Kalp kapağındaki kaçak ameliyatsız yöntemle kapandı

İki kez böbrek nakli olan, bir kez de kalbinden operasyon geçiren 42 yaşındaki Remzi Altaş, kalp kapağındaki kaçağın ameliyatsız yöntemle kapanmasıyla dördüncü kez yaşama tutundu.

 

ANKARA(AA) - İki kez böbrek nakli olan, bir kez de kalbinden operasyon geçiren Remzi Altaş, ikinci bir kalp ameliyatı hayati risk taşıdığı için ameliyatsız yöntemle sağlığına kavuştu.

Kalbi büyümeye başlayan Altaş, kalp kapağındaki kaçağın damar yoluyla kapatılmasıyla tekrar hayata tutundu.

Özel bir hastanenin Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emin Korkmaz, 42 yaşındaki inşaat mühendisi Altaş'ın çoklu sağlık sorunu bulunduğunu ve birkaç önemli ameliyat geçirdiğini söyledi.

Altaş'ın temel sağlık sorununun kronik böbrek hastalığı olduğunu anlatan Korkmaz, 2001 ve 2012'de iki kez böbrek nakli yapıldığını belirtti.

"Hastamızın hayatını daha fazla riske sokmayacak bir yöntem üzerinde yoğunlaştık"

Korkmaz, bu dönem içerisinde giderek ilerleyen kalp yetmezliği geliştiğini ifade ederek, "Yapılan değerlendirme sonucunda, 2013'te hastamızın kalbinde mitral kalp kapak olarak isimlendirilen bir kapakta önemli bir bozukluk saptanmış ve mitral kapak ameliyatı gerçekleştirilmiş. Operasyon sonrasında sağlık durumu birkaç yıl stabil seyretmiş." bilgisini verdi.

Zaman içinde Altaş'ın kalbindeki mitral kapağa takılan protezin kenarında bir açıklık meydana geldiğini ve bu nedenle yetmezlikle karşı karşıya kalındığını aktaran Korkmaz, şunları kaydetti:

"Kapak çalışıyor ancak kapağın etrafındaki delikten akciğerlere doğru kan kaçması söz konusuydu. Bu duruma müdahale edilmediğinde, akciğerdeki basıncın yükselmesine bağlı kalp yetmezliğine ve ölüme neden olabilirdi.

Bu durumda en sık yapılan yöntem açık cerrahi tekniğiyle kapağın çıkarılarak dokuların temizlenmesi ve yeni bir protez kapak konulmasıydı. Ancak hastamız için bu yöntem çok ciddi sonuçlara yol açabilirdi. Çünkü hastamıza daha önce iki kere böbrek nakli yapılmıştı ve söz konusu cerrahide böbreğin de hasar görebilme riski olabilirdi. Biz de hastamızın hayatını daha fazla riske sokmayacak bir yöntem üzerinde yoğunlaştık."

Uygulama nasıl yapılıyor?

Açık cerrahi yerine kapaktaki deliğin tıkanması esasına dayanan bir yönteme başvurduklarını dile getiren Korkmaz, "Protez kapağın etrafındaki deliği tıkama yönetimiyle ameliyatsız bir uygulama yaptık." dedi.

Prof. Dr. Korkmaz, operasyon hakkında şu bilgileri verdi:

"Bu yöntemde, hastanın kasık toplar damarına küçük bir kesi açılıyor ve oraya bir damar kılıfı yerleştiriliyor. Ardından sağ kalp kulakçığına (kalbin giriş noktaları) ulaşılıyor ve oradan sol kalp kulakçığına ulaşılarak iki kulakçık arasındaki duvar delinerek ilerleniyor. Özel bir cihaz kullanılarak o deliğe tıkaç olarak yerleştirme yapılıyor.

Altaş, böbrek nakil hastası olduğu için bu uygulamaların, X ışınlarını görünebilir hale getiren kontrast madde kullanılmadan yapılması gerekiyordu. Çünkü, bu madde böbrek tarafından atıldığından zararlı olabileceği için bu yöntemde bunu hiç kullanmadan sadece ultrasonik ses dalgalarıyla, kalbin değişik yapılarını inceleme imkanı veren ekokardiyografi görüntülemeyle gerçekleştirdik."

"Herkese sesleniyorum, anı yaşayın"

Ameliyatsız tamir yöntemiyle sağlığına kavuşan 42 yaşındaki inşaat mühendisi Remzi Altaş da kalbindeki sorunun giderildiğini anlatarak, kendisini şu an iyi hissetttiğini söyledi.

Operasyona bağlı yorgunluk dışında genel durumunun iyi olduğunu ifade eden Altaş, geçirdiği operasyonları anımsatarak, dört kez yaşama göz kırptığını ve bundan dolayı kendini çok şanslı hissettiğini belirtti.

Altaş, "Ben, şanslı insanlardan biriyim, iki defa böbrek nakli oldum. Birini babam, birini ablam verdi, çoğu kişi bulamazken ben iki kez bu şansı yakaladım. Ardından kalp kapağı ameliyatı oldum. Şimdi bir kez daha operasyon geçirdim." diye konuştu.

Bu tür süreçlerde yüksek moralin önemini vurgulayan Altaş, "Buradan herkese sesleniyorum, anı yaşayın. Anı yaşamak çok önemli. Dört kez ölümle yaşam arasında gidip gelmiş biri olarak söylüyorum ki, gelecek için planlar yapmadan hayatın tadını çıkarmak lazım. Bundan sonra da ben böyle yapmaya devam edeceğim." dedi.

 

Akrep ve yılan sokmalarına karşı 'kuru' antiserum geliyor
Eskişehir'de, kamu-sanayi-üniversite iş birliğinde 40 "melek yatırımcı" ve KOSGEB'in desteğiyle 20 milyon lira yatırımla kurulan ALBİLA'da, akrep ve yılan zehirlenmelerine karşı, soğuk zincir gerektirmeyen "kuru" antiserum üretilecek.
devamı..

                 

Sağlıkta hedef yüksek teknolojili tıbbi cihazların imalatı
Sağlık Bakanı Koca, "Ülkemizin yeni teknolojiye sahip ilaçların ve biyolojik ürünlerin üretilebildiği, yüksek teknolojili tıbbi cihazların imal edilebildiği bir ülke olmasını hedefliyoruz." dedi.
devamı..

                 

İlaç sektöründen ihracat atağı
Türkiye'nin eczacılık ürünleri ihracatı, yılın ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49,4 artarak 845,7 milyon dolara ulaştı.
devamı..

                 

Yanlış saç ekimi kalıcı sorunlara neden oluyor
Prof. Dr. Özkan, saç ekiminin tamamen merdiven altına indiğini belirterek "Saçının derisini tamamen kaybeden insanlar, ameliyatta büyük problemler yaşayanlar var." dedi.
devamı..

                 

Kalp kapağındaki kaçak ameliyatsız yöntemle kapandı
İki kez böbrek nakli olan, bir kez de kalbinden operasyon geçiren 42 yaşındaki Remzi Altaş, kalp kapağındaki kaçağın ameliyatsız yöntemle kapanmasıyla dördüncü kez yaşama tutundu.
devamı..

                 

OECD'den 'antibiyotiklere dirençli bakteri' uyarısı: 2,4 milyon insan ölebilir
OECD'den antibiyotiklere dirençli bakterilerin artmasına karşı önlemler alınmaması durumunda 30 yıl içinde Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya'da 2,4 milyon insanın ölebileceği uyarısı yapıldı.
devamı..

                 

'Tuzda başarı elde ettik, şekerde işin başındayız'

devamı..

                 

285 gram doğdu, yaşama tutundu
Dünyaya 285 gram olarak gelen ve hayata tutunan prematüre bebek Elçin İnal, 8 ay süren süren tedavinin ardından sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.
devamı..

                 

Son 3 yılda 14 bin 373 organ nakli gerçekleştirildi
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de 2016'da 4 bin 906, 2017'de 4 bin 908 ve Kasım 2018'e kadar 4 bin 559 olmak üzere 14 bin 313 nakil gerçekleştirildi.
devamı..

                 

Tanı konmamış diyabet hastaları tespit edilecek

devamı..

                 

Hareketsiz yaşam felç riskini genç yaşlara indirdi
Uzmanlar cep telefonu, tablet ve televizyon başında fazla zaman geçirerek hareketsiz kalmanın felç geçirme riskini 40'lı yaşlara kadar indirdiği uyarısında bulundu.
devamı..

                 

Antibiyotik tüketim miktarı düşürülecek

devamı..

                 

Tek donörden iki hastaya karaciğer nakli
Beyin ölümü gerçekleşen ve organları bağışlanan bir donörden alınan karaciğerin ikiye bölünmesiyle uzun süredir nakil bekleyen iki anne sağlığına kavuştu.
devamı..

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda önemli keşif
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) riskini artıran genetik varyasyonlar belirlendi.
devamı..

Sağlık Bakanı Koca: Sağlık harcamalarını aşağıya çekmeyi hedefliyoruz
Sağlık Bakanı Koca, "Özellikli sağlık hizmetlerinden alınan farkın azaltılması veya kaldırılması yönünde yapacağımız uygulamalar neticesinde sağlık hizmeti alırken vatandaşımızın cebinden çıkan harcamaları daha da aşağıya çekmeyi hedefliyoruz." dedi.
devamı..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Şehir hastanelerinde hasta sayısı garantisi yok
Sağlık Bakanı Koca, şehir hastanelerinde muayene, poliklinik hizmetleri, ameliyat doluluk oranı, yatak doluluk oranı ve hasta sayısında herhangi bir garanti olmadığını söyledi.
devamı..

Uyarıyı paketle birlikte sigaraya da yazacaklar
Sigara paketlerindeki yazılı ve görsel sağlık uyarılarını ilk uygulayan ülkelerden olan Kanada, etkiyi artırmak amacıyla her bir sigarının üzerinde "yazılı mesajlar"ın yer almasını sağlayacak düzenlemeye hazırlanıyor.
devamı..

Yıllar süren tedavisine son verecek tek çare organ nakli
Kalıtsal Wilson hastalığına bağlı karaciğeri hasar gören ve siroz tanısı konulan iki çocuk babası Erkut Parlak, yaşayabilmesi için gerekli olan karaciğer naklinin yapılacağı günün umuduyla hayata tutunmaya çalışıyor.
devamı..

SMA ilacına 168 başvuru
Sağlık Bakanı Koca, "SMA Tip 2 tanılı 127, SMA Tip 3 tanılı 41 hasta olmak üzere 168 hasta için ilaç başvurusu yapıldı. SMA hastalarımız tedirgin olmasınlar, rahat olsunlar. İlaca erişimde asla bir sorun olmayacak." dedi.
devamı..