Halkbank, Makedonya'da liderliği hedefliyor

- Halkbank Makedonya Genel Müdürü Bilal Sucubaşı: - "Makedonya finans sektöründe pazarın yüzde 10'undan fazlasına sahibiz. 30 bini kredi kullanıcısı olmak üzere 200 bine yaklaşan müşterimiz, 500'ü aşan çalışanımızla Makedonya'da en hızlı büyüyen banka olma

 

ÜSKÜP (AA) - Halkbank Makedonya Genel Müdürü Dr. Bilal Sucubaşı, Makedonya finans sektöründe pazarın yüzde 10'undan fazlasına sahip olduklarını belirterek, "30 bini kredi kullanıcısı olmak üzere 200 bine yaklaşan müşterimiz, 500'ü aşan çalışanımızla Makedonya'da en hızlı büyüyen banka olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hedefimiz liderlik." dedi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak ile ekonomi yazarlarından oluşan heyet, Makedonya Türkiye Ticaret Odası (MATTO) ev sahipliğinde Makedonya'nın başkenti Üsküp'ü ziyaret etti.

Ziyarete, Makedonya'da yatırımları bulunan Türk şirketleri de iştirak ederek, tecrübe ve tavsiyelerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Halkbank Makedonya Genel Müdürü Dr. Bilal Sucubaşı, burada yaptığı sunumda, Halkbank'ın, Avrupa pazarının giriş kapısı olarak değerlendirilen Makedonya'da 2011'de faaliyetlerine başladığını, şu anda aktif büyüklüğüyle ülkenin 4'üncü büyük bankası olduğunu anlattı.

Makedonya finans sektöründe pazarın yüzde 10'undan fazlasına sahip olduklarını vurgulayan Sucubaşı, "30 bini kredi kullanıcısı olmak üzere 200 bine yaklaşan müşterimiz, 500'ü aşan çalışanımızla Makedonya'da en hızlı büyüyen banka olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hedefimiz liderlik." diye konuştu.

Sucubaşı, Avrupa Birliği ve NATO üyeliğine hazırlanan Makedonya'ya yabancı yatırımcı ilgisinin her geçen gün arttığını belirterek, şunları kaydetti:

"Makedonya ekonomi yönetimi, ülkede yabancı yatırımları artırma kararlılığında. Sağlanan vergi muafiyetleri, stratejik konum, eğitimli iş gücü Makedonya'nın dünyanın her yerinden yatırımcı ilgisi görmesini sağlıyor. NATO ve AB üyeliği sonrasında aynı fırsatlar sunulamayabilir. O yüzden Makedonya'da bugünden yer almak kazançlı olabilir. Türkiye'den birçok şirket, Makedonya'da inşaattan gıda üretimine, otomotiv yan sanayiden hizmete kadar önemli yatırımlara imza attı. Daha fazlası için, bankamız asli görevi olan finans desteğinin dışında danışmanlık gibi birçok başka alanda da hizmet veriyor. Makedonya 2 saatlik kara yoluyla 650 milyonluk pazara rahatlıkla ulaşılabilen bir üs konumunda. Üretim tesislerinin şimdilik kısıtlı olduğu bu ülkede yatırım yapacak iş insanlarımıza destek vermeye devam edeceğiz."


- "Makedonya'nın geleceğine inanıyoruz"


TAV Makedonya Genel Müdürü Alper Ersoy da, balkanların tam merkezinde, 500 milyon nüfuslu Avrupa pazarının hemen yanı başında yer alan Makedonya'nın, genç ve eğitimli nüfusu, istikrarlı ekonomik, politik ve hukuki yapısı, Avrupa Birliğine ve NATO'ya aday ülke olması ve Makedonya hükümetinin yapıcı ve iş birlikçi yaklaşımıyla gelecek vaat eden, gelişime açık, stratejik konuma sahip bir ülke olduğunu söyledi.

Balkanların, yatırımları için hedef bölgelerinden birisi olduğunu aktaran Ersoy, Mart 2010'da Üsküp ve Ohrid havalimanlarının işletmesini 20 yıllığına devraldıklarını anımsattı.

Ersoy, Üsküp ve Ohrid havalimanlarına toplamda 120 milyon avroluk yatırım yaptıkları bilgisini vererek, şunları kaydetti:

"Bu iki havalimanını devraldığımızda toplamda sadece 639 bin yolcuya hizmet veriliyordu. Geçen yıl ise Üsküp ve Ohrid'de toplamda 2 milyonun üzerinde yolcuya hizmet sağladık. 2010'dan bugüne yolcu sayımız Üsküp'de yüzde 209, Ohrid ise yüzde 344 artış gösterdi. Bu yıl sonunda sadece Üsküp'te 2 milyon yolcu sayısını aşmayı bekliyoruz. Direk uçuş yapılan destinasyon sayısını 15'den 38'e çıkardık. Üsküp Havalimanı'nı devraldığımızda Türkiye ile Makedonya arasında haftalık 4 uçuş vardı. Bugün Türk Hava Yolları haftada 14, Pegasus 5 olmak üzere haftalık 19 uçuş yapılmaktadır. 2019'da bu sayının artmasını bekliyoruz. Aynı zamanda ilk defa İstanbul’dan Ohrid'e uçuşlar bu yıl başladı. Çapraz uçuşlarla işlettiğimiz 18 havalimanını birbirine bağlamak için yoğun çaba sarf ediyoruz."

Alper Ersoy, kendilerine sadece Makedonya'ya gelerek ticari faaliyet gösteren kar amaçlı bir şirket olarak bakmadıklarını, Türkiye'nin ticari elçileri gibi görüp, bunun bilinciyle hareket ettiklerini dile getirdi.

Makedonya'da sosyal sorumluluk faaliyetleri de yürüttüklerini anlatan Ersoy, "Makedonya'nın geleceğine inanıyoruz. Gelecekte de paydaşlarımız için en yüksek faydayı yaratmak ve iyi bir ülke temsilciği yapmak üzere çalışmayı sürdüreceğiz." diye konuştu.


- Heyete özel tanıtım etkinliği


Ziyaret kapsamında, Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO) tarafından ülkenin yatırım, iş ve turizm merkezi olarak tanıtımının gerçekleştirildiği bir etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe, Makedonya Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, Dış Yatırımlardan Sorumlu Türk kökenli Devlet Bakanı Adnan Kahil, MATTO Başkanı Aydoğan Ademovski, MATTO üyesi şirket temsilcileri ile her iki ülkenin ekonomi gazetecileri katıldı.


- Makedonya'daki Türk yatırımları


Alınan bilgiye göre, Makedonya'da Türk şirketlerine birçok fırsat sunuluyor. Makedonya'da yatırım yapan Türk şirketleri için 10 yıl kurumlar vergisi muafiyeti bulunurken, aynı teşvik yatırımcıya kişisel olarak da sunuluyor. Öte yandan ülkede üretim yapıp dünya ülkelerine ihracat yapılması halinde, bu ihracat için KDV ve gümrük vergisi ödenmiyor. Türk şirketlerine ayrıca, belediye verileri muafiyeti, 99 yıllığına düşük bedelle arazi kiralama, doğalgaz, elektrik, su, kanalizasyon gibi altyapı bağlantı yardımları da veriliyor.

Söz konusu avantajlardan faydalanarak Makodonya'ya yatırım yapan şirketler arasında TAV Havalimanları ve Halkbank'ın yanı sıra Türk Hava Yolları, Limak Holding, Cevahir Holding, Acıbadem, Sütaş, Altınbaş, LC Waikiki, Koton, Collezione ve Aselsan gibi şirketler de bulunuyor.

Limak Holding'in, Üsküp'te 50 dönüm üzerine kuracağı yaşam alanı projesi konut, ofis, AVM ve rezidanslardan oluşurken, bu projenin maliyeti de 200 milyon avro civarında. Cevahir Holding'in de Makedonya'da 300 milyon avroluk yatırımla rezidans ve AVM projesi bulunuyor. 42'şer katlı 4 kuleden oluşacak proje, ülkenin en yüksek binaları olacak.

Aselsan, Makedonya'da "Koridor 10" olarak adlandırılan otoyolların üzerinde bulunan gişelerin modernizasyonu ve elektronik ödeme sisteminin uygulanması ihalesini toplam 18,7 milyon avro ile kazanırken, çalışmaların bu yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

İlk yurt dışı yatırımında Makedonya'yı tercih eden Sütaş'ın da ülkede yılda 70 milyon litre süt işleme kapasiteli tesisi bulunuyor.

 

Bakan Pakdemirli'den çiftçiye iki müjde
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, kimyevi gübrede yüzde 15'lere varan indirim sağlanacağını belirtti. Pakdemirli ayrıca, arpa ve buğdayda 5 kuruş olan prim desteğinin önümüzdeki yıl 10 kuruş olarak ödeneceğini açıkladı.
devamı..

                 

STM "hacker"ları buluşturacak
- STM'nin geleneksel hale gelen siber güvenlik etkinliği "Bayrağı Yakala" yarışmasında "beyaz şapkalı hacker"lar hünerlerini sergileyecek
devamı..

                 

Kar Yapı, Edonia Garden'ın kaba inşaatını tamamladı
- Kar Yapı, yap-sat olarak inşa ettiği Edonia Garden projesinde kaba inşaatı bitirdi - Edonia Garden, 10'ar katlı 4 blokta 388 adet konut ve 12 adet ticari üniteden oluşuyor - Büyüklükleri brüt 62 ila 147 metrekare arasında değişen 1+1, 2+1 ve 3+1 daireler
devamı..

                 

Toyota, teknik eğitime destekte vites yükseltti
- Toyota Otomotiv Sanayi, mesleki teknik eğitimin kalitesini artırmak için okullara yönelik otomobil, motor ve şanzıman bağışlarını artırarak sürdürüyor - Firma, ekipman bağışı yaptığı kurumlara okulların yanında AFAD ve itfaiyeleri de ekledi
devamı..

                 

Rowan, Akdeniz'de sondaj için platform sağlayacak
- TPAO ile yapılan anlaşmanın 2018 sonunda devreye girmesi bekleniyor
devamı..

                 

Daikin'den kombi performansı için 5 Kritik Nokta Bakımı kampanyası
- Her yıl 5 Kritik Nokta Bakımı kampanyası düzenleyen Daikin, bu yıl da 30 Kasım'a kadar indirimli bakım hizmeti veriyor
devamı..

                 

fizy İstanbul Müzik Haftası yıldızlar geçidiyle sona erdi
- 6 gün süren festival, Edis, Gripin ve Şebnem Ferah’ın sahne performanslarıyla kapanış yaptı - Festival boyunca gerçekleşen panel ve konserler, fizy uygulamasından da canlı olarak izlendi
devamı..

                 

Turkcell Platinum Tuna Masters Teos Uluslararası Balıkçılık Turnuvası sona erdi
- Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Turkcell Platinum Tuna Masters Teos Uluslararası Balıkçılık Turnuvası bitti
devamı..

                 

Peugeot'dan ÖTV değerlendirmesi
- Peugeot Otomotiv Pazarlama AŞ Genel Müdürü İbrahim Anaç: - "Otomotiv sektöründe son dönemde yaşanan daralmanın etkilerini hafifletebilmek adına beklenen aksiyonlardan birisi olan ÖTV matrah düzenlenmesini çok olumlu karşıladık"
devamı..

                 

STM 'hacker'ları buluşturacak
Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin geleneksel hale gelen siber güvenlik etkinliği "Bayrağı Yakala" yarışmasında "beyaz şapkalı hacker"lar hünerlerini sergileyecek.
devamı..

                 

"İklim değişikliğinin etkilerine karşı mücadele etmek için stratejiler geliştirmeliyiz"
- İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: - "AB ve Türkiye’nin de iklim değişikliği ile mücadele konusunda iş birliği yapmaları ve iklim değişikliğinin etkilerini bertaraf etmek için birlikte çalışmaları gerek" - "Hem iklim değişikliğinin o
devamı..

                 

GÜBRETAŞ'ta üst düzey atama
- Ahmet Levent Serttaş, GÜBRETAŞ'ta Finans'tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı
devamı..

                 

Borsa'dan 4 ayın en yüksek kapanışı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 1,59 değer kazanarak 99.547,44 puanla yaklaşık 4 ayın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.
devamı..

Babacan Holding, yatırımcıları senetle ev sahibi yapacak

devamı..

Ruslar Türk lezzetleriyle buluştu
Türkiye’nin en önemli ihracat pazarlarından Rusya’da düzenlenen "Türk Lezzetleri Festivali" yoğun ilgi gördü.
devamı..

Süt üreticilerinden 14 maddelik talep

devamı..

Otomobile ödenen ÖTV'de 17 bin TL'ye kadar düşüş olacak
Otomotiv sektörünü canlandırması amacıyla ÖTV matrah limitlerinde yapılan düzenleme, yeni otomobil alımlarında ödenecek ÖTV'lere 2 bin 300 lira ile 17 bin lira arasında düşüş olarak yansıyacak.
devamı..

İnşaat maliyet endeksi arttı
İnşaat maliyet endeksi, temmuzda aylık bazda yüzde 1,63, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,01 yükseldi.
devamı..

Yenilenebilir enerjiye yeni destek mekanizması yolda

devamı..