PSA Grubu, ilk yarı yılda global satışlarını yüzde 38,1 artırdı

- Peugeot, Citroen, DS Automobiles, Opel ve Vauxhall markalarını bünyesinde barındıran grup, 2018'in ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla tüm dünyada yüzde 38,1 artışla 2 milyon 180 bin araç satarak yeni bir rekora imza attı

 

İSTANBUL (AA) - Peugeot, Citroen, DS Automobiles, Opel ve Vauxhall markalarını bünyesinde barındıran PSA Grubu, 2018'in ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla tüm dünyada yüzde 38,1 artışla 2 milyon 180 bin araç satarak yeni bir rekora imza attı.

PSA Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, bu yılın ilk yarısında tüm dünyada gerçekleştirdiği 2 milyon 180 bin araçla yeni bir rekora imza atan grubun satışları, 2017'nin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 38,1 arttı.

Bünyesindeki Peugeot, Citroen, DS Automobiles, Opel ve Vauxhall markaları tarafından satışa sunulan 13 yeni model PSA Grubu’nun SUV pazarına yönelik hamlesini yansıtırken, aynı zamanda grubun 2018 yılının ilk yarısındaki satışlarına ivme kazandırdı.

609 bin 300'ün üzerinde SUV satışı, grubun toplam satışlarının yaklaşık yüzde 28’ini oluşturuyor. PSA Grubu, SUV satışlarındaki performansıyla mayıs ayı sonunda yüzde 16,9 pay ile Avrupa pazarında segmentinde ikinci ve B-SUV segmentinde birinci oldu.


- Grup markaları SUV'la öne çıkıyor


Avrupa SUV pazarının lider markası olan Peugeot, 2018’in ilk yarısında yüzde 26 artışla dünya çapında 339 bin 200’den fazla SUV satışı gerçekleştirdi. SUV pazarındaki ivmesini sürdüren marka, yüzde 37 artışla 144 bin Peugeot 3008 SUV ve 58 bin 900 yeni Peugeot 5008 SUV satışı yaptı.

Grubun SUV hamlesinin diğer parçasını oluşturan Citroen markasının SUV hamlesi çerçevesinde geçen sonbahar itibarıyla Avrupa pazarında satışa sunulan C3 Aircross ve Çin’de satışa sunulan C5 Aircross modelleri 2018 yılının ilk yarısında yaklaşık 80 binlik satış performansına imza atarken, bu modeller lanse edildikleri günden bu yana toplam 135 bin satışa ulaştı. Yılın ikinci yarısında C4 Aircross modelinin Çin’de ve C5 Aircross modelinin Avrupa’da satışa sunulmasıyla markanın SUV satışları ivme kazanmaya devam edecek.

İkinci nesil DS modellerinin ilk temsilcisi olan ve global olarak Şubat 2018’de satışa sunulan DS 7 Crossback, markanın büyüme stratejisinde önemli bir rol üstleniyor. Her 3 DS Automobiles müşterisinden 2'si ürün gamının tepe noktasını oluşturan DS 7 Crossback modelini, her 2 müşteriden 1'i de Seviye 2 otonom sürüş özelliğine giden yolda önemli bir adım olan DS Connected Pilot opsiyonunu tercih etti.

Grup bünyesindeki diğer markalar gibi Opel ve Vauxhall markaları da Crossland X, Mokka X, ve Grandland X modellerinden oluşan X ailesi ile ciddi bir SUV hamlesi yapıyor. Her iki marka 2018 yılının ilk yarısında toplamda 167 bin 200 adet SUV satışı gerçekleştirdi.


- Hafif ticari araç hamlesi sürüyor


PSA Grubu 289 bin 500 adetle yüzde 32,8 büyüdüğü hafif ticari araç (LCV) pazarında yeni bir rekora imza attı. 2016 yılında kompakt van araçlarını yenileyen grup, yılın ikinci yarısında Peugeot Partner, Citroen Berlingo Van ve Opel/Vauxhall Combo olmak üzere yeni nesil B-LCV ürün ailesini lanse ederek hafif ticari araç pazarındaki büyümesini sürdürecek.

Avrupa pazarında her 4 satıştan 1'ine imza atan PSA Grubu mayıs ayı sonu itibarıyla yüzde 35,2 pay ile B-LCV ve yüzde 26,2 pay ile orta boy van segmentinin lideri konumunda bulunuyor.

Grubun hafif ticari araç hamlesi Avrupa dışında da devam ediyor. Avrasya pazarında yılın ilk yarısında yerel olarak üretilmeye başlanan Peugeot Expert ve Citroen Jumpy de dahil olmak üzere satışlar yüzde 9 artarken Latin Amerika pazarında güncellenen ürün ve hizmetlerinde katkısıyla yüzde 27,8’lik büyüme gerçekleşti.


- Bölgelere göre performans


PSA Grubu'nun Avrupa satışları yüzde 5 artışla 1 milyon 675 bin 700 olarak gerçekleşirken, bunun 550 bin 900'ü Opel ve Vauxhall markalarından geldi. Grubun pazar payı yüzde 6 artarak yüzde 17,2’ye ulaştı.

Orta Doğu ve Afrika bölgesinin değişen ortamı nedeniyle İran'da üretilen araç satışlarının 1 Mayıs'tan bu yana global satışlara dahil edilmemesi nedeniyle grubun satışları yüzde 18,6 azalarak 226 bin 100 olarak gerçekleşti. Peugeot markasının Tunus, Türkiye ve Mısır satışları artmaya devam ediyor.

Grup, Çin ve Güney Doğu bölgesinde yüzde 6,9 artışla 163 bin araç satan grup, satış adetlerini toparlamaya devam etti. Satışlarını yüzde 50,5 oranında arttıran Citroen, sedan modellerinin ve eylül ayında yerel olarak lanse edilen C5 Aircross SUV modelinin de ivmesi ile grubun toparlanma sürecindeki öncüsü oldu.

PSA Grubu Latin Amerika pazarında yüzde 1,7 artışla 98 bin adet satış gerçekleştirirken yüzde 3,9’luk pazar payını korudu. Büyüme, grubun en güçlü olduğu Arjantin pazarındaki yüzde 18’lik keskin düşüşe rağmen gerçekleşti.

Hindistan-Pasifik bölgesine bakıldığında satışlar Japonya’da yüzde 25 ve Güney Kore’de yüzde 18 artarken, Avustralya ve Yeni Zelanda yeniden canlanma gösterdi. Peugeot 3008 ve 5008 tüm bölgede başarılı olurken Citroen C3 özellikle Japonya pazarında başarılı oldu.

Grup, Avrasya bölgesinin iki önemli pazarına ağırlık veren Rusya ve Ukrayna pazarlarında toplam 7 bin 700 adet araç satışı gerçekleştirdi.


- Marka CEO'larının değerlendirmeleri


Peugeot Üst Yöneticisi (CEO) Jean-Philippe Imparato, açıklamadaki değerlendirmesinde, "2018 yılının ilk yarısındaki rakamlar Peugeot markasının SUV pazarındaki hamlesini yansıtıyor. Tüm dünyada 339 bin 200 adet satan marka, Avrupa SUV pazarının ilk sırasında yer alıyor. Yeni Peugeot 508 ve yeni Peugeot Rifter modellerinin de devreye alınmasıyla yılın ikinci yarısında satışlardaki ivme daha da artacak.” ifadelerini kullandı.

Citroen CEO’su Linda Jackson ise şunları kaydetti:

“Citron sergilemiş olduğu performansla yılın ilk yarısında yüzde 9 büyüme kaydetti. Avrupa’da gerek binek otomobillerde, gerekse de hafif ticari araç pazarında son 7 yılın en yüksek performansına ulaşan markamız Çin pazarında da önemli bir performans kaydetti. Söz konusu performanslarda C3, C4 Cactus ve C3 Aircross SUV (Avrupa) ve C5 Aircross (Çin) gibi yeni modellerimizin payı büyük. Bu trend yılın ikinci yarısında yeni Berlingo ve C4 Aircross SUV (Çin) ve C5 Aircross (Avrupa) olmak üzere yeni modellerle devam edecek.”

DS Automobiles CEO’su Yves Bonnefont ise “2018 yılının ilk yarısındaki ciddi büyüme, DS markasının yeniden lanse edilmesini yansıtıyor. İkinci nesil DS modellerinin ilki olan DS 7 CROSSBACK marka için büyük öneme sahipken, markamızın satış noktası ağını genişletme çabaları da devam ediyor.” yorumunu yaptı.

Opel/Vauxhall CEO’su Michael Lohscheller de “Hiç olmadığı kadar popüler bir ürün gamına sahibiz. Özellikle X ailesi otomobillerimiz tüketici tarafından çok seviliyor ve sınıfının en rekabetçi aracı olarak öne çıkıyor. Yeni Combo ve binek versiyonu Combo Life geniş iç mekanı kadar teknolojileriyle de B-Van segmentine tamamen yeni bir soluk getiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Alman devi 12 bin kişiyi işten çıkaracak
Bayer AG, yeniden yapılanma çerçevesinde yaklaşık 12 bin kişiyi işten çıkaracağını ve hayvan sağlığı bölümünü satacağını duyurdu.
devamı..

                 

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati: Türkiye güçleniyor ve zenginleşiyor
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati, "Türkiye güçleniyor, zenginleşiyor ve özellikle İslam dünyası için elzem olan helal kazanma ve helal yaşama konusundaki bu gibi programları da inşa ediyor." dedi.
devamı..

                 

Borsa günü yükselişle tamamladı
BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,59 değer kazancıyla 94.070,97 puandan tamamladı.
devamı..

                 

Marmara ve Batı Karadeniz'de sıcaklıklar 2 ila 8 derece azalacak
Marmara ve Batı Karadeniz'de hava sıcaklıkları, kuzey ve batı bölgelerde 2 ila 8 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.
devamı..

                 

Borsa günü yükselişle tamamladı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,12 değer kazancıyla 95.125,57 puandan tamamladı.
devamı..

                 

Gram altın son 4 ayın en düşük seviyesini gördü
Altının gram fiyatı, güne değer kaybıyla başlamasının ardından 8 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesi olan 204,4 lirayı gördü.
devamı..

                 

Renault Trucks'tan "sıfır faiz" kampanyası
- Renault Trucks Türkiye Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu: - "Yeni kampanyamız sayesinde araçlarını yenilemek isteyen veya yeni alım yapacak müşterilerimizin daha da avantajlı yatırımlar yapmalarını hedefliyoruz"
devamı..

                 

BEYSAD ve Özyeğin Üniversitesi’nden Sanayi 4.0 zirvesi
- BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Özaydemir: - "Sanayi 4.0 ile yalnızca üretim süreçlerinin değil düşen maliyetlerin yaratacağı değişimle birlikte sosyal bir dönüşüm de ortaya çıkacak. Yeni rekabet şartları firmalar açısından daha çevik ve ekonomik olm
devamı..

                 

Dünya Helal Zirvesi ve Helal Expo Fuarı başladı
"Dünya Helal Zirvesi 2018 ve 6. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı", yerli ve yabancı paydaşlar ve ziyaretçilerin katılımıyla Yenikapı'daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde başladı.
devamı..

                 

ABD'ye ikinci en yüksek zeytinyağı ihracatı
Türkiye'nin 2017-2018 zeytinyağı ihracat sezonunda yaptığı dış satım geçen sezona göre yüzde 49 artışla 66,1 bin tona çıkarken, ABD'ye ihracat yüzde 108 yükselerek 24,5 bin tona ulaştı.
devamı..

                 

OSSA, üyelerine Pakistan kapısını araladı
- OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi, üyelerinin Pakistan pazarında daha güçlü yer alabilmesi için Pakistanlı Supreme Tecnocrafts firmasıyla iş birliği anlaşması imzaladı - Kümelenme üyelerinden GALEN Tech de yaptığı anlaşmayla ülkedeki mevcut iş hacmi
devamı..

                 

Albaraka Türk'e çifte ödül
- Albaraka Türk, Londra merkezli Cambridge IFA tarafından gerçekleştirilen İslami Bireysel Bankacılık Ödülleri'nde çifte ödül aldı
devamı..

                 

THY'den 5 bininci Moskova seferi

devamı..

Rusya ABD'nin yaptırımlarına karşı hazır
Rusya Maliye Bakanlığı Dış Kısıtlamaları İzleme Departmanı Başkan Vekili Dimitriy Timofeyev, "ABD yaptırımlarının Rus ekonomisi üzerindeki etkisi nispeten küçük. Yine de her türlü senaryoya karşı hazırlıklıyız." dedi.
devamı..

Dolar/TL, son 16 haftanın en düşük seviyesine geriledi
Dolar/TL, 5,2030 ile 7 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.
devamı..

Atak'ın açtığı kapıdan Anka girecek
TUSAŞ, hava platformlarında Pakistan'a T129 Atak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatıyla yakaladığı başarıya Anka'yı eklemeyi hedefliyor.
devamı..

Kızıldere 3 JES dünyada "ilk'lerin santrali oldu
Zorlu Enerji Yatırımlar İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Kındap, birçok "ilk"in Kızıldere 3 Jeotermal Enerji Santrali yatırımıyla hayata geçirildiğini söyledi.
devamı..

Ekonomik güven endeksi arttı
Ekonomik güven endeksi, kasımda geçen aya göre yüzde 9,1 artarak 67,5'ten 73,7'ye yükseldi.
devamı..

Deutsche Bank’ta kara para aklama araması
Kara para aklama soruşturmasına yönelik Deutsche Bank’ın Frankfurt merkezinde arama gerçekleştiriliyor.
devamı..