Renkli ve 3 boyutlu röntgen ilk kez insan üzerinde denendi

CERN'den yapılan açıklamada, Yeni Zelandalı bilim adamlarının, ilk kez renkli ve 3 boyutlu röntgeni insan üzerinde denediği ifade edildi.

 

ANKARA (AA) -Yeni Zelandalı bilim adamlarının, ilk kez renkli ve 3 boyutlu röntgeni insan üzerinde denediği bildirildi.

Phys.org. adlı internet sitesinin haberine göre, görüntüleme teknolojisine, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) fizik laboratuvarı katkı sağladı.

Geleneksel siyah-beyaz röntgen tekniğini temel alan, bünyesinde parçacık izleme teknolojisini barındıran renkli ve 3 boyutlu röntgenin, tıbbi teşhis alanında önemli gelişme kaydedilmesini sağlaması ümit ediliyor.

CERN'den yapılan açıklamada, "Bu renkli, 3 boyutlu görüntüleme tekniği, daha net filmlerle doktorların hastalara daha doğru teşhisler koymasına yardım edebilir." ifadesi kullanıldı.

"Medipix" adı verilen tekniğin, objektifin kapağı açıldığında piksellerle çarpışırken her atom-altı parçacığı tespit eden bir kamera gibi çalıştığı belirtildi.

Röntgenin, kemik, kas ve kıkırdak arasındaki farkı, aynı zamanda kanserli tümörlerin boyutu ve yerini çok net gösteren görüntüler elde edebileceği kaydedildi.

 

Uber'den sürücüsüz kamyonet kararı
Uber, sürücüsüz kamyonet programının durdurma kararı aldı. Şirket, sürücüsüz araç geliştirme çabalarında bundan böyle yalnızca binek otomobillere odaklanacak.
devamı..

                 

Yapay zeka beyin hasarlarını tanımlayacak
Çinli bilim insanlarının geliştirdiği yapay zeka sistemi beyin hasarlarının tanımlanması konusunda doktorlara yardım edecek.
devamı..

                 

Yerli İHA 'Ulak' saldırganın peşine düşecek
Sabit ve döner kanatlı İHA'ların yeteneklerini birleştirerek geliştirilen yerli hava aracı Ulak'ın yıl sonunda ürünleştirilmesi hedefleniyor.
devamı..

                 

Üniversiteden yüzde 95'i yerli üretim elektrikli otomobil
Gümüşhane Üniversitesinde, TÜBİTAK desteğiyle hazırlanan yüzde 95'i yerli üretim elektrikli otomobile, kentin önemli turizm alanlarından Tomara Şelalesi'ne dikkati çekmek için "TOMARA" adı verildi.
devamı..

                 

Xiaomi Mi 8 n11.com'da satışa çıktı
- Xiaomi Mi 8, 3 bin 879 liradan n11.com'da satışa sunuluyor
devamı..

                 

Çinli bilim adamları lityum zengini dev yıldız keşfetti
Çinli astronomlar, normal bir yıldızdan 300 yüz kat daha fazla lityum zengini yıldız keşfetti.
devamı..

                 

Gök bilimcilerden çağrı: Plüton yeniden gezegen sayılsın
Plüton'un gezegen statüsünden çıkarılmasına yol açan kıstasın, bilim tarihinde yeri olmadığı öne sürüldü.
devamı..

                 

DAG kırmızı ötesi teleskobunun ilk testi yapıldı
Atatürk Üniversitesine bağlı ATASAM tarafından yürütülen Doğu Anadolu Gözlemevi'nde kullanılacak kırmızı ötesi teleskobunun ilk testi İtalya'nın Lecco kentinde gerçekleştirildi.
devamı..

                 

Milli savaş uçağında 'süper' başlangıç
F-16'ların yerini alacak savaş uçaklarının üretilmesi amaçlanan Milli Muharip Uçak Projesi'nin "ön tasarım süreci" ve "üretim tesisi" yatırımları için TUSAŞ bir dizi yatırım yapacak.
devamı..

                 

Facebook, sahte davranış gösteren hesapları kaldırdı
Facebook ile Instagram üzerindeki 32 sayfa ve hesabın "koordineli sahte davranış" göstermesi nedeniyle kaldırıldığı bildirildi.
devamı..

                 

Bakan Varank'tan çelik üreticilerine tam destek
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, çelik satışına yönelik ek vergilerin getirildiği bir dönemde sektör temsilcilerini yalnız bırakmayacaklarını belirtti.
devamı..

                 

Bilim adamları kişilik türlerini 4 farklı kümede topladı
Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırmada kişilik türleri 4 farklı kümede toplandı.
devamı..

                 

Atomlar elektronlarıyla birlikte ışık hızına yaklaştı
İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'deki bilim insanları ilk kez atomu yörüngesindeki elektronla birlikte ışık hızına yakın hareket ettirmeyi başardı.
devamı..

5G ile yeni teknolojilerin yerli üretimi artacak
BTK öncülüğünde hazırlanan 5G'nin yol haritası niteliğindeki Beyaz Kitap'ta, bu teknolojiyle 10 farklı sektörde geliştirilebilecek hizmet ve uygulama önerilerine yer verildi.
devamı..

Çin'in hipersonik hava aracı ses hızının altı katına ulaştı
Çin’in saatte 7 bin 344 kilometre hıza ulaşan hipersonik hava aracı test ettiği bildirildi.
devamı..

Türk teknoloji şirketleri sınırları aşıyor
Türkiye'de teknokentlerde doğan ve başarılı birer işletmeye dönüşen girişimler, çözüm ve ürünleriyle yurt dışı pazarlarda talep görüyor, yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor.
devamı..

Kanada’da 23 milyon yıllık fosil bulundu
Kanada’nın Saskatchewan eyaletindeki bir kazı alanında 23 milyon yıllık memeli bir canlıya olduğu belirlenen fosiller ortaya çıkarıldı.
devamı..

Einstein'ın teorisi kara delik yakınında doğrulandı
Samanyolu'nun merkezinde süper kütleli bir kara deliğe çok yakın çekim sahasından geçen bir yıldızın hareketinde ünlü bilim adamı Einstein'ın genel görelilik teorisinin etkileri izlendi.
devamı..

İlk milli mikro uydu bir yıl sonra gökyüzünde
Türkiye'nin acil görüntü ihtiyacını düşük maliyetlerle karşılayacak ilk milli mikro uydu Lagari'nin üretimi bu yıl tamamlanacak.
devamı..