Gilead Sciences Türkiye 7 bilimsel ve sosyal projeye destek verecek

Gilead Sciences Türkiye’nin bu yıl altıncı kez düzenlediği Gilead ile Hayat Bulan Fikirler Ödül Programı’nda destek almaya hak kazanan projeler açıklandı.

 

İSTANBUL (AA) - Karşılanmamış tıbbi ihtiyaç alanlarında yenilikçi tedavileri keşfeden, geliştiren ve kullanıma sunan Gilead Sciences Türkiye'nin 2013 yılında başlattığı proje destek programı “Hayat Bulan Fikirler” kapsamında destek alamaya hak kazanan projeler açıklandı.

“Desteklenen her iyi fikir, hayatı değiştirir” mottosuyla bu yıl altıncı kez gerçekleştirilen Gilead ile Hayat Bulan Fikirler Ödül Programı’nda destek almaya hak kazanan projeler, düzenlenen etkinlikle duyurdu.

Başvuruların bağımsız jüri tarafından değerlendirildiği ödül programı çerçevesinde Gilead Sciences Türkiye, bu yıl 4 bilimsel projeye 259 bin 88 lira, 3 sosyal projeye 140 bin 700 lira olmak üzere toplam 399 bin 788 liralık destek sağlayacak.

“Gilead Hayat Bulan Fikirler” proje destek programı, ilk oluşturulduğu 2013 yılından bugüne HIV, Hepatit B, Hepatit C, hematoloji, onkoloji ve sistemik mantar enfeksiyonları gibi hastalıklar alanlarında 35’i bilimsel, 11’i sosyal toplam 46 projeye destek verdi. Bugüne kadar verilen destek miktarı da 2 milyon liraya yaklaştı.

"Proje destek programının Türkiye’deki uygulanması başarılı buluyoruz"

Gilead Sciences Halkla İlişkiler Avrupa Başkan Yardımcısı Alex Kalomparis, ödül töreninin açılışında yaptığı konuşmada, Gilead inovasyon ve bilimin yanı sıra toplumlara ve topluluklara odaklandıklarını söyledi.

Şirketin 31 yıldır faaliyet gösterdiğini belirten Kalomparis, Gilead olarak çalıştıkları tedavi alanlarını özellikle HIV ve karaciğer hastalıklarında yeniden şekillendirmeye yardımcı olduklarını dile getirdi.

Kalomparis, “Gelişmekte olan ülkelerde çok fazla faaliyetimiz var. 130’dan fazla ülkede aktifiz.” dedi.

Türkiye’de olmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten Kalomparis, “Burada olduğum için çok mutluyum. Bu altı yıldır devam eden bir gelenek haline geldi. Gilead Türkiye ekibi şimdiye kadar 700 bin dolar verdi 46 projeye. Bu yıl çalışacağımız alanlar da genişlediği için en çok başvuruyu bu yıl aldık ve bu harika bir şey.“ diye konuştu.

Kalomparis, proje destek programının Türkiye’deki uygulanmasını başarılı bulduklarını ve programın 11 ülkede daha benzer şekilde uygulandığını sözlerine ekledi.

"6 yılda toplam 301 proje başvurusu aldık"

Gilead Sciences Türkiye Medikal Direktörü Dr. Tahsin Gökçem Özçağlı ise bu yıl 6’ncı kez verilen ödülleri kazanan proje sahiplerini kutladı.

Özçağlı, Gilead Sciences’ın 31 yıldır HIV/AIDS, Hepatit B, Hepatit C, hematoloji, onkoloji ve sistemik mantar enfeksiyonları alanları için yenilikçi tedaviler geliştirmeye odaklanarak bu hastalıkların ölümcül bir hastalık olmaktan çıkıp, yönetilebilir hastalıklara dönüştürülmesi yolundaki çabalara yardımcı olduğunu anlattı.

Söz konusu programının amacına değinen Özçağlı, “HIV, Hepatit B ve C, NASH (nonalkolik steatohepatit), İnvaziv Fungal Enfeksiyonlar ve Hematolojik Maligniteler tedavi alanlarında hastalıkların taranmasını, teşhis edilmesini ve uygun tedavilere ulaşılmasını iyileştirmeye yönelik en iyi uygulamaların ve yeni fikirlerin geliştirilmesini, keşfedilmesini ve yayılmasını sağlayacak bilimsel veya sosyal sorumluluk projelerine destek olmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl programa rekor sayıda 25’i bilimsel, 36’sı sosyal olmak üzere toplam 61 projenin başvurduğunu anımsatan Özçağlı, şunları söyledi:
“Bunlar arasından 4 bilimsel ve 3 sosyal proje destek almaya hak kazandı. 2013 yılından bugüne kadar ise 237’si bilimsel, 64’ü sosyal olmak üzere toplam 301 proje başvurusu aldık. Bu başvurular arasından seçilen 46 bilimsel ve sosyal projenin hayata geçmesini destekledik.”

"Projeler uzun süren titiz bir değerlendirmenin ardından seçildi"

Törende jüri adına konuşan Prof. Dr. Cihan Yurdaydın da “Hayat Bulan Fikirler’in uzun süren titiz bir değerlendirmenin ardından seçildiğini belirterek, projeye katılan ve desteklenmeye hak kazanan tüm proje sahiplerini kutladı.

Projelerin çeşitli branşlardan oluşan bir jüri tarafından değerlendirildiğini anlatan Yurdaydın, “Bu jüri değerlendirme toplantısını 2 Ağustos’ta yaptı. Ve bu değerlendirme sırasında proje sahiplerinin ismini ve kurumunu bilmiyorduk. Bu şartlar altında projeler objektif olarak değerlendirildi.” ifadelerini kullandı.

Yurdaydın, bilimsel çalışmalarda ve araştırmalarda düşünülen pratik sonucun her zaman ortaya çıkmayabileceğini ve bilimin yalnızca sonuç amaçlı desteklenmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Muhabir: Abdulselam Durdak

 

KPSS davasında 4 sanığa FETÖ üyeliğinden hapis cezası
2010'daki KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin davalarda yargılanan sanıklardan 4'ü, "terör örgütü üyesi olmak" suçundan 6 yıl 3 ay ile 10 yıl 6 arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.
devamı..

                 

Bakanlıktan 'bekçilerin trafik cezası uyguladığı' iddiasına yanıt
İçişleri Bakanlığından, trafik ihlallerine yönelik polis ve jandarmaya tutanak tanzim etme görevi verildiği anımsatılarak, bunun dışında, çarşı ve mahalle bekçileri dahil herhangi bir birim veya kişinin yetkilendirilmediği bildirildi.
devamı..

                 

Irak'ın kuzeyinde 14 terörist etkisiz hale getirildi
Irak kuzeyindeki Hakurk, Avaşin-Basyan, Gara, Haftanin ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekatlarında 14 terörist etkisiz hale getirildi.
devamı..

                 

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn: BM'nin kararları kağıt üzerinde kalıyor
Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, BM'nin Filistin meselesiyle ilgili aldığı birçok kararın "kağıt üzerinde kaldığını" ifade etti
devamı..

                 

Mobilya fabrikasında konteyner devrildi: 2 ölü, 1 yaralı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde mobilya fabrikasında devrilen konteynerin altında kalan 3 işçiden 2'si hayatını kaybetti.
devamı..

                 

ABD'den İran'a 'askeri karşılık' tehdidi
ABD'nin İran Özel Temsilcisi Hook, İran'ın ABD'nin bölgedeki çıkarlarına saldırması durumunda, askeri bir karşılık vermekte tereddüt etmeyeceklerini söyledi.
devamı..

                 

sahibinden.com’daki ilginç ilanların yeni yıldızı: Star Wars Tasarımlı Ev

devamı..

                 

Askeri helikopter Zehra bebek için havalandı
Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde tedavi gören 7 aylık Zehra bebek, hava muhalefeti nedeniyle gemi seferlerinin iptal edilmesi yüzünden Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait helikopterle Çanakkale'deki hastaneye ulaştırıldı
devamı..

                 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk: O gün dünyaya demokrasi dersi verdik
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "O gün dünyaya demokrasi dersi verdik. Vatan sevgisi nedir, özgürlüğüne sahip çıkmak nedir? Bütün dünya, bütün ülkeler bunu anlamış oldular." dedi.
devamı..

                 

Ukrayna Rus vatandaşlarına kısıtlamalar getirecek
Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, ülkede ilan edilen sıkıyönetim nedeniyle Ukrayna vatandaşlarına herhangi bir kısıtlama uygulanmayacağını ancak Rus vatandaşlarına kısıtlamalar getirileceğini açıkladı.
devamı..

                 

Trump Putin ile yapacağı görüşmeyi iptal etti

devamı..

                 

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura'nın danışmanı Egeland: Şiddeti engellemekte başarısız olduk
BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın danışmanı Jan Egeland, Suriye konusunda, "Şiddet olaylarının çoğunu engellemekte kesinlikle başarısız olduk." dedi.
devamı..

                 

TBMM Başkanı Yıldırım: Asya'yı yeniden insanlığın umudu haline getirebiliriz
TBMM Başkanı Yıldırım, "İstersek Asya'yı yeniden dünyanın çekim merkezi yapar, insanlığın umudu haline getirebiliriz." dedi.
devamı..

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Medyayla çocuk ilişkisi kontrollü şekilde ele alınmalı
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Ailelerde 'Medyadan çocuğumuzu korursak zarar görmez' gibi bir algı var. Bu tür bakış açıları zararlı. Medya kendi başına iyi ya da kötü değil. Medyayla çocuk ilişkisini kontrollü şekilde ele almakta yarar var." dedi.
devamı..

Prof. Dr. Seza Özen'e uluslararası ödül
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Romatolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seza Özen, Dünya Bilimler Akademisi 2018 Tıp Ödülü'nün sahibi oldu.
devamı..

Firari FETÖ zanlısı eski albay yakalandı
İstanbul’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan eski albay, Muğla'nın Milas ilçesinde düzenlenen operasyonla yakalandı.
devamı..

'Binbir surat' lakaplı cezaevi firarisi Ankara'da yakalandı
Dolandırıcılık ve özel belgede sahtecilik gibi 19 suçtan aranan cezaevi firarisi kadın yakalandı. Zanlının evlilik vaadiyle kandırdığı kişileri dolandırırken hakim ve savcı cübbesiyle çektirdiği fotoğrafları kullandığı belirlendi.
devamı..

Darbeciler tanınmamak için 'isimlik' kullanmamış
Kara Kuvvetleri Komutanlığı darbe girişimi davasında tanık olarak dinlenen E.T, 15 Temmuz akşam saatlerinde daha önce KKK'de görmediği kamuflajlı birçok rütbeli askerle karşılaştığını, hiçbirinin isimliğinin olmadığını fark ettiğini söyledi.
devamı..

Kanada'dan 17 Suudi vatandaşına yaptırım kararı
Kanada hükümeti, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle bağlantılı 17 Suudi vatandaşına yaptırım kararı aldığını açıkladı.
devamı..