Küçük Cansu ablasının kaderini yaşamak istemiyor

Erzurum'da, 10 yıl önce ablası Şeydanur'u kas hastalığından kaybeden, kendisi de aynı rahatsızlığa yakalanan 8 yaşındaki Cansu Bozan, yurt dışından gelecek ilacı bekliyor.

 

ERZURUM (AA) - Erzurum'un Aziziye ilçesi Yavuz Selim Mahallesi 2. Nene Hatun Caddesi'nde yaşayan Nagehan ve Özcan Bozan çiftinin ilk çocuğu Şeydanur Bozan, kas ile sinir erimesiyle ortaya çıkan Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip 1 hastası olarak dünyaya geldi.

Şeydanur'un rahatsızlığının genetik olduğunu öğrenen aile, 10 yıl önce 8 yaşındaki kızlarını kaybetti.

Çiftin dünyaya gelen ikinci çocukları Cansu Bozan (8) da 2 yaşında iken söz konusu hastalığa yakalandı. Rahatsızlık nedeniyle İstanbul, Ankara gibi kentlerde tedavi gören Cansu'ya TİP 3 kas hastalığı tanısı konuldu.

Tekerlekli sandalyeyle hayatını sürdüren 3. sınıf öğrencisi Cansu, Erzurum'da özel bir merkezde fizik tedavi ile terapi görüyor.

Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumlara küçük kızın tedavisi için gerekli olan ilacın temini için başvuran aile, yurt dışından getirilecek ilaçla evlatlarının ayağı kalkacağı günü umutla bekliyor.

"Arkadaşlarım gibi koşmak ve oynamak istiyorum"

Cansu Bozan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşadığı zorluğa rağmen hayata tutunduğunu ifade ederek, "Bana ilaç gerekiyor, o ilacı alıp iyileşmek istiyorum. Arkadaşlarım gibi koşmak ve oynamak istiyorum. Annem ve babam yürüyemediğim için çok üzülüyor, onları da üzmek istemiyorum. İnşallah bu hastalıktan kurtulup yürürüm." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğanı çok sevdiğini söyleyen Cansu Bozan, "Cumhurbaşkanım ne olur ilacıma el at, seni çok seviyorum. Benim gibi çok hasta var, onlara da yardımcı ol. Anne ve babalar artık üzülmesin. Tek isteğim iyileşmek. Bir kardeşimi bu hastalıktan kaybettik ben yaşamak istiyorum." ifadesini kullandı.

Anne Nagehan Bozan da kızları Şeydanur'un acısının halen taze olduğunu anlatarak, "İlk kızım Şeydanur'u kaybettiğimizde çok zorluk çektim. Cansu'ya da 2 yaşındayken SMA Tip 3 kas hastalığı tanısı konuldu. Şeydanur'u kaybettik, Cansu'yu da kaybetmek istemiyoruz, tedavisi var. Sağlık Bakanlığınca Tip 1'li kas hastalarının ilaçla tedavisine başladı ama Tip 3 kas hastalarına bu ilacı kullanmak zaman alacak." dedi.

"Cumhurbaşkanımızdan tek isteğimiz ilacın temin edilmesi"

Bozan, daha fazla vakit kaybetmeden Cansu'yu tedavi ettirmek istediklerini, bir kızını daha kaybetmeye gücünün yetmeyeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Kızım için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan, Sağlık Bakanlığı ve yetkilerden tek isteğimiz yurt dışındaki ilacın temin edilmesi. Tek hayalim Cansu yürüsün, koşsun. İlk kızımda hastalığı fark edemedik ama Cansu'nun tedavisi var. Bizim için tek doz bile Cansu'nun yürümesi için büyük umut. Bizim gibi hastası olanlar da var. Hepsinin tedaviye ve bu ilaca ihtiyacı var."

Nagehan Bozan, yurt dışındaki ilacın çok pahalı olduğunu belirterek, ilacın temini için Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili makamlara başvurduklarını kaydetti.

Cansu'nun sağlık durumun iyiye gitmediğini ve bel bölgesinde erime başladığını vurgulayan anne Bozan, Cansu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok sevdiğini, ona video göndereceğini sözlerine ekledi.

Baba Özcan Bozan, tek hayalinin kızının yürüyeceği günü görmek olduğunu belirtti.

 

Yıllar süren tedavisine son verecek tek çare organ nakli
Kalıtsal Wilson hastalığına bağlı karaciğeri hasar gören ve siroz tanısı konulan iki çocuk babası Erkut Parlak, yaşayabilmesi için gerekli olan karaciğer naklinin yapılacağı günün umuduyla hayata tutunmaya çalışıyor.
devamı..

                 

Stres bilişsel çöküşü hızlandırabilir
ABD'de yapılan araştırma, stresin, hafızaya zarar verebileceğini, yaşlılıkta bilişsel çöküşü hızlandırabileceğini, aynı zamanda beynin büzülmesiyle bağlantısı olabileceğini ortaya koydu.
devamı..

                 

'Tuzda başarı elde ettik, şekerde işin başındayız'

devamı..

                 

OECD'den 'antibiyotiklere dirençli bakteri' uyarısı: 2,4 milyon insan ölebilir
OECD'den antibiyotiklere dirençli bakterilerin artmasına karşı önlemler alınmaması durumunda 30 yıl içinde Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya'da 2,4 milyon insanın ölebileceği uyarısı yapıldı.
devamı..

                 

Tek donörden iki hastaya karaciğer nakli
Beyin ölümü gerçekleşen ve organları bağışlanan bir donörden alınan karaciğerin ikiye bölünmesiyle uzun süredir nakil bekleyen iki anne sağlığına kavuştu.
devamı..

                 

Türk bilim insanından kanser tedavisinde umutları artıran buluş
ABD'deki Virginia Üniversitesinde kanser tedavisine yönelik çalışmalar yürüten Türk bilim insanı Prof. Dr. Mazhar Adlı, pankreas ve yumurtalık kanserlerinin tedavisine ilişkin önemli iki buluşa imza attı.
devamı..

                 

Gençlikte alınan kalsiyum yaşlılıkta kırılmayı önlüyor
Uzmanlara göre, halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporozu önlemenin yolu, gençlikte alınacak kalsiyumla kemik kitlesini artırmadan geçiyor.
devamı..

                 

Beyninde çıkan 'uçuk' hayatını değiştirdi
İzmir'de beyninde ortaya çıkan uçuk nedeniyle hafızasının bir bölümünü ve konuşma yeteneğini kaybeden 30 yaşındaki Tuğçe Tunay, yaşadığı zorlu günlere dönmemek için önceki işini bıraktı, hayalindeki mobilya ressamlığına başladı.
devamı..

                 

'Patologlar kanser tanı ve tedavisinde önemli rol oynuyor'
Prof. Dr. Serpil Dizbay Sak, kanser tanısında ve tedavisinde patologların önemli görev üstlendiğini söyledi.
devamı..

                 

Uyarıyı paketle birlikte sigaraya da yazacaklar
Sigara paketlerindeki yazılı ve görsel sağlık uyarılarını ilk uygulayan ülkelerden olan Kanada, etkiyi artırmak amacıyla her bir sigarının üzerinde "yazılı mesajlar"ın yer almasını sağlayacak düzenlemeye hazırlanıyor.
devamı..

                 

Transplant hekimlerin hayali 'yapay organ'
Organ nakli hekimlerinin hayali, yakın bir gelecekte yapay organlarla hastalara can aşılamak.
devamı..

                 

Sağlık Bakanlığınca 609 ilaç 'yerelleşme' kapsamına alındı

devamı..

                 

Son 3 yılda 14 bin 373 organ nakli gerçekleştirildi
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de 2016'da 4 bin 906, 2017'de 4 bin 908 ve Kasım 2018'e kadar 4 bin 559 olmak üzere 14 bin 313 nakil gerçekleştirildi.
devamı..

Parasetamol 'empati'yi azaltıyor
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan bir araştırmada, dünyada en sık kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücülerin içinde bulunan parasetamol adlı etken maddenin, "empati"yi azalttığı tespit edildi.
devamı..

Akrep ve yılan sokmalarına karşı 'kuru' antiserum geliyor
Eskişehir'de, kamu-sanayi-üniversite iş birliğinde 40 "melek yatırımcı" ve KOSGEB'in desteğiyle 20 milyon lira yatırımla kurulan ALBİLA'da, akrep ve yılan zehirlenmelerine karşı, soğuk zincir gerektirmeyen "kuru" antiserum üretilecek.
devamı..

Tıbbı malzeme alımında 'e-ihale dönemi' başladı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, malzeme alımlarını hızlandırmak ve kolaylaştırmak için e-ihale uygulamasını başlattıklarını, yerli firmaları desteklemeyi öncelediklerini bildirdi.
devamı..

Anne sütü alan bebekte lösemi riski yüzde 20 azalıyor
Anne sütü alan bebeklerde, lösemi riskinin yüzde 20, ishal sıklığı ve hastaneye yatış oranının yüzde 72, zatürre oranının yüzde yüzde 57 oranında azaldığı ortaya konuldu.
devamı..

Uzmanlardan iki gebelik arasında en az bir yıl beklenmesi önerisi
Kanadalı ve Amerikalı uzmanlar, kadınların doğum yaptıktan sonra bir kez daha hamile kalmak için en az bir yıl beklemesinin anne ve bebek açısından sağlık risklerini azalttığını ortaya koydu.
devamı..

Yenidoğan sarılığına 'tulum'lu takip
Konya'da Yasin Doğanşah'ın tasarladığı tulum yenidoğan bebeklerde sarılık hastalığının hastanede uygulanan fototerapi tedavisinin evde takibinin yapılmasını sağlayacak.
devamı..