Renkli ve 3 boyutlu röntgen ilk kez insan üzerinde denendi

CERN'den yapılan açıklamada, Yeni Zelandalı bilim adamlarının, ilk kez renkli ve 3 boyutlu röntgeni insan üzerinde denediği ifade edildi.

 

ANKARA (AA) -Yeni Zelandalı bilim adamlarının, ilk kez renkli ve 3 boyutlu röntgeni insan üzerinde denediği bildirildi.

Phys.org. adlı internet sitesinin haberine göre, görüntüleme teknolojisine, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) fizik laboratuvarı katkı sağladı.

Geleneksel siyah-beyaz röntgen tekniğini temel alan, bünyesinde parçacık izleme teknolojisini barındıran renkli ve 3 boyutlu röntgenin, tıbbi teşhis alanında önemli gelişme kaydedilmesini sağlaması ümit ediliyor.

CERN'den yapılan açıklamada, "Bu renkli, 3 boyutlu görüntüleme tekniği, daha net filmlerle doktorların hastalara daha doğru teşhisler koymasına yardım edebilir." ifadesi kullanıldı.

"Medipix" adı verilen tekniğin, objektifin kapağı açıldığında piksellerle çarpışırken her atom-altı parçacığı tespit eden bir kamera gibi çalıştığı belirtildi.

Röntgenin, kemik, kas ve kıkırdak arasındaki farkı, aynı zamanda kanserli tümörlerin boyutu ve yerini çok net gösteren görüntüler elde edebileceği kaydedildi.

 

Kanada'dan bilim dünyasına önemli katkı
Kanada Bilim Bakanı Kirsty Duncan, CERN'de yürütülen bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak üzere yeni bir süper derin dondurucu ürettiklerini açıkladı.
devamı..

                 

Drone tehdidini 'Kapan' durduracak
Türk savunma sanayisinde farklı alanlarda uzmanlıkları bulanan firmaların iş birliğiyle drone tehditlerini ortadan kaldırmaya yönelik Kapan Drone Savar Sistemi geliştirildi.
devamı..

                 

Turkcell, Ülker Arena'nın bağlantı hızını artırdı
- Turkcell, Fenerbahçe Ülker Basketbol Arena'da Ericsson Elastic Radio Access Network (RAN-Esnek Radyo Erişim Ağı) uygulamasıyla bağlantı hızını artırdı
devamı..

                 

Crytek İstanbul Gençlik Festivali’ne katıldı
- Bağımsız oyun geliştirici, yayıncı ve teknoloji sağlayıcı Crytek İstanbul, İstanbul Gençlik Festivali'ne konuk oldu
devamı..

                 

Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı
- Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğü Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı Proje Seçmelerine 2 bin öğrenci katıldı - Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu B
devamı..

                 

Güvenlikte yapay zeka iş başında
Yapay zeka tabanlı geliştirilen güvenlik denetim cihazı, düşük radyasyon ve hızlı denetim ile zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlayacak.
devamı..

                 

e-ticaret devinden tarihi rekor
E-ticaret devinin piyasa değeri bugün 902 milyar dolara ulaşırken, 935 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Apple ile arasındaki fark daha da azaldı.
devamı..

                 

Vodafone Red'in yeni avantajları tanıtıldı
- Marka söylemini "Ayrıcalıklar için ünlü olmaya gerek yok, Red'li olmak yeter." şeklinde değiştiren Vodafone Red, yeni dünyasını tanıttı
devamı..

                 

Altın sarısı iPhone 6, n11.com'da satışta

devamı..

                 

Bir gezegenin yıldız tarafından yutuluşu ilk kez kaydedildi
NASA'nın Chandra X-Işını Teleskobu, ilk kez genç bir gezegenin yörüngesindeki yıldız tarafından yutulmasını kaydetmeyi başardı.
devamı..

                 

Zehriyle kansere umut oldu
MCBÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Anlaş başkanlığındaki bir grup akademisyenin Paederus böceği üzerinde yaptığı çalışmalarda, bundan elde edilen zehrin kanser hücrelerine zıt etki gösterdiği belirlendi.
devamı..

                 

"FreeZone Stüdyo Son Ses Online Müzik Yarışması" sonuçlandı
- "Vodafone FreeZone Stüdyo Son Ses Online Müzik Yarışması"nda finali Umur Doma kazandı - 2 milyon izlenmeyi geçen canlı yayında yapılan halk oylamasıyla Türkiye'nin yeni genç sesi olan Umur Doma, single çıkarma şansı da yakaladı"
devamı..

                 

Askeri operasyonlar için örümcek robot geliştirdiler
Kocaeli'de üniversite öğrencileri, zorlu arazi şartlarında gerçekleştirilen askeri operasyonlarda kullanılabilecek 6 bacaklı örümcek robot geliştirdi.
devamı..

Üniversite öğrencileri elektromanyetik fırlatıcılı mini tank yaptı
Avrasya Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlanan ve "Gökbörü 2" adı verilen tank, görüntü takip sistemi sayesinde objeyi takip ederek ışık ve gürültü olmadan elektromanyetik atış yapabiliyor.
devamı..

Renkli ve 3 boyutlu röntgen ilk kez insan üzerinde denendi
CERN'den yapılan açıklamada, Yeni Zelandalı bilim adamlarının, ilk kez renkli ve 3 boyutlu röntgeni insan üzerinde denediği ifade edildi.
devamı..

"Mini Robot Ada" Üçüncü Havalimanı'nda göreve talip
- Konya'da, Akınsoft yazılım firmasınca kurulan "AkınRobotics" fabrikasında üretilen yerli insansı "Mini Robot Ada", İstanbul'da yapımı devam eden Üçüncü Havalimanı'nda yer hizmetlerinde görev almaya talip oldu - Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Akın: "Ada
devamı..

'Yerlileştirme programı' meyvelerini vermeye başladı
Bakan Özlü, "İthal Sanayi Ürünlerinin Yerlileştirilmesi Programı"nın meyvelerini vermeye başladığını belirterek, bu çerçevede geliştirilen projelerin gelecek 5 yıllık süreçte cari açığın kapatılmasına katkı sağlayacağını söyledi.
devamı..

Türkiye Bilişim Vakfı'ndan "blockchain" hamlesi
- Blockchain Türkiye Platformu, blockchain teknolojisinin Türkiye'de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması ve kullanımının artırılması amacıyla Türkiye Bilişim Vakfı liderliğinde hayata geçirildi - TBV Başkanı Eczacıbaşı: - "İş hayatının ve her türlü
devamı..

"Özel tercihli teslimat isteyenlerin sayısı artıyor"
- Hepsiexpress Genel Müdürü Aytekin: - "e-ticaret müşterilerinin yüzde 35'i hafta sonu, akşam, aynı gün gibi özel tercihli-randevulu teslimatı istiyor ki Hepsiexpress'in yaptığı ana işlerden biri bu" - "Özel tercihli, randevulu teslimat isteyen müşteri say
devamı..