Çankaya'nın mutfağından Kızılayın aşçılık okuluna

Çankaya Köşkü'nün mutfağında çok sayıda devlet adamının ağırlamasında hizmet veren aşçı Nilgün Ulaşır, Türk Kızılayının aşçılık okulunda verdiği eğitimle gençleri mesleğe kazandırıyor.

 

ANKARA (AA) - Duygu Yener - Çankaya Köşkü'nün mutfağında çok sayıda devlet adamının ağırlamasında hizmet veren aşçı Nilgün Ulaşır, Türk Kızılayının aşçılık okulunda eğitimci oldu. Ulaşır, genç aşçıları mesleğe kazandırıyor.

Küçük yaşlarda yemek yapmaya merak saran 34 yaşındaki Nilgün Ulaşır, 17 yaşında aşçılığa adım attı. Ulaşır, Çankaya Köşkü'nün mutfağına girmesiyle kariyerinde önemli bir yere geldi. Yoğun tempo sırasında lösemi olduğunu öğrenen Ulaşır, tedavi için mesleğine bir süre ara verdikten sonra yeniden mutfağa girdi. Ulaşır, şimdi Türk Kızılayının Ankara Şubesinde hem Türk kadınlarına hem de Türkiye'de yaşayan sığınmacı kadınlara dünya mutfağının lezzetlerini ve bir yemek masasında olması gerekenleri aktarıyor.

Ulaşır'ın, Türk Kızılayının aşçı yetiştirmek için açtığı mutfak atölyesindeki öğrencileri arasında Suriye, Irak ve Afganistanlı kadınlar da bulunuyor.

Yaşadıklarını AA muhabirine anlatan Ulaşır, aşçılık mesleği denilince akla önce erkeklerin geldiğini ancak kadınların da bu alanda oldukça başarılı olabileceğini ifade etti. Ulaşır, "Aşçılık mesleğini çok sevdiğim ve bu alanda ilerlemek istediğim için otel mutfakları, hastane mutfakları gibi birçok yerde çalıştım. Daha da ilerlemek istediğim için Gazi Üniversitesinin mutfak sanatları bölümünde okudum. Sonunda mesleğimde en güzel yere geldim ve Çankaya Köşkü'nde hem Cumhurbaşkanımıza hem de ülkemize gelen çok sayıda yabancı misafire hizmet ettim." dedi.

Çankaya Köşkü'nün kariyerinde bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Ulaşır, orada öğrendiklerinin, geleceğine büyük katkı sağladığını söyledi. Dünyanın bütün mutfaklarından menüler öğrendiğini dile getiren Ulaşır, "Yabancı bir misafir geleceği zaman menüler bir hafta öncesinden bize sunuluyordu. Sonrasında yoğun bir hazırlık süreci başlıyordu. Çok tecrübeli bir ekiple çalıştım. 10 kişilik bir aşçı grubu vardı. Bu insanlar, yurt dışında da elçilerin konutlarında çalışan aşçılardı. Tabii buraya girmek için çok uzun bir araştırma ve eleme sürecinden geçiyorsunuz. Ben de başvurduktan bir yıl sonra işe alınmıştım. Çok koşturdum ve oraya girmek için çok uğraştım." diye konuştu.

"Çankaya Köşkü'ndeki bir yılım, 15 yıla bedel"

Nilgün Ulaşır, 15 yıllık bir tecrübenin ardından Çankaya Köşkü'nde çalışmaya başladığını dile getirerek, "Orada bir senem, 15 yıllık aşçılığıma karşılık geldi. Çok güzel yerlere ondan sonra geldim. İsmim duyuldu. Girdiğim her yerde çok önemli biri olarak karşılandım. Çok büyük bir referans oldu. Çalıştığım bakanlar ve o zamanki Cumhurbaşkanımız da yaptıklarımı beğendiler, bırakmak istemediler." ifadelerini kullandı.

Yoğun koşuşturma sırasında sağlık problemlerinin ortaya çıktığını ifade eden Ulaşır, lösemi olduğunu öğrendiğini ve mesleğine iki yıl ara vermek zorunda kaldığını söyledi. Tedavisinin ardından kanseri yendiğini dile getiren Ulaşır, işine döndüğünü ancak yoğun bir tempoda çalışamadığını belirtti.

Türk Kızılayının yaptığı çalışmaların aşçılık mesleğiyle çok bağdaştığını belirten Ulaşır, "Türk Kızılayında mutfak açıldığını ve öğretmen ihtiyacı olduğunu duydum. Arkadaşlar arasında yarışa girdik buraya girebilmek için. Eğitimimiz başlayalı 5 gün oldu. Mutfağımızı kurmak aylarımızı aldı. Büyük bir titizlikle mutfak kuruldu. Aşçılık mesleği ağır meslek, her yerde verilemez. Güvenlik de bu meslekte çok önemlidir. Burada hem eğitim veriyor hem de uygulama yapıyoruz." şeklinde konuştu.

"İyi bir aşçı kaşık kullanmaz"

Mesleğin bazı püf noktalarını da aktaran Ulaşır, şöyle konuştu:

"İyi bir aşçı önce zeki olmak zorundadır. Bir işi yaparken arkasından ne geleceğini tahmin etmelidir. Yeri gelir yemek de yakarsınız ama saniyeler içinde o yemeği çıkarmanız gerekir. Kaşığı ise profesyonel olduğun zaman kullanmıyorsun. Çok iyi, profesyonel bir aşçı kaşık kullanmaz. Tavası onun kaşığıdır. El hareketleri gelişmiştir. Etin neresini çevireceğini gözüyle anlar ve tavasını öyle çevirir."

Aşçılık mesleğinin tehlikelerine de işaret eden Ulaşır, özellikle doğrama teknikleri doğru uygulanmadığında kazaların yaşanabildiğini anlattı. Ulaşır, et doğrama sırasında çelik eldiven kullanılmadığı zaman elin parçalanabildiğine, ocakta alevli şovlar yaparken de dikkat edilmemesi durumunda elin yanabileceğine dikkati çekti. Ulaşır, aşçılığa başladığı yıllarda kendisinin de bu tür kazalara maruz kaldığını anlatarak bıçak kullanmanın bir sanat olduğunu ifade etti.

"Türk Kızılayı aşçı yetiştirecek"

Türk Kızılayı Ankara Şubesi Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu da Türk Kızılayının her türlü afette ihtiyaç sahibinin yanında olduğunu belirterek, "Ülke geneline yayılmış mevcut aş ocaklarımız günde 20 milyon kap yemekle vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Önümüzdeki dönemde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın 69 aşevini de Kızılaya devretme gibi bir düşüncesi var. Bunu da dikkate aldığımızda Kızılayın mevcutta var olan aşçı ihtiyacı önümüzdeki süreçte daha yoğunlaşacak. Hem Kızılayın kendi ihtiyaçlarına yönelik aşçı yetiştirebilmek hem de bu alanda bir istihdam sağlayabilmek amacıyla aşçı yetiştirebilmek için aşçılık okulu kuruldu." dedi.

 

Kendisi gibi kadın hattatlar yetiştiriyor
Kocaeli'de yaşayan 41 yaşındaki hattat-müzehhip Şefika Ülker, 9 yaşında merak saldığı Osmanlı sanatına kadın hattatlar yetiştirerek sahip çıkıyor. Geçmişte, kadın hattatların eserlerine erkek isimleriyle imza attığı sanatı, tezhiplerle de süslüyor.
devamı..

                 

Köroğlu'nun zirvesinde kayak keyfi
Bolu kent merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıktaki Kartalkaya Kayak Merkezi, sahip olduğu doğal güzellikle ve toplam uzunluğu 70 kilometre olan 25 pistiyle her yıl yerli ve yabancı tatilcilerin ilgi odağı oluyor.
devamı..

                 

Gaziantep Hayvanat Bahçesi 3,5 milyon turisti ağırladı
Büyüklüğü ve barındırdığı türler bakımından dünyanın önde gelen hayvanat bahçeleri arasında yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, geçen yıl 3 milyon 550 bin yerli ve yabancı turisti ağırladı.
devamı..

                 

Barınaktan çıkan 'Boncuk' sahnenin tozunu attırıyor
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nca bir barınaktan sahiplenilen "Boncuk" adlı köpek, "Dolares" adıyla "Fareler ve İnsanlar" oyununda rol alarak, izleyicilerden beğeni topluyor.
devamı..

                 

Bu hafta 4 film vizyona girecek
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta ünlü komedyen Cem Yılmaz'ın yeni filmi "Arif v 216" ile birlikte 3 yabancı film vizyona girecek.
devamı..

                 

Şehir Tiyatroları'nda bu ay 36 oyun seyirciyle buluşacak
Yılın ilk ayında Şehir Tiyatroları'nda, "Bizim Aile" ve "Nora (Bir Bebek Evi)" adlı yeni oyunların da aralarında olduğu 36 oyun izlenime sunulacak.
devamı..

                 

Otobüs şoföründen 10 aylık bebeğe hayati müdahale
Kocaeli'de yolculuk sırasında dili boğazına kaçan 10 aylık bebeğe yaptığı müdahale kameralara yansıyan otobüs şoförü, bir maaş ikramiyeyle ödüllendirdi.
devamı..

                 

'Can Erik' oyununun galası yapıldı
Tiyatroname Esatgil Oyuncuları tarafından sahnelenen "Can Erik" adlı oyunun galası yapıldı.
devamı..

                 

Nijerya'nın 'Ankara'sı zamana direniyor
Nijerya'da "ankara" olarak bilinen geleneksel renkli kumaş, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.
devamı..

                 

Sydney Opera Evi her gün binlerce ziyaretçi ağırlıyor
20. yüzyılın en çok bilinen yapıları arasındaki Opera Evi, turistlerin görmeyi en çok istediği mekan olarak öne çıkıyor.
devamı..

                 

Lisede yarım kalan keman hayalini 80'inde gerçekleştiriyor
Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yaşayan Tunçözgür, öğretmeninin teşvikiyle ortaöğretim yıllarında başladığı ancak yarım kalan keman eğitimini, 80 yaşında belediyenin açtığı kursta devam ettiriyor.
devamı..

                 

Kesintisiz kayağın adresi: Palandöken
Dünyada "kış turizminin parlayan kenti" olma yolunda ilerleyen Erzurum'da bulunan Palandöken Kayak Merkezi, misafirlerine gece gündüz kesintisiz kayak yapma imkanı sunuyor.
devamı..

                 

Ofisinde başladığı hobisi dükkan açtırdı
Karabük'te yayımlanan bir gazetenin yazı işleri müdürlüğünü yürüten Semiha Karaoğlu, ofisinde hobi olarak başladığı el dekorasyon ürünlerine rağbet olduğunu görünce Safranbolu ilçesinde iş yeri açtı.
devamı..

Şehidin çeyizi ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı
Suruçlu Yarcan ailesi, 2011 yılında askeri aracın şarampole devrilmesi sonucu meydana gelen kazada şehit olan oğulları Abdülkadir Yarcan'ın çeyizi için alınan eşyaları ihtiyaç sahiplerine verdi.
devamı..

Yönetmen İsmail Güneş: Günümüzde maalesef sinema seyircisini diziler yani televizyon belirliyor
"Milli Sinema"nın temsilcilerinden Mesut Uçakan için düzenlenen saygı gecesine katılan Yönetmen İsmail Güneş, "Günümüzde maalesef sinema seyircisini diziler yani televizyon belirliyor." dedi.
devamı..

Çankaya'nın mutfağından Kızılayın aşçılık okuluna
Çankaya Köşkü'nün mutfağında çok sayıda devlet adamının ağırlamasında hizmet veren aşçı Nilgün Ulaşır, Türk Kızılayının aşçılık okulunda verdiği eğitimle gençleri mesleğe kazandırıyor.
devamı..

'Kuşçu Baba'nın yuva hayali
Geceleri, yol kenarındaki bir ağacın altında uyuyan ve küçük tezgahında kuşlar için buğday satarak geçimini sağladığı için "Kuşçu Baba" olarak bilinen Bostancı, başını sokabileceği bir yuvanın hayalini kuruyor.
devamı..

'Direniş Karatay'ın tanıtım filmi yayınlandı
Anadolu Selçuklu Devleti'ni yıkmak için yola çıkan Moğollar ile devleti korumak için savaşan Celalettin Karatay ve Ahi Evran'ı konu alan "Direniş Karatay" filmi izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.
devamı..

Kendisi gibi kadın hattatlar yetiştiriyor
Kocaeli'de yaşayan 41 yaşındaki hattat-müzehhip Şefika Ülker, 9 yaşında merak saldığı Osmanlı sanatına kadın hattatlar yetiştirerek sahip çıkıyor. Geçmişte, kadın hattatların eserlerine erkek isimleriyle imza attığı sanatı, tezhiplerle de süslüyor.
devamı..