Ölüm acısını taziye evlerinde paylaşıyorlar

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki kentlerde yakınını kaybeden vatandaşların dayanışma duygusunu pekiştirmek için bir araya geldiği mekanların başında, taziye evleri geliyor.

 

ŞANLIURFA (AA) - RAUF MALTAŞ - Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yakınlarını kaybeden vatandaşlar, başsağlığı dileklerini taziye evlerinde üç gün boyunca yakınlarıyla paylaşıyor.

Geniş aile yapıları dolayısıyla taziyelerin apartman dairelerinde gerçekleştirilmesinde yaşanan sorunu çözmek amacıyla başta belediyeler olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve hayırseverler tarafından yaptırılan taziye evleri, bölge halkının sıkça bir araya geldiği mekanların başında geliyor.

Yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileğinde bulunmak için buluşulan, erkek ve kadınlar için ayrı bölümlerin bulunduğu taziye evlerinde acıların paylaşımı üç gün devam ediyor.

İş yoğunluğu dolayısıyla cenazeye yetişemeyen yüzlerce kişi, söz konusu mekanlarda taziye boyunca buluşarak akrabalarına teselli veriyor.

Günün anısına acı kahve ikramı

Taziye evlerinde örf ve adetler de belli bir sıraya göre işliyor.

Yakınlarını kaybeden ailenin genç üyeleri, konuklarını taziye evinin kapısında karşılıyor. Oldukça kalabalık bir cemaatin bulunduğu salondan içeriye giren kişi, önce herkese selam veriyor.

Daha sonra tamamen yöresel kilim ve halı motiflerinin hakim olduğu şark odası şeklinde tasarlanan taziye evlerinde, yakınlarını kaybeden ailenin büyüklerinden başlayarak tamamına baş sağlığı dileniyor.

Taziyeye her gelene önce acı kahve (mırra) sonra da esans ikram ediliyor. Taziye evinde mümkün mertebe kısa süre oturulduktan sonra Kur'an-ı Kerim okumayı bilen katılımcılardan biri aşir okuyor.

Taziye evlerindeki günlük yemek ihtiyacı, hayatını kaybedenin yakınları ve komşuları tarafından 3 gün boyunca öğle ve akşam vakti karşılanıyor.

Taziye evinden ayrılırken ölü yakınlarına "Baki Allah", "Allah rahmet eylesin", "Allah sabır versin" denilip, acılar paylaşılarak mekandan ayrılıyor.

Taziye, hayatını kaybeden kişi için üçüncü günün ardından okunan mevlitle son buluyor.

Geçmişte sayısız örnekleri var

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdullah Ekinci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ölümün, insanlık tarihi boyunca her zaman gündemde olduğunu hatırlattı.

Taziyede bulunma çabasının, insani bir duygu olduğunu vurgulayan Ekinci, "Taziye, sabra teşviktir. Dostların acıyı paylaştığı ve üzüntü duymalarının bir çabasıdır. Daha önceleri evlerde yapılan taziyeler, hayatın akışına uygun olarak taziye evi olarak hizmete açılan mekanlarda yapılmaya başlandı. Şanlıurfa, değerler dünyamıza ait duyguları derin yaşayan bir kenttir. Tarih boyunca garip gurebaya kucak açılan bu kentlerde, dostlarının matemlerine ve acılarına ortak olunur; geçmişte bunun sayısız örnekleri vardır. Taziye geleneği ve taziye evleri bu bölgede acıların kurumsal bir yapı şeklinde paylaşılmasını sağlamıştır. İlk olarak Şanlıurfa'da oluşan bu kültür, zamanla diğer bölge kentlerini de kapsamıştır." ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de bölge kentleri açısından taziyelerin ayrı önem taşıdığını vurguladı.

Başta Şanlıurfa olmak üzere Diyarbakır ve Mardin gibi bölge kentlerinin tamamında taziye kültürünün yoğun yaşatıldığını belirten Çiftçi, şunları kaydetti:

"Şanlıurfa'nın tüm mahallerinde ve 13 ilçesinde taziye kültürü var. Aslında acının paylaşılmasıdır bu. O aile bir kayıp vermiş durumda ve acıyla karşı karşıyadır. Vefat eden bir mensubu var, diğer aile dostları tarafından da ziyaret ediliyor. Taziyeler ani gelişen bir durumdur. Hafta sonları bir gün tamamen bunlara gidiyor zaten. Hafta içi fırsat bulduğumuzda program aralarında taziye evi ziyaretlerimiz oluyor. Hemen hemen her gün muhakkak iki üç taziye evi ziyaretimiz oluyor."

 

Suruçlu miniklerin fedakar 'eğitim meleği'
Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki Suruç ilçesindeki köy okuluna bu yıl atanan sınıf öğretmeni Burcu Efendioğlu, sosyal medyadan yürüttüğü yardımlar ve yaptığı çalışmalarla 60 yıllık okulu adeta yeniden inşa edip öğrencilerinin gönlünde taht kurdu.
devamı..

                 

Kampanya ile 5 bin kitap topladılar
Sivas, Ankara, Batman ve Şanlıurfa'da yürütülen "Kitaplarla Kurulan Dostluklar" kampanyasında toplanan 5 bin kitap, okulların kütüphanelerine teslim edildi.
devamı..

                 

Peter Bence İzmir'de konser verdi
Dakikada 765 nota vuruşuyla Guinness Rekorlar Kitabı'na "en hızlı piyanist" olarak giren Peter Bence, İzmir'de sanatseverlerle buluştu.
devamı..

                 

Doğal ortamında aç kalan tilki yemek için turistik tesise geliyor
Tunceli'nin Ovacık ilçesinde doğal ortamında yiyecek bulmakta güçlük çeken bir tilki, karnını doyurmak için her gün turistik bir tesise geliyor.
devamı..

                 

'Organize İşler 2: Sazan Sarmalı' 1 Ocak'ta vizyonda
Yılmaz Erdoğan, "Şehrin kalbinin içine girmezseniz o zaman filmi İstanbul'da çektiğiniz bile anlaşılmaz." dedi.
devamı..

                 

Orta Asya'da keşfedilmeyi bekleyen hazine: Özbekistan

devamı..

                 

Bu hafta 7 film vizyona girecek
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 3'ü yerli 7 film vizyona girecek.
devamı..

                 

Ünlü yazarlar TÜYAP'ta kitaplarını imzaladı
"37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı"nda, ünlü yazarlar, imza etkinliklerinde okurlarıyla bir araya gelerek, kitaplarını imzaladı.
devamı..

                 

'Seni unutmadık Necmettin öğretmen'

devamı..

                 

Onlar için her yer boks ringi
Ankara'da yaşayan biri kız üç kardeş babalarının yönlendirmesiyle başladıkları boks sporunda milli forma giyebilmek için aralıksız antrenman yapıyor.
devamı..

                 

Göbeklitepe'de senfoni konseri
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Göbeklitepe Ören Yeri Amfi Tiyatro'da konser verdi.
devamı..

                 

Roma dönemi mezarları gün yüzüne çıkarılıyor
Hatay'ın Altınözü ilçesinde bir kısmı toprak altında bulunan Roma dönemine ait nekropolde başlatılan kazı çalışmaları tarihe ışık tutulacak.
devamı..

                 

'37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nı 611 bin 444 kişi ziyaret etti
Bu yıl, "Hayatı Edebiyatla Kuşatmak" ana temasıyla TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece'de gerçekleştirilen fuarı, 611 bin 444 okur ziyaret etti.
devamı..

Uluslararası Emmy Ödülleri'nde Türk dizileri rüzgarı
New York'ta düzenlenen Uluslararası Emmy Ödülleri töreninde kırmızı halıda Türk yapımlar ve oyuncular büyük ilgi gördü.
devamı..

Antandros'ta 2200 yıllık 'kararname'
Kazdağları'nın eteklerinde milattan önce 10. yüzyılda kurulduğu düşünülen Antandros Antik Kenti'nde, üzerinde 22 satırdan oluşan ve "dekret" olarak isimlendirilen kararnamenin yer aldığı 2 bin 200 yıllık yazıt bulundu.
devamı..

27. Ankara Japonca Konuşma Yarışması düzenlendi
Yarışmada temel seviyede Taha Korkmaz, orta-üst seviyede Berkay Doğan birinci oldu. Birincilere yaklaşık 2 hafta sürecek Japonya gezisi ödülü verildi.
devamı..

'Film ve belgesel yapmak isteyen yapımcılar Anadolu'ya yönelmeli'
Foto muhabiri ve belgesel yapımcısı Coşkun Aral, film ve belgesel yapmak isteyen yapımcıların Anadolu'ya yönelmesi ve ele alınan konuların evrensel olması gerektiğini belirtti.
devamı..

'Geleceğin kardelenleri' dağ köyündeki öğretmenleri unutmadı
Iğdır Üniversitesinde okuyan 8 kız öğrenci, kent merkezine 42 kilometre uzaklıktaki Taşlıca İlkokulundaki öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutlayıp öğrencilere hediyeler armağan etti.
devamı..

Bu hafta 7 film vizyona girecek
Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 2'si yerli 7 film vizyona girecek.
devamı..