Ölüm acısını taziye evlerinde paylaşıyorlar

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki kentlerde yakınını kaybeden vatandaşların dayanışma duygusunu pekiştirmek için bir araya geldiği mekanların başında, taziye evleri geliyor.

 

ŞANLIURFA (AA) - RAUF MALTAŞ - Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yakınlarını kaybeden vatandaşlar, başsağlığı dileklerini taziye evlerinde üç gün boyunca yakınlarıyla paylaşıyor.

Geniş aile yapıları dolayısıyla taziyelerin apartman dairelerinde gerçekleştirilmesinde yaşanan sorunu çözmek amacıyla başta belediyeler olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve hayırseverler tarafından yaptırılan taziye evleri, bölge halkının sıkça bir araya geldiği mekanların başında geliyor.

Yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileğinde bulunmak için buluşulan, erkek ve kadınlar için ayrı bölümlerin bulunduğu taziye evlerinde acıların paylaşımı üç gün devam ediyor.

İş yoğunluğu dolayısıyla cenazeye yetişemeyen yüzlerce kişi, söz konusu mekanlarda taziye boyunca buluşarak akrabalarına teselli veriyor.

Günün anısına acı kahve ikramı

Taziye evlerinde örf ve adetler de belli bir sıraya göre işliyor.

Yakınlarını kaybeden ailenin genç üyeleri, konuklarını taziye evinin kapısında karşılıyor. Oldukça kalabalık bir cemaatin bulunduğu salondan içeriye giren kişi, önce herkese selam veriyor.

Daha sonra tamamen yöresel kilim ve halı motiflerinin hakim olduğu şark odası şeklinde tasarlanan taziye evlerinde, yakınlarını kaybeden ailenin büyüklerinden başlayarak tamamına baş sağlığı dileniyor.

Taziyeye her gelene önce acı kahve (mırra) sonra da esans ikram ediliyor. Taziye evinde mümkün mertebe kısa süre oturulduktan sonra Kur'an-ı Kerim okumayı bilen katılımcılardan biri aşir okuyor.

Taziye evlerindeki günlük yemek ihtiyacı, hayatını kaybedenin yakınları ve komşuları tarafından 3 gün boyunca öğle ve akşam vakti karşılanıyor.

Taziye evinden ayrılırken ölü yakınlarına "Baki Allah", "Allah rahmet eylesin", "Allah sabır versin" denilip, acılar paylaşılarak mekandan ayrılıyor.

Taziye, hayatını kaybeden kişi için üçüncü günün ardından okunan mevlitle son buluyor.

Geçmişte sayısız örnekleri var

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdullah Ekinci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ölümün, insanlık tarihi boyunca her zaman gündemde olduğunu hatırlattı.

Taziyede bulunma çabasının, insani bir duygu olduğunu vurgulayan Ekinci, "Taziye, sabra teşviktir. Dostların acıyı paylaştığı ve üzüntü duymalarının bir çabasıdır. Daha önceleri evlerde yapılan taziyeler, hayatın akışına uygun olarak taziye evi olarak hizmete açılan mekanlarda yapılmaya başlandı. Şanlıurfa, değerler dünyamıza ait duyguları derin yaşayan bir kenttir. Tarih boyunca garip gurebaya kucak açılan bu kentlerde, dostlarının matemlerine ve acılarına ortak olunur; geçmişte bunun sayısız örnekleri vardır. Taziye geleneği ve taziye evleri bu bölgede acıların kurumsal bir yapı şeklinde paylaşılmasını sağlamıştır. İlk olarak Şanlıurfa'da oluşan bu kültür, zamanla diğer bölge kentlerini de kapsamıştır." ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de bölge kentleri açısından taziyelerin ayrı önem taşıdığını vurguladı.

Başta Şanlıurfa olmak üzere Diyarbakır ve Mardin gibi bölge kentlerinin tamamında taziye kültürünün yoğun yaşatıldığını belirten Çiftçi, şunları kaydetti:

"Şanlıurfa'nın tüm mahallerinde ve 13 ilçesinde taziye kültürü var. Aslında acının paylaşılmasıdır bu. O aile bir kayıp vermiş durumda ve acıyla karşı karşıyadır. Vefat eden bir mensubu var, diğer aile dostları tarafından da ziyaret ediliyor. Taziyeler ani gelişen bir durumdur. Hafta sonları bir gün tamamen bunlara gidiyor zaten. Hafta içi fırsat bulduğumuzda program aralarında taziye evi ziyaretlerimiz oluyor. Hemen hemen her gün muhakkak iki üç taziye evi ziyaretimiz oluyor."

 

Sahillerde bayram yoğunluğu
Ramazan Bayramı'nda güzel havayı fırsat bilenler, sahillerde yoğunluk oluşturdu.
devamı..

                 

Kim Kardashian Trump'tan bir hükümlü için af istedi
ABD'de magazin dünyasının öne çıkan isimlerinden Kim Kardashian, ABD Başkanı Donald Trump'tan bir hükümlü için af istedi.
devamı..

                 

'Dört Mevsim' baleseverlerle buluşmaya hazır
İtalyan besteci Antonio Vivaldi'nin aynı adı taşıyan eserinden baleye uyarlanan Dört Mevsim, Uğur Seyrek'in koreografisinde İzmir'de ilk kez sahnelenecek.
devamı..

                 

Devlet Tiyatroları Filistin için perde kapatacak
İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırısının ardından Türkiye'de 3 günlük milli yas ilan edilmesi üzerine, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'ne bağlı sahnelerde yas süresi boyunca oynanacak büyük oyunlar ve turneler iptal edildi.
devamı..

                 

Milano'da Leyla Gencer'in anısına fotoğraf sergisi açıldı
İtalya’nın Milano kentinde, “La Diva Turca” (Türk Divası) olarak tanınan dünyaca ünlü soprano ve devlet sanatçısı Gencer’in vefatının 10. yıl dönümü anısına Scala Tiyatrosu ve Akademisi tarafından düzenlenen fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.
devamı..

                 

Perşembe Yaylası ziyaretçilerini büyülüyor
Ordu'nun Aybastı ilçesindeki bin 500 rakımlı Perşembe Yaylası, doğa harikası menderesleri ve yayla gölüyle ziyaretçilerine farklı güzellikler sunuyor.
devamı..

                 

'Deneysel-Geleneksel' karma minyatür sergisi açıldı
Küratörlüğünü Ceylan Harmancı'nın üstlendiği "Deneysel-Geleneksel" adlı karma sergi ziyarete açıldı.
devamı..

                 

'Anadolu aslanı'na yabancı ilgisi
Balıkesir'in Edremit ilçesinde iki girişimcinin kurduğu üretim çiftliğinde yetiştirilen, güçlü fiziksel özellikleriyle "Anadolu aslanı" olarak bilinen Türk çoban köpeği Aksaray malaklısı, 32 ülkeye gönderildi.
devamı..

                 

"Best of Kültür 2018" ödülleri verildi
Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji tarafından düzenlenen "Best of Kültür 2018" ödülleri sahiplerini buldu.
devamı..

                 

'Üsküp ve Berlin'de Devlet Tiyatrosu bölgesi kurmak istiyoruz'
Devlet Tiyatroları Başrejisörü Çimenser, "Genel olarak bir eğilimimiz var, bugünkü yönetim olarak. Üsküp ve Berlin’de bir Devlet Tiyatrosu bölgesi kurmak. Çünkü bizim bölge tiyatrolarımız var." dedi.
devamı..

                 

"Best of Kültür 2018" ödülleri verildi
- Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji öğrencilerinin yıl boyunca kazandığı başarıların kutlandığı törende öğrenciler ödüllerini, aralarında Güneri Civaoğlu, Çağla Şıkel, Gökçe Bahadır, Gani Müjde, Ziynet Sali, Oğuzhan Koç ve Abdullah Avcı'nın bulunduğu ünlü
devamı..

                 

Bodrum'un kedilerini 30 yıldır 'Ali Baba' besliyor
Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Ali Karaduman, 30 yıldır her gün bisikletiyle 4 kilometre yol katederek, sokak kedilerine balık ve mama veriyor.
devamı..

                 

Weinstein 1 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı
ABD'de taciz ve tecavüz suçlamaları nedeniyle dün New York'ta polise teslim olduktan sonra gözaltına alınan Amerikalı yapımcı Harvey Weinstein, 1 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı.
devamı..

"7 Bölge 7 Renk Kültür ve Sanat Festivali" başladı
- Bağcılar Kirazlı Metro İstasyonu Etkinlik Alanı'nda 5 gün sürecek festivalde, her gün farklı yörelere ait halk oyunları gösterileri ile türküler seslendirilecek
devamı..

Güney Ege sahillerinde bayram yoğunluğu
Ramazan Bayramı nedeniyle Muğla ve ilçelerine gelen tatilciler, serinlemek için sahillere adeta akın edince plajlarda yoğunluk yaşandı.
devamı..

Bu hafta 8 film vizyona girecek
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 4'ü yerli 8 film vizyona girecek.
devamı..

YEE'den 'Dünyanın İlk Barış Antlaşması Kadeş' dans gösterisi
Yunus Emre Enstitüsünün "Anadolu'nun Renkleri" etkinlikleri kapsamında Amsterdam'da "Dünyanın İlk Barış Antlaşması Kadeş" temalı dans gösterisi düzenlendi.
devamı..

'Kanlı Nigar' Samsunlu sanatseverlerle ilk kez buluştu
Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), "Kanlı Nigar" müzikalini ilk kez Samsunlu sanatseverlerin beğenisine sundu.
devamı..

Tarihi kervansaray 'tarım müzesi'ne dönüşüyor
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Bozova ilçesindeki tarihi Çarmelik Kervansarayı tarım müzesine dönüştürülecek.
devamı..