer Özmen, AA muhabirine, Pakistan'daki temaslarını değerlendirdi.

Özmen, fuarda, memnuniyet duydukları bir ilgiyle karşılaştıklarını söyledi.

Pakistan'a 30 Atak helikopteri ihracatına ilişkin sürecin devam ettiğini anımsatan Özmen, "Sıkıntılı bir süreç olmadı. Pakistan Cumhurbaşkanı ve çeşitli bakanların ziyaretleri oldu. Pakistan Genelkurmay Başkanı düzeyinde görüşme gerçekleştirdik. Atak için ihtiyaç duyulan ihraç lisansı süreci, prosedürüne uygun şekilde yürüyor. Pakistan heyetinin de konuya ilişkin bir endişesi bulunmuyor." dedi.

Pakistan'da Anka'ya yönelik de ciddi bir ilgi ve potansiyel olduğuna dikkati çeken Özmen, "Uydu kontrollü ve karıştırılamaz bir sistem arayışları içinde Anka'ya özellikle deniz gözetleme amaçlı olarak Deniz Kuvvetlerinin ilgisinin çok fazla olduğunu gördük. Pakistan Deniz ve Hava kuvvetleriyle burada görüştük. İnşallah Atak'ın ardından Anka'nın da ihracatını hedefliyoruz. Atak'ta Türkiye'nin kapasitesi, potansiyeli, yaklaşımı görüldü." diye konuştu.

"Devletin güveni elimizi güçlendirdi"

Özmen, pazarlamada bir sistemin operasyonel olarak kendini ispatlamış olmasının önemini vurguladı.

Anka'nın son dönemde görev aldığı sınır ötesi operasyonlardaki başarısının potansiyel müşteri ülkeler tarafından da görüldüğünü ve bunun ilgiyi beraberinde getirdiğini dile getiren Özmen, şunları kaydetti:

"Son Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararlarıyla devletin Anka'ya olan güvenini ortaya koymasının yansımalarını da pozitif olarak görüyoruz. Bu karar bile aday ülkeler bazında olumlu etki yaratıyor. Devletin bu güveni elimizi daha da güçlendiriyor. Bu sadece Pakistan ile de sınırlı değil, Bangladeş, Endonezya, Malezya’da çeşitli düzeylere gelmiş girişimler bulunuyor. İhale süreçleri devam ediyor, bizi mutlaka çağırıyorlar, kısa listeyse kısa listeye de kalıyoruz ama tüm bu olumlu seyri Atak'ta olduğu gibi bir ihracatla pekiştirmek zorundayız."

"Kendini ispatlamış bir ürünün gururunu yaşıyoruz"

Anka'nın 10 bin saatin üzerine çıkan uçuş süresiyle yeterli olgunluğa eriştiğini ortaya koyduğunu vurgulayan Özmen, ihracata ilişkin şunları kaydetti:

"Bir yıl içinde en az bir müşteriye ihracat kapsamında Anka teslimatına başlamayı hedefliyoruz. Bu anlamda Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya aday ülkeler. Görüşmelerimiz hepsinde belli bir olgunluğa geldi. Endonezya'da kısa listeye kaldık. Malezya'daki hükümet değişikliği süreci biraz geciktirmiş olsa da burada da Hava Kuvvetleri Komutanı düzeyinde tekrar görüşmemizi yaptık. Kimsenin bir tedirginliği yok. Biz de operasyonel olarak kendini ispatlamış sistemin pazarlama faaliyetlerini yapıyor olmanın gururunu ve kolaylığını yaşıyoruz."

Son SSİK'de güvenlik güçlerinin envanterindeki yerini alan ve bir süredir başarıyla hizmet veren Ankalara 22 yeni aracın eklenmesi kararlaştırılmıştı.

 

Gram altın son 4 ayın en düşük seviyesini gördü
Altının gram fiyatı, güne değer kaybıyla başlamasının ardından 8 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesi olan 204,4 lirayı gördü.
devamı..

                 

Marmara ve Batı Karadeniz'de sıcaklıklar 2 ila 8 derece azalacak
Marmara ve Batı Karadeniz'de hava sıcaklıkları, kuzey ve batı bölgelerde 2 ila 8 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.
devamı..

                 

Deutsche Bank’ta kara para aklama araması
Kara para aklama soruşturmasına yönelik Deutsche Bank’ın Frankfurt merkezinde arama gerçekleştiriliyor.
devamı..

                 

OSSA, üyelerine Pakistan kapısını araladı
- OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi, üyelerinin Pakistan pazarında daha güçlü yer alabilmesi için Pakistanlı Supreme Tecnocrafts firmasıyla iş birliği anlaşması imzaladı - Kümelenme üyelerinden GALEN Tech de yaptığı anlaşmayla ülkedeki mevcut iş hacmi
devamı..

                 

Ekonomik güven endeksi arttı
Ekonomik güven endeksi, kasımda geçen aya göre yüzde 9,1 artarak 67,5'ten 73,7'ye yükseldi.
devamı..

                 

Alman devi 12 bin kişiyi işten çıkaracak
Bayer AG, yeniden yapılanma çerçevesinde yaklaşık 12 bin kişiyi işten çıkaracağını ve hayvan sağlığı bölümünü satacağını duyurdu.
devamı..

                 

Renault Trucks'tan "sıfır faiz" kampanyası
- Renault Trucks Türkiye Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu: - "Yeni kampanyamız sayesinde araçlarını yenilemek isteyen veya yeni alım yapacak müşterilerimizin daha da avantajlı yatırımlar yapmalarını hedefliyoruz"
devamı..

                 

Borsa günü yükselişle tamamladı
BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,59 değer kazancıyla 94.070,97 puandan tamamladı.
devamı..

                 

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati: Türkiye güçleniyor ve zenginleşiyor
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati, "Türkiye güçleniyor, zenginleşiyor ve özellikle İslam dünyası için elzem olan helal kazanma ve helal yaşama konusundaki bu gibi programları da inşa ediyor." dedi.
devamı..

                 

ABD'ye ikinci en yüksek zeytinyağı ihracatı
Türkiye'nin 2017-2018 zeytinyağı ihracat sezonunda yaptığı dış satım geçen sezona göre yüzde 49 artışla 66,1 bin tona çıkarken, ABD'ye ihracat yüzde 108 yükselerek 24,5 bin tona ulaştı.
devamı..

                 

Tekfen Holding'e "Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu" ödülü
- Yönetim kurulunda, 3'ü bağımsız 4 kadın üye bulunduran Tekfen Holding, Türkiye Kadın Direktörler Konferansı kapsamında "Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu" ödülünü aldı
devamı..

                 

THY'den 5 bininci Moskova seferi

devamı..

                 

Dolar/TL, son 16 haftanın en düşük seviyesine geriledi
Dolar/TL, 5,2030 ile 7 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.
devamı..

Albaraka Türk'e çifte ödül
- Albaraka Türk, Londra merkezli Cambridge IFA tarafından gerçekleştirilen İslami Bireysel Bankacılık Ödülleri'nde çifte ödül aldı
devamı..

Atak'ın açtığı kapıdan Anka girecek
TUSAŞ, hava platformlarında Pakistan'a T129 Atak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatıyla yakaladığı başarıya Anka'yı eklemeyi hedefliyor.
devamı..

Borsa günü yükselişle tamamladı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,12 değer kazancıyla 95.125,57 puandan tamamladı.
devamı..

BEYSAD ve Özyeğin Üniversitesi’nden Sanayi 4.0 zirvesi
- BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Özaydemir: - "Sanayi 4.0 ile yalnızca üretim süreçlerinin değil düşen maliyetlerin yaratacağı değişimle birlikte sosyal bir dönüşüm de ortaya çıkacak. Yeni rekabet şartları firmalar açısından daha çevik ve ekonomik olm
devamı..

Kızıldere 3 JES dünyada "ilk'lerin santrali oldu
Zorlu Enerji Yatırımlar İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Kındap, birçok "ilk"in Kızıldere 3 Jeotermal Enerji Santrali yatırımıyla hayata geçirildiğini söyledi.
devamı..

Dünya Helal Zirvesi ve Helal Expo Fuarı başladı
"Dünya Helal Zirvesi 2018 ve 6. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı", yerli ve yabancı paydaşlar ve ziyaretçilerin katılımıyla Yenikapı'daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde başladı.
devamı..