'Sağlık Bakanlığından 7 bin 655 personel ihraç edildi'

Sağlık Bakanı Demircan, devletin bütün kurumlarında FETÖ ile mücadelenin devam ettiğini belirterek, "Bizim bakanlığımızda şu anda 7 bin 655 personel ihraç edilmiş durumda." dedi.

 

ANKARA (AA) - Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, FETÖ ile mücadelenin Bakanlık bünyesinde hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

7 bin 655 personelin ihraç edildiğini, ihracın sonrasında gelen itirazların değerlendirilmesiyle 252 personelin göreve iade edildiğini belirten Demircan, 243 personelin de şu an açıkta olduğunu bildirdi.

Sağlık çalışanlarının merakla beklediği yıpranma paylarına ilişkin bir hazırlık içinde olduklarını ifade eden Demircan, özlük haklarıyla ilgili yapılacak çalışmaların içerisinde, sağlık çalışanlarına yıpranma payının verilmesinin de yer aldığını belirtti.

Bakan Demircan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde sağlık çalışanlarının "5 yıllık hizmetine karşılık 1 yıl yıpranma payı verilmesi" sözünün de geride kalmayacağını vurguladı.

"Türkiye uyuşturucu saldırısı altında"

Madde bağımlılığı ile ilgili yürütülen çalışmalara da değinen Demircan, Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu uyuşturucuyla ilgili üst kurula 8 bakan, bir de başbakan yardımcısının katıldığını hatırlattı.

Uyuşturucu konusunun hassas bir konu olduğunu ifade eden Demircan, "Türkiye için bir tehdit olarak algılıyorum. Türkiye sanki uyuşturucu açısından terör örgütleri tarafından, birtakım güçler tarafından hedef seçilmiş. Türkiye'de uyuşturucunun yaygınlaşması için bir gayret sergileniyor, görüntüsünü algılıyoruz. Bunun önüne geçmek için de bütün kurumlarıyla devlet üzerine düşeni yapmaya çalışıyor." diye konuştu.

Demircan, bakanlıkların gerekli tedbirleri aldığını, Sağlık Bakanlığının da uyuşturucu belasına müptela olan kişilerin tedavisi için çalıştığını dile getirdi.

"Ocak ayının son haftasında ilk çalışmamızı yapacağız"

Sözleşmeli sağlık personelinin başarı değerlendirmesi konusuna da değinen Bakan Demircan, şunları kaydetti:

"Sözleşmeli personelde değerlendirme yapmak zorundayız. Başarı değerlendirmesi bu. Karne belki hoş düşmüyor, konuya öyle bakmayalım. Performans değerlendirmesi olarak değerlendirelim. Başarılıyı başarısızdan ayırmak gereklidir. Hizmetin kalitesini yükseltmek için başarıya ödül vermek lazım. Başarısızsa kişi, belli puanın altına düşerse o sözleşmenin sonlandırılması lazım. Bunların kriterlerini belirliyoruz. Önümüzdeki günlerde sözleşmeli personelimizde ve diğer sağlık çalışanlarımızda eğitim çalışmalarımızı yapacağız. Sanıyorum ocak ayının son haftasında ilk çalışmamızı yapacağız. Onlar da bilecekler hangi değerlendirmelerden geçeceklerini."

MUhabir: Duygu Yener/Merve Yıldızalp

 

Medüller tiroit kanseri tedavisinde 'haritalandırma' yöntemi
Boynundaki şişlik nedeniyle hastaneye başvuran 66 yaşındaki Şaban Yılmaz, nadir görülen "medüller tiroit" kanseri teşhisi sonrasında "lenfatik haritalandırma" yöntemiyle sağlığına kavuştu.
devamı..

                 

Uluslararası kanser araştırmalarına Türk kadın başkan
Alanında önemli çalışmalar yürüten kadın cerrahlardan Prof. Dr. Cangır, Uluslararası Akciğer Kanseri Evreleme çalışmasında "T" evresi komitesi başkanlığına getirildi.
devamı..

                 

Türk doktorun buluşuna ABD'den patent
SBÜ Gülhane E.A.H Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Özer, kapatılamayan karın yaralanmalarının tedavisinde kullanılmak üzere geliştirdiği ürün ile Amerika'dan patent aldı.
devamı..

                 

Türkiye, HIV/AIDS ile mücadelede bölge lideri olacak
Türkiye'nin liderliğinde, dünyada görülme sıklığı azalan ancak bazı ülkelerde artış gösteren HIV/AIDS ile mücadelede bölgesel iş birliği yapılacak.
devamı..

                 

"Göz tansiyonu görme kayıplarına yol açabilir"
- Kudret Göz İstanbul Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Simavlı: - "Göz tansiyonu ve karasu olarak bilinen glokom, görme işlevinin tamamen ve kalıcı olarak yitirilmesine neden olabilecek boyutta optik sinirlerde hasara yol açabilen bir hastalıktır" - "Düzenl
devamı..

                 

Eczacılıkta 'robotik ünite' dönemi
Eczacılıkta hastaya sunulan danışmanlık hizmetinin artırılabilmesi, yanlış ilaç verilme riskinin sıfırlanması, hızlı hizmet sunumu ve stok kontrolünün sağlanabilmesi amacıyla "robotik üniteli eczane" modelleri dönemi başlıyor.
devamı..

                 

En büyük şehir hastanesinde sona gelindi
Türkiye'nin en büyük hastanesi olacak Bilkent Şehir Hastanesi'nin yapımında sona yaklaşıldı.
devamı..

                 

Akıllı ekranlar her 2 kişiden birini miyop yapacak
Dünya genelindeki bilimsel araştırmalar, akıllı telefon ve tablet gibi teknolojik cihazların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, 2040 yılında her 2 kişinin birinin miyop olacağını öngörüyor.
devamı..

                 

'Bilinçsizce tüketilen vitaminler sağlığa zarar veriyor'
Prof. Dr. Pala, "Bilinçsizce tüketilen bu vitaminler insan sağlığına yarardan çok zarar veriyor." dedi.
devamı..

                 

Gazzeli engelli kardeşler için Türkiye devreye giriyor
Sağlık Bakanı Demircan, doğuştan vücudunun belden aşağısı olmayan ve İsrail ambargosu altındaki Gazze'de tıbbi yoksunluklar nedeniyle tedavi imkanı bulamayan Filistinli Şerif kardeşler için devreye giriyor.
devamı..

                 

Tüberküloz hastası sayısı azaldı
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de yürütülen başarılı kontrol çalışmaları ile tüberküloz hastası sayısı her yıl yaklaşık yüzde 6-7 oranında azaldı.
devamı..

                 

Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık Bakanlığının izniyle Hacettepe Üniversitesinde uygulandı.
devamı..

                 

Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı' açıklaması
Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçların bulunamamasına ilişkin herhangi bir hasta şikayeti ve talep bulunmadığı, kanser ilaçlarında da herhangi bir tedarik sıkıntısının yaşanmadığı bildirildi.
devamı..

'Sağlık Bakanlığından 7 bin 655 personel ihraç edildi'
Sağlık Bakanı Demircan, devletin bütün kurumlarında FETÖ ile mücadelenin devam ettiğini belirterek, "Bizim bakanlığımızda şu anda 7 bin 655 personel ihraç edilmiş durumda." dedi.
devamı..

Diyabetli 'Şeker Teyze'den diyabetli çocuklara rehber kitap
Uşaklı 'Şeker Teyze' lakaplı diyabet hastası Bunaltan, diyabetli çocuklara rehber olması amacıyla hastalıkla geçen 34 yılını anlatan kitap hazırladı.
devamı..

Ambulanslar 5 milyona yakın hastanın imdadına koştu
Sağlık Bakanlığının 112 acil hizmetleri kapsamında Kasım 2017 itibarıyla 4 milyon 765 bin 614 hasta kara, hava ve deniz ambulansları ile taşındı.
devamı..

Sağlık Bakanlığından 'virüs alarmı' açıklaması
Sağlık Bakanlığı açıklamasında, "Bu yıl mevsimsel grip vakaları, geçmiş yıllar ile kıyaslandığında daha düşük düzeyde seyretmektedir. Beklenmedik bir salgın veya bazı illerimizde olağan dışı bir artış gözlemlenmemektedir." denildi.
devamı..

Boyun fıtığı endoskopik yöntemle çıkarıldı
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Numune Eğitim ve Araştırması Hastanesinde ameliyata alınan matbaa ustası olan 44 yaşındaki Kartal'ın boyun fıtığının çıkarılmasında endoskopik yöntem uygulandı.
devamı..

Aşıyı reddeden 10 bin aile takibe alındı
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş, bu yıl içerisinde yaklaşık 10 bin ailenin aşı reddinde bulunduğunu belirterek, "Aşı retlerini takip ediyoruz. Bu bebeklerimizin ve çocuklarımızın süreçlerini izliyoruz." dedi.
devamı..