Folkart yeni projesi Vega'yı tanıttı

- Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak: - "Folkart Vega, İzmir'in merkezinde, Alsancak ve Halkapınar arasında, İzmir Körfezi'nin tam karşısında 843 konut ve rezidans ile 53 ticari birimden oluşuyor. 850 milyon lira yatırım değerindeki proje İzmir'in

 

İZMİR (AA) - İzmir merkezli Folkart Yapı, 850 milyon liraya mal olacak yeni projesi Folkart Vega'nın tanıtımını gerçekleştirdi.

İzmir Hilton Oteli'nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, biri İstanbul olmak üzere çok sayıda projeyi kusursuz tamamladıklarını, İzmir'de yaptıkları projelerin tutarının 6 milyon lirayı geçtiğini söyledi.

Folkart olarak geçmişten geleceğe emin adımlarla yürüdüklerini belirten Sancak, "Gücümüz oranında işler yaptık. Kaynağımızı aşan işlere kalkışmadık. Yeni projelere ve işlere de bu mantıkla girdik. Öncelikle öz kaynağımıza güvendik. Bu yönde iş yapma tarzımız, grubumuz ve şirketimizin anayasasını oluşturdu." dedi.

Sancak, verdikleri tüm sözleri tuttuklarını, ticareti sadece para kazanmak olarak görmediklerini, çevrelerine ve topluma değer kattıklarını, bunun sonucu olarak insanların güvenini kazanmayı başardıklarını aktardı.

Yeni projeleri Folkart Vega'yı büyük bir heyecanla tanıttığını belirten Sancak, "Adını lir takım yıldızında, mavi ışık saçan en parlak yıldızdan alan Folkart Vega, İzmir'in merkezinde, Alsancak ve Halkapınar arasında, İzmir Körfezi'nin tam karşısında 843 konut ve rezidans ile 53 ticari birimden oluşuyor. Tam 850 milyon lira yatırım değerindeki bu çok beğeneceğinizi düşündüğünüz proje, İzmir'in yeni yıldızı olacak." dedi.

Sancak, projelerinin 2021 yılının eylül ayında tamamlamayı hedeflediklerini, henüz satışa çıkmadan Türkiye'nin yanı sıra Avrupa ve Körfez ülkelerinden yoğun ilgi gördüklerini ve projenin yüzde 20'sinin satışının gerçekleştiğini ifade etti.


- "Umutsuzluğa asla yer yok"


Sancak, ekonomide yaşanan olumsuzlukların kısa sürede atlatılacağına inandıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Ekonominin geldiği noktada, Türkiye’nin tüm kurumları ve stratejileriyle, hızlı ve güçlü politikalarıyla, hedeflerinde ilerleyeceğine inanıyoruz. Mali disiplinin çok daha etkin şekilde gerçekleşeceğine inanıyoruz. Katılımcı bir anlayışla, kararlılık içinde Türk bankacılığının güçlü kanatları altında, bütçe disiplininin korunacağına, ihracatın artırılacağına inanıyoruz.

Doğru bir tasarruf anlayışı ile büyümenin sürdürülebilir kılınacağına, güçlü bir dönüşüm ve üretim programının uygulanacağına güveniyoruz. Umutsuzluğa asla yer yok. Kaynakların doğru ve verimli kullanılacağını da, düşünüyoruz."

Öz kaynağına dayanmadan büyüyen şirketlerin özellikle paraya kolay ulaşılan zamanlarda döviz ile ticareti olmadığı halde dövize dayalı borçlanmayı avantajlı gördüğünü aktaran Sancak, bunu tercih eden şirketlerin bugün yaşadığı sıkıntıları görünce üzüldüklerini ifade etti.

- Dışa açılma

Son 5 yıldır yaptıkları projelerin satışlarında büyük bir artış olduğunu vurgulayan Sancak, "2018 yılında da satış hedeflerimizi yakalayıp fazlasıyla geçiyoruz. 2019 yılı hedefimiz ise Türkiye'nin İzmir'den çıkmış birinci inşaat şirketi olmak." değerlendirmesinde bulundu.

Sancak, yeni projelerinin Avrupa'da yaşayan Türkler ve Körfez ülkelerindeki yabancı yatırımcılar tarafından ilgiyle takip edildiğini, bu alanlara yönelik özel çalışmaların meyvelerini toplamaya başladıklarını belirterek, "Özellikle Körfez ülkelerindeki yabancı yatırımcılar son yıllarda İstanbul'da umduklarını bulamadılar. Bu nedenle İzmir'i yeni bir yatırım üssü olarak seçtiklerini mutluluk duyarak sizlerle paylaşıyorum." diye konuştu.

- "Gönlümüz çukurun kaldırılmasından yana"

Sancak, İzmir'de temeli 18 yıl önce atılan ancak davalar ve değişen imar planları nedeniyle yapılamayan ve kamuoyunda "Basmane Çukuru" olarak adlandırılan Ege Dünya Ticaret Merkezi projesi ile ilgili ise şöyle konuştu:

"2 ay önce Bölge İdare Mahkemesi, TMSF ve Büyükşehir Belediyesi lehine bir karar verdi. Yeni bir gelişme. Bu karar sonrası TMSF ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle görüşmelerimiz devam ediyor. Gönlümüz o çukurun oradan kaldırılmasından yana."

Folkart Yapı Satış Genel Müdür Yardımcısı Olcay Kamışlıdere ise Folkart Vega'da metrekare fiyatının 6 bin liradan, daire fiyatlarının da 445 bin liradan başlayarak satışa çıktığını aktardı.

Peşin ödemelerde yüzde 20 indirim uyguladıklarını belirten Kamışlıdere, "Yüzde 25 peşinat verip yüzde 75'lik kısım için ise 24 ay vade farksız ödeme imkanı sunuluyor. Yüzde 50 peşin ödenmesi halinde ise 48 ay taksitle ödeme imkanı bulunuyor." dedi.

Folkart Genel Müdürü Metin Sancak da yüzde 5'e yakın olan yabancı satın alma oranını kurdukları Folkart Global ile artırmak istediklerini, hedeflerinin bu oranı 2019 yılında yüzde 20'lerin üzerine çıkarmak olduğunu kaydetti.

En büyüğü 136 metre yükseklikteki 38 kattan oluşan toplam 4 bloktan oluşan Folkart Vega Projesi, 20 bin 715 metrekarelik alanda yükselecek.

843 konut ile 53 ticari alandan oluşacak projede plaj konseptinde kumsala sahip bir açık havuz ve oyun alanları yer alıyor. Projede ayrıca fitness, haman, sauna, cep sineması, cafe, kütüphane gibi sosyal donatı alanları bulunuyor. 

Kızıldere 3 JES dünyada "ilk'lerin santrali oldu
Zorlu Enerji Yatırımlar İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Kındap, birçok "ilk"in Kızıldere 3 Jeotermal Enerji Santrali yatırımıyla hayata geçirildiğini söyledi.
devamı..

                 

Ekonomik güven endeksi arttı
Ekonomik güven endeksi, kasımda geçen aya göre yüzde 9,1 artarak 67,5'ten 73,7'ye yükseldi.
devamı..

                 

Renault Trucks'tan "sıfır faiz" kampanyası
- Renault Trucks Türkiye Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu: - "Yeni kampanyamız sayesinde araçlarını yenilemek isteyen veya yeni alım yapacak müşterilerimizin daha da avantajlı yatırımlar yapmalarını hedefliyoruz"
devamı..

                 

Tekfen Holding'e "Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu" ödülü
- Yönetim kurulunda, 3'ü bağımsız 4 kadın üye bulunduran Tekfen Holding, Türkiye Kadın Direktörler Konferansı kapsamında "Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu" ödülünü aldı
devamı..

                 

Dünya Helal Zirvesi ve Helal Expo Fuarı başladı
"Dünya Helal Zirvesi 2018 ve 6. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı", yerli ve yabancı paydaşlar ve ziyaretçilerin katılımıyla Yenikapı'daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde başladı.
devamı..

                 

THY'den 5 bininci Moskova seferi

devamı..

                 

Gram altın son 4 ayın en düşük seviyesini gördü
Altının gram fiyatı, güne değer kaybıyla başlamasının ardından 8 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesi olan 204,4 lirayı gördü.
devamı..

                 

Rusya ABD'nin yaptırımlarına karşı hazır
Rusya Maliye Bakanlığı Dış Kısıtlamaları İzleme Departmanı Başkan Vekili Dimitriy Timofeyev, "ABD yaptırımlarının Rus ekonomisi üzerindeki etkisi nispeten küçük. Yine de her türlü senaryoya karşı hazırlıklıyız." dedi.
devamı..

                 

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati: Türkiye güçleniyor ve zenginleşiyor
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati, "Türkiye güçleniyor, zenginleşiyor ve özellikle İslam dünyası için elzem olan helal kazanma ve helal yaşama konusundaki bu gibi programları da inşa ediyor." dedi.
devamı..

                 

Borsa günü yükselişle tamamladı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,12 değer kazancıyla 95.125,57 puandan tamamladı.
devamı..

                 

Atak'ın açtığı kapıdan Anka girecek
TUSAŞ, hava platformlarında Pakistan'a T129 Atak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatıyla yakaladığı başarıya Anka'yı eklemeyi hedefliyor.
devamı..

                 

ABD'ye ikinci en yüksek zeytinyağı ihracatı
Türkiye'nin 2017-2018 zeytinyağı ihracat sezonunda yaptığı dış satım geçen sezona göre yüzde 49 artışla 66,1 bin tona çıkarken, ABD'ye ihracat yüzde 108 yükselerek 24,5 bin tona ulaştı.
devamı..

                 

Alman devi 12 bin kişiyi işten çıkaracak
Bayer AG, yeniden yapılanma çerçevesinde yaklaşık 12 bin kişiyi işten çıkaracağını ve hayvan sağlığı bölümünü satacağını duyurdu.
devamı..

Albaraka Türk'e çifte ödül
- Albaraka Türk, Londra merkezli Cambridge IFA tarafından gerçekleştirilen İslami Bireysel Bankacılık Ödülleri'nde çifte ödül aldı
devamı..

Borsa günü yükselişle tamamladı
BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,59 değer kazancıyla 94.070,97 puandan tamamladı.
devamı..

OSSA, üyelerine Pakistan kapısını araladı
- OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi, üyelerinin Pakistan pazarında daha güçlü yer alabilmesi için Pakistanlı Supreme Tecnocrafts firmasıyla iş birliği anlaşması imzaladı - Kümelenme üyelerinden GALEN Tech de yaptığı anlaşmayla ülkedeki mevcut iş hacmi
devamı..

Marmara ve Batı Karadeniz'de sıcaklıklar 2 ila 8 derece azalacak
Marmara ve Batı Karadeniz'de hava sıcaklıkları, kuzey ve batı bölgelerde 2 ila 8 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.
devamı..

Deutsche Bank’ta kara para aklama araması
Kara para aklama soruşturmasına yönelik Deutsche Bank’ın Frankfurt merkezinde arama gerçekleştiriliyor.
devamı..

BEYSAD ve Özyeğin Üniversitesi’nden Sanayi 4.0 zirvesi
- BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Özaydemir: - "Sanayi 4.0 ile yalnızca üretim süreçlerinin değil düşen maliyetlerin yaratacağı değişimle birlikte sosyal bir dönüşüm de ortaya çıkacak. Yeni rekabet şartları firmalar açısından daha çevik ve ekonomik olm
devamı..