FETÖ firarisi İpek kararını Türkiye'nin temyize götürme hakkı var

İngiliz mahkemesinin "FETÖ/PDY çatı davası" firarilerinin iadesi talebini reddetmesinin ardından Türkiye’nin konuyu 14 gün içinde temyize götürme hakkı var.

 

LONDRA (AA) - İngiltere’de mahkemenin aralarında eski Koza Holding yöneticisi Akın İpek'in de yer aldığı "FETÖ/PDY çatı davası" firarilerinin iadesi talebini reddetmesinin ardından Türkiye’nin konuyu 14 gün içinde temyize götürme hakkı bulunuyor.

Londra’da Westminster İlk Derece Mahkemesi dün açıkladığı kararla "FETÖ/PDY çatı davası”nın firari sanıklarından İpek, sözde Irak İmamı Talip Büyük ve Bankasya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çelik’in iadesini reddetti.

Mahkeme aynı gün verdiği bir diğer kararla aynı davanın firari sanığı eski Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil’in de iadesi talebini reddetti.

Türkiye’nin mahkemenin kararını temyize götürmek için 14 gün süresi bulunuyor. Bu süre zarfında pasaportlarına el konulan sanıklar hakkındaki denetimli serbestlik uygulamasına devam edilecek.

Süreç

İngiltere’de iade süreci Dışişleri Bakanının ön onayı ile başlıyor. Bakanın ön onayını alan dosyalar mahkemeye sevk ediliyor, mahkemenin iadenin esastan görüşülmesi için koşulların yerine getirildiğine kanaat getirmesiyle de yakalama emri çıkarılıyor.

Polis tarafında yakalanıp mahkeme önüne çıkarılan sanıklar duruşma tarihi belirlendikten sonra kefaletle denetimli olarak serbest bırakılıyor.

Mahkemenin iade kararı alması durumunda bunun Dışişleri Bakanının onayını yeniden alması gerekiyor. Onay çıkması halinde sanıkların 28 gün içinde iadesi gerçekleşiyor.

Mahkemenin iade talebini reddetmesi durumunda ise davacı ülke kararı 14 gün içinde temyize götürebiliyor. Üst mahkemenin temyiz başvurusunu kabul etmesi durumunda dava yeniden görülüyor.

Üst mahkeme temyiz başvurusunu kabul etmezse, bu karar da yine 14 gün içinde en üst mahkemeye taşınabiliyor.

İngiltere’de Dışişleri Bakanının iadeyle ilgili vereceği son karar da mahkemeye taşınabiliyor.

Karar

Sanıklar hakkındaki iade talebini reddeden mahkeme karar metninde, "Bu mahkeme Türkiye ile İngiltere’nin uzun yıllardır önemli ve uyumlu bir ilişkisi olduğunu ve bu bağların korunmasının ve mümkünse güçlendirilmesinin temel önemini göz önünde bulunduruyor. Türkiye bir demokrasi ve Türk halkının dileklerine ve demokratik olarak seçilmiş yönetimlerine saygı gösterilmeli." ifadelerini yer alması dikkat çekti.

Kararda, sanıkların Türkiye'de adil yargılanamayacakları yönündeki iddiaları ikna edici bulunmazken, iadeleri halinde hayatlarının tehlikeye gireceği yönündeki savunmaları da yeterli bulunmamıştı. Mahkeme ret kararını, iade talebini "siyasi" bulmasına dayandırdı.

Türkiye'den tepki

Türk Dışişleri Bakanlığı İngiliz mahkemesini kararına dün yapılan açıklamayla tepki göstermişti.

"Kararın kabul edilemez olduğu ve bundan duyduğumuz derin hayal kırıklığı, görüşülen İngiliz makamlarına kuvvetli bir şekilde vurgulanmıştır." ifadesini kullanan Sözcü Hami Aksoy, "Beklentimiz, 251 masum vatandaşımızın şehit olduğu ve binlercesinin de yaralandığı 15 Temmuz hain darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ’nün önde gelen mensupları arasında yer alan bu şahısların ülkemizde yargılanmalarını teminen bir an önce iade edilmeleridir." diye konuşmuştu.

Londra'da lüks yaşam

Firari İpek, 23 Mayıs'ta gözaltına alınıp mahkemeye çıkarılmıştı. 50 bin sterlinlik kefaletle serbest bırakılan İpek'in pasaportuna el konulmuş ve denetimli serbestlik uygulanması kararı alınmıştı. İpek'in dava süresince Londra dışında kalması yasaklanmıştı.

İpek'in herhangi başka bir seyahat belgesine başvurmasını da yasaklayan mahkeme, firari FETÖ sanığının telefonunun da 7 gün 24 saat açık kalması koşulunu getirmişti.

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından bulunduğu İngiltere'nin başkenti Londra'dan dönmeme kararı aldığını açıklayan İpek, kentteki 3 ofisinde ve kendi soyadının plakasında yer aldığı lüks aracı ve şoförüyle rahat bir yaşam sürüyor.


Büyük, Çelik ve Yeşil

FETÖ’nün Samanyolu TV ve Bankasya gibi kurumlarında üst düzey yöneticilik ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulunan firari sanık Ali Çelik hakkında da İngiliz Dışişleri Bakanlığı 26 Eylül 2017’de iade talebine ön onay vermişti. 23 Ocak’ta yakalanıp mahkemeye çıkarılan Çelik hakkındaki iade davası İpek’inki ile birleştirilmişti.

FETÖ’nün Irak ve İngiltere yapılanmasında sorumlu düzeyde faaliyet gösteren Talip Büyük hakkında Dışişleri Bakanlığı ön onayı ise 2 Şubat 2017’de çıkmıştı. Bu yıl 12 Şubat’ta yakalanarak mahkemeye çıkarılan Büyük’ün dosyası da İpek ve Çelik’inki ile birleştirilmişti. FETÖ’nün Ortadoğu ve Irak imamlığını da yapan Büyük, örgütün Süleymaniye’deki okullarının hisselerinin yüzde 50’sinin bir İngiliz şirketine devredilmesine de aracılık etmişti.

Westminster İlk Derece Mahkemesi iadesini reddettiği Mustafa Yeşil ise FETÖ’nün İngiltere yapılanmasının kurucusu olarak biliniyor. FETÖ’nün ülkedeki en eski paravan eğitim kuruluşu Axis Eğitim Vakfı’nın kurucuları arasında yer alan Yeşil, örgütün muhtelif okul ve STK birimlerinde de kurucu olarak yer alıyor.

"Ücretli" tanık

Firari sanıkların eylül ayında yapılan duruşmalarında bir “gizli tanık” da dinlenmişti. “Tanık A” olarak adlandırılan kişinin, FETÖ’nün yargı yapılanması içinde yer alan ve 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından firar eden bir örgüt üyesi olduğu öğrenilmişti.

Mahkemede dinlenilen bir diğer savunma tanığı Prof. Jeffrey Jowell’in de FETÖ’ye bağlı bir vakfa para karşılığında Türkiye hakkında rapor yazdığı ortaya çıkmıştı.

Savcının, Jowell’e “Fetullah Gülen’in başında olduğu bir vakıf için para karşılığında çalıştığınız doğru mu?” sorusu üzerine, İngiliz profesör vakfın avukatlarının kendisinden talepte bulunması üzerine müşteri olarak kabul edip rapor yazdığını doğrulamıştı.


Savcının soruları üzerine Jowell, raporunda görüşlerine yer verdiği 4 tanıkla hiç görüşmediğini ve raporu Türkiye’ye gitmeden masa başında hazırladığını da kabul etmişti.

Jowell’in yanı sıra İngiliz Muhafazakar Parti milletvekili Edward Garnier’in de imzasını taşıyan rapor, 2016 yılında The Times tarafından gündeme getirilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında ağır ifadelerin yer aldığı rapor karşılığında Garnier’in 115 bin sterlin ücret aldığı ortaya çıkmıştı. Jowell’in aldığı ücret ise belirlenememişti.


Rapor, FETÖ’ye bağlı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfının siparişi üzerine kaleme alınmıştı.

Muhabir: Tayfun Salcı

 

sahibinden.com’daki ilginç ilanların yeni yıldızı: Star Wars Tasarımlı Ev

devamı..

                 

TBMM Başkanı Yıldırım: Asya'yı yeniden insanlığın umudu haline getirebiliriz
TBMM Başkanı Yıldırım, "İstersek Asya'yı yeniden dünyanın çekim merkezi yapar, insanlığın umudu haline getirebiliriz." dedi.
devamı..

                 

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura'nın danışmanı Egeland: Şiddeti engellemekte başarısız olduk
BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın danışmanı Jan Egeland, Suriye konusunda, "Şiddet olaylarının çoğunu engellemekte kesinlikle başarısız olduk." dedi.
devamı..

                 

Firari FETÖ zanlısı eski albay yakalandı
İstanbul’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan eski albay, Muğla'nın Milas ilçesinde düzenlenen operasyonla yakalandı.
devamı..

                 

Prof. Dr. Seza Özen'e uluslararası ödül
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Romatolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seza Özen, Dünya Bilimler Akademisi 2018 Tıp Ödülü'nün sahibi oldu.
devamı..

                 

'Binbir surat' lakaplı cezaevi firarisi Ankara'da yakalandı
Dolandırıcılık ve özel belgede sahtecilik gibi 19 suçtan aranan cezaevi firarisi kadın yakalandı. Zanlının evlilik vaadiyle kandırdığı kişileri dolandırırken hakim ve savcı cübbesiyle çektirdiği fotoğrafları kullandığı belirlendi.
devamı..

                 

Ukrayna Rus vatandaşlarına kısıtlamalar getirecek
Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, ülkede ilan edilen sıkıyönetim nedeniyle Ukrayna vatandaşlarına herhangi bir kısıtlama uygulanmayacağını ancak Rus vatandaşlarına kısıtlamalar getirileceğini açıkladı.
devamı..

                 

Mobilya fabrikasında konteyner devrildi: 2 ölü, 1 yaralı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde mobilya fabrikasında devrilen konteynerin altında kalan 3 işçiden 2'si hayatını kaybetti.
devamı..

                 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk: O gün dünyaya demokrasi dersi verdik
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "O gün dünyaya demokrasi dersi verdik. Vatan sevgisi nedir, özgürlüğüne sahip çıkmak nedir? Bütün dünya, bütün ülkeler bunu anlamış oldular." dedi.
devamı..

                 

Trump Putin ile yapacağı görüşmeyi iptal etti

devamı..

                 

Askeri helikopter Zehra bebek için havalandı
Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde tedavi gören 7 aylık Zehra bebek, hava muhalefeti nedeniyle gemi seferlerinin iptal edilmesi yüzünden Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait helikopterle Çanakkale'deki hastaneye ulaştırıldı
devamı..

                 

KPSS davasında 4 sanığa FETÖ üyeliğinden hapis cezası
2010'daki KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin davalarda yargılanan sanıklardan 4'ü, "terör örgütü üyesi olmak" suçundan 6 yıl 3 ay ile 10 yıl 6 arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.
devamı..

                 

Kanada'dan 17 Suudi vatandaşına yaptırım kararı
Kanada hükümeti, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle bağlantılı 17 Suudi vatandaşına yaptırım kararı aldığını açıkladı.
devamı..

ABD'den İran'a 'askeri karşılık' tehdidi
ABD'nin İran Özel Temsilcisi Hook, İran'ın ABD'nin bölgedeki çıkarlarına saldırması durumunda, askeri bir karşılık vermekte tereddüt etmeyeceklerini söyledi.
devamı..

Macron G20'de Suudi Veliaht Prens ile görüşecek
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Arjantin'deki G20 Zirvesi'nde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşeceğini açıkladı.
devamı..

Darbeciler tanınmamak için 'isimlik' kullanmamış
Kara Kuvvetleri Komutanlığı darbe girişimi davasında tanık olarak dinlenen E.T, 15 Temmuz akşam saatlerinde daha önce KKK'de görmediği kamuflajlı birçok rütbeli askerle karşılaştığını, hiçbirinin isimliğinin olmadığını fark ettiğini söyledi.
devamı..

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Medyayla çocuk ilişkisi kontrollü şekilde ele alınmalı
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Ailelerde 'Medyadan çocuğumuzu korursak zarar görmez' gibi bir algı var. Bu tür bakış açıları zararlı. Medya kendi başına iyi ya da kötü değil. Medyayla çocuk ilişkisini kontrollü şekilde ele almakta yarar var." dedi.
devamı..

Bakanlıktan 'bekçilerin trafik cezası uyguladığı' iddiasına yanıt
İçişleri Bakanlığından, trafik ihlallerine yönelik polis ve jandarmaya tutanak tanzim etme görevi verildiği anımsatılarak, bunun dışında, çarşı ve mahalle bekçileri dahil herhangi bir birim veya kişinin yetkilendirilmediği bildirildi.
devamı..

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn: BM'nin kararları kağıt üzerinde kalıyor
Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, BM'nin Filistin meselesiyle ilgili aldığı birçok kararın "kağıt üzerinde kaldığını" ifade etti
devamı..