Ölüm acısını taziye evlerinde paylaşıyorlar

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki kentlerde yakınını kaybeden vatandaşların dayanışma duygusunu pekiştirmek için bir araya geldiği mekanların başında, taziye evleri geliyor.

 

ŞANLIURFA (AA) - RAUF MALTAŞ - Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yakınlarını kaybeden vatandaşlar, başsağlığı dileklerini taziye evlerinde üç gün boyunca yakınlarıyla paylaşıyor.

Geniş aile yapıları dolayısıyla taziyelerin apartman dairelerinde gerçekleştirilmesinde yaşanan sorunu çözmek amacıyla başta belediyeler olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve hayırseverler tarafından yaptırılan taziye evleri, bölge halkının sıkça bir araya geldiği mekanların başında geliyor.

Yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileğinde bulunmak için buluşulan, erkek ve kadınlar için ayrı bölümlerin bulunduğu taziye evlerinde acıların paylaşımı üç gün devam ediyor.

İş yoğunluğu dolayısıyla cenazeye yetişemeyen yüzlerce kişi, söz konusu mekanlarda taziye boyunca buluşarak akrabalarına teselli veriyor.

Günün anısına acı kahve ikramı

Taziye evlerinde örf ve adetler de belli bir sıraya göre işliyor.

Yakınlarını kaybeden ailenin genç üyeleri, konuklarını taziye evinin kapısında karşılıyor. Oldukça kalabalık bir cemaatin bulunduğu salondan içeriye giren kişi, önce herkese selam veriyor.

Daha sonra tamamen yöresel kilim ve halı motiflerinin hakim olduğu şark odası şeklinde tasarlanan taziye evlerinde, yakınlarını kaybeden ailenin büyüklerinden başlayarak tamamına baş sağlığı dileniyor.

Taziyeye her gelene önce acı kahve (mırra) sonra da esans ikram ediliyor. Taziye evinde mümkün mertebe kısa süre oturulduktan sonra Kur'an-ı Kerim okumayı bilen katılımcılardan biri aşir okuyor.

Taziye evlerindeki günlük yemek ihtiyacı, hayatını kaybedenin yakınları ve komşuları tarafından 3 gün boyunca öğle ve akşam vakti karşılanıyor.

Taziye evinden ayrılırken ölü yakınlarına "Baki Allah", "Allah rahmet eylesin", "Allah sabır versin" denilip, acılar paylaşılarak mekandan ayrılıyor.

Taziye, hayatını kaybeden kişi için üçüncü günün ardından okunan mevlitle son buluyor.

Geçmişte sayısız örnekleri var

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdullah Ekinci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ölümün, insanlık tarihi boyunca her zaman gündemde olduğunu hatırlattı.

Taziyede bulunma çabasının, insani bir duygu olduğunu vurgulayan Ekinci, "Taziye, sabra teşviktir. Dostların acıyı paylaştığı ve üzüntü duymalarının bir çabasıdır. Daha önceleri evlerde yapılan taziyeler, hayatın akışına uygun olarak taziye evi olarak hizmete açılan mekanlarda yapılmaya başlandı. Şanlıurfa, değerler dünyamıza ait duyguları derin yaşayan bir kenttir. Tarih boyunca garip gurebaya kucak açılan bu kentlerde, dostlarının matemlerine ve acılarına ortak olunur; geçmişte bunun sayısız örnekleri vardır. Taziye geleneği ve taziye evleri bu bölgede acıların kurumsal bir yapı şeklinde paylaşılmasını sağlamıştır. İlk olarak Şanlıurfa'da oluşan bu kültür, zamanla diğer bölge kentlerini de kapsamıştır." ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de bölge kentleri açısından taziyelerin ayrı önem taşıdığını vurguladı.

Başta Şanlıurfa olmak üzere Diyarbakır ve Mardin gibi bölge kentlerinin tamamında taziye kültürünün yoğun yaşatıldığını belirten Çiftçi, şunları kaydetti:

"Şanlıurfa'nın tüm mahallerinde ve 13 ilçesinde taziye kültürü var. Aslında acının paylaşılmasıdır bu. O aile bir kayıp vermiş durumda ve acıyla karşı karşıyadır. Vefat eden bir mensubu var, diğer aile dostları tarafından da ziyaret ediliyor. Taziyeler ani gelişen bir durumdur. Hafta sonları bir gün tamamen bunlara gidiyor zaten. Hafta içi fırsat bulduğumuzda program aralarında taziye evi ziyaretlerimiz oluyor. Hemen hemen her gün muhakkak iki üç taziye evi ziyaretimiz oluyor."

 

Aşık Veysel'in bağlamasına yoğun ilgi
Kars'ta, bağlama ustası İyidoğan, halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun bağlamasıyla KAÜ Devlet Konservatuvarı'nda müzik dinletisi sundu.
devamı..

                 

Dakar'da pazarcılardan doğranmış soğan hizmeti
Dakar'da pazarcılar, müşterilerinin gözleri yaşarmasın diye soğanı doğrayıp satıyor.
devamı..

                 

'Mağmat Boğazı'nda sona gelindi
Trabzon'da, turizm çeşitliliğinin artırılması amacıyla Mağmat Boğazı'ndaki 600 dönümlük alanda uygulanacak projede sona gelindi.
devamı..

                 

Yönetmen Semih Kaplanoğlu: Sinema emekleme çağında
Yönetmen Semih Kaplanoğlu, sinemanın emekleme çağında olduğunu belirterek, "Bugün üç boyutlu görüntü vesaire gibi şeylerin sinemada yapılacakların çok küçücük bir kısmını meydana getirdiğini düşünüyorum." dedi.
devamı..

                 

Ertuğrul Fırkateyninden dünyadaki en eski mermiler çıkarıldı
Ertuğrul Fırkateyni Ekip Başkanı Turanlı, Ertuğrul kazılarında 17 metre derinlikten iki top mermisi çıkarıldığını belirterek, "Bunların özelliği ilk defa zırh delen olarak 1860'lı yıllarda çıkarılan mermi türleri olması." dedi.
devamı..

                 

'Brokers' komedisi Türkiye'ye geliyor
Performans İstanbul Tiyatrosu tarafından İspanyol Yllana Tiyatrosu iş birliğiyle hazırlanacak oyun, ekim ayında sahnelenmeye başlanacak.
devamı..

                 

ABD'de evsizler zorlu kış şartlarıyla mücadele ediyor
Bu yıl şiddetli soğuk ve kar fırtınalarının etkili olduğu ülkedeki yaklaşık 550 bin evsiz kış aylarının zor şartlarına karşı ayakta durmaya çalışıyor.
devamı..

                 

Sema programlarını geçen yıl 50 bin kişi izledi
Konya Büyükşehir Belediyesinin her cumartesi Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen sema programlarını, geçen yıl 50 bine yakın kişinin izlediği belirtildi.
devamı..

                 

Cumhurbaşkanına hediye edilen aslanlar Gaziantep'i sevdi
Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilen 4 yavru aslan, Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne uyum sağladı.
devamı..

                 

'Bordo Bereliler 2: Afrin' martta vizyonda
Vizyona geçen yıl giren "Bordo Bereliler 1: Suriye"nin ikinci serisi olan "Bordo Bereliler 2: Afrin" filmi, mart ayında sinemaseverlerle buluşacak.
devamı..

                 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Civelek'e eşlik edecek
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 1 ve 2 Mart 2018 tarihlerinde klarnet sanatçısı Orçun Civelek'e eşlik edecek.
devamı..

                 

"Red Bull BC One Cypher" yarışması İzmir'de yapılacak

devamı..

                 

Şehit isimleri, Batman'daki kütüphanelerde yaşatılacak
İstanbul Batman Kültür Evi Derneğince, İstanbul Esenyurt Belediyesi'nin desteğiyle Batman'a kazandırılan 5 kütüphaneye, terör örgütü PKK tarafından şehit edilen öğretmenler ile Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan askerlerin isimleri verildi.
devamı..

Gastronomi şehrinin yeni lezzeti 'fıstıklı çiğ köfte dolması'
UNESCO tarafından gastronomi dalında yaratıcı şehirler ağına dahil edilen Gaziantep'te, çiğ köfte ve Antep fıstığını buluşturan yeni bir lezzet daha ortaya çıktı. Kente, fıstıklı çiğ köfte dolması da kazandırıldı.
devamı..

Çin'de 2 bin yıllık antik kent bulundu
İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde ortaya çıkarılan kalıntılar, Doğu Han Hanedanlığı ve Hunlar'a ait işaretler taşıyor.
devamı..

Savaş mağdurlarının gönüllü hemşiresi
Aydın'dan Kilis'e gelerek Suriye sınırının sıfır noktasında gönüllü çalışan 21 yaşındaki Zeynep hemşire, sınır ötesinden getirilen yaralı ve hastaların hayata tutunması için mesai harcıyor.
devamı..

Ağaç evini turistlere açtı
Artvin'deki köyünde hobi olarak yaptığı ağaç evi, yoğun ilgi üzerine aile işletmesine dönüştüren Osman Kaba, 7 kişinin konaklayabileceği, 8 köşeli evde, yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.
devamı..

'Biz sinemada kalpten oynadık'
Türk sinemasının ünlü oyuncusu Engin Çağlar, Bayrampaşa Belediyesi'nce düzenlenen "Yeşilçam Dönemi Engin Çağlar Sineması" programına konuk oldu.
devamı..

Bu hafta 8 film vizyona girecek
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 3'ü yerli 8 film vizyona girecek.
devamı..