Monet’in ilham bahçesine turist akını

Fransız ressam Claude Monet’nin en değerli eserlerini yaptığı bahçe, büyük ilgi görmeye devam ediyor.

 

PARİS (AA) - Başkent Paris'e 73 kilometre uzaklıktaki Giverny kasabasındaki Monet'nin bahçesi, ziyaretçi akınına uğruyor.

Giriş ücretinin 9,5 avro olduğu bahçenin önünde zaman zaman uzun kuyruklar oluşuyor.

15 Mart'ta açılan ve 1 Kasım'da kapanacak bahçeyi 2017'de 638 bin kişi gezdi.

Monet Vakfı Sorumlusu Laurent Echaubard, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıla oranla bu yılın aynı döneminde ziyaretçi sayısında yüzde 3 artış olduğunu belirtti.

Echaubard, ziyaretçilerin yüzde 53’ünün yabancı turistler olduğunu belirterek, Monet’nin bahçesinin, Normandy bölgesinde Mont Saint-Michel Katedrali'nden sonra en fazla ziyaret edilen ikinci yer konumunda olduğunu aktardı.

Claude Monet kimdir?

Paris’te doğan Claude Monet 43 yaşında Giverny kasabasına yerleşti. Giverny’ye önce kiracı olarak yerleşen Monet, 7 yıl içinde yeterli maddi imkanlara sahip olunca evi satın alıp önüne hayalindeki bahçesini düzenledi. Claud Monet’nin Giverny’de 1914-1917 yılları arasında bahçesinden esinlenerek yaptığı Nympheas en Fleur (Çiçek açan nilüferler) isimli eseri mayıs ayında New York’ta düzenlenen müzayedede 84,6 milyon dolara satılmıştı.

1926 yılında 86 yaşındayken akciğer kanserinden ölen Monet’nin yine Giverny’deki evinde 1891 yılında tamamladığı La Meule (Tahıl Yığını) adındaki tablosu, 2016 yılında New York'ta yapılan bir müzayedede 81,4 milyon dolara alıcı bulmuştu.

 

8. Malatya Uluslararası Film Festivali'ne doğru
Malatya Büyükşehir Belediyesince 8'incisi düzenlenecek Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamındaki yarışmalara başvuruların 31 Ağustos'a sona ereceği bildirildi.
devamı..

                 

Monet’in ilham bahçesine turist akını
Fransız ressam Claude Monet’nin en değerli eserlerini yaptığı bahçe, büyük ilgi görmeye devam ediyor.
devamı..

                 

Nobel ödüllü yazar Naipaul hayatını kaybetti
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Trinidad ve Tobago doğumlu, Hint asıllı İngiliz yazar Vidiadhar Surajprasad (V.S.) Naipaul 85 yaşında hayata veda etti.
devamı..

                 

Ruslardan 'Türkiye Festivali'ne büyük ilgi
Moskova'da düzenlenen "Türkiye Festivali"ne onbinlerce kişi akın etti.
devamı..

                 

'Organize İşler 2' filminin çekimleri devam ediyor
Yılmaz Erdoğan'ın 2005 yılında hem yönetip hem de başrolünde yer aldığı "Organize İşler" filminin devamı İstanbul'da çekiliyor.
devamı..

                 

Bu hafta 10 film vizyona girecek
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 3'ü yerli 10 film vizyona girecek.
devamı..

                 

'Damdaki Kemancı' Harbiye'de sahnelendi
Broadway'in unutulmaz eserleri arasında yer alan "Damdaki Kemancı", "İstikbal Harbiye Açıkhava Konserleri" kapsamında sanatseverlerle buluştu.
devamı..

                 

Türkiye'nin kuş cenneti: 'Acıgöl'
Afyonkarahisar ile Denizli sınırları arasında yer alan Acıgöl, içerisinde barındırdığı yüzlerce kuş, yurt içi ve yurt dışından gelen çok sayıda doğa fotoğrafçısı ve kuş gözlemcisine görsel şölen sunuyor.
devamı..

                 

'Türkiye'nin kolezyumu' güneşi görecek
Roma'daki Kolezyum'a benzerliğiyle dikkati çeken Bergama Antik Kenti'ndeki Pergamon Amfi Tiyatro, yapılacak çalışmalarla 5 yıl sonra gün yüzüne çıkacak.
devamı..

                 

'Erzurum Türk Oyunları Festivali'ne doğru
Erzurum'da yarın başlayacak ve üç gün sürecek "Erzurum Türk Oyunları Festivali"ne 250 sporcu katılacak.
devamı..

                 

Bodrum Antik Tiyatro'da asırlardır müzik sesi yankılanıyor
Dünyanın bilinen en eski taş tiyatrolarından olan Bodrum Antik Tiyatro, asırlardır kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.
devamı..

                 

Şebnem Ferah Harbiye'de konser verdi
"İstikbal Harbiye Açıkhava Konserleri" kapsamında hayranlarıyla bir araya gelen Şebnem Ferah, konserde son albümü "Parmak İzi"nde yer alan parçaların yanı sıra yanı sıra "Deli Kızım Uyan" ve "Sil Baştan" gibi sevilen şarkılarını seslendirdi.
devamı..

                 

Başarılı öğrencileri 48 yıldır saat ile ödüllendiriyor
Muğla'nın Marmaris ilçesinde Prof. Dr. Mustafa Ayyıldız, mezun olduğu ilkokulun başarılı öğrencilerine 1970 yılından bu yana altın kaplama saat ödülü veriyor.
devamı..

Eflatunpınar Hitit Su Anıtı'na ziyaretçi ilgisi
Konya'nın Beyşehir ilçesinde Geç Hitit döneminde Kral 4. Tutalya tarafından yaptırılan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Eflatunpınar Hitit Su Anıtı, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda turist çekiyor.
devamı..

Yurt dışı gezisinde gördü, çömlek atölyesi kurdu
Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde yaşayan Didem Fırat, Polonya'nın Gdansk şehri ile İngiltere'nin Galler bölgesine düzenlenen gezide atölyelerde seramik yapan kadınları görünce evinde atölye kurdu.
devamı..

Dua Lipa Antalya'da konser verdi
Arnavut kökenli İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve model Dua Lipa, Antalya'da hayranlarına konser verdi.
devamı..

'İstanbul'da gördüğüm sanatı dünyanın hiçbir yerinde görmedim'
Suriyeli ahşap süsleme sanatçısı Hisham Magik, "İstanbul'da gördüğüm sanatı dünyanın hiçbir yerinde görmedim. Kültür olarak da Osmanlı'dan, Osmanlı'nın sanatlarından çok etkilendim." dedi.
devamı..

Arslantepe Höyüğü için hedef UNESCO'da kalıcı liste
Binlerce yıllık geçmişiyle UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nün kalıcı listeye dahil edilmesi için çalışmalar yapılıyor.
devamı..

Bu hafta 9 film vizyona girecek
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 4'ü yerli 9 film vizyona girecek.
devamı..