Son 3 yılda 14 bin 373 organ nakli gerçekleştirildi

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de 2016'da 4 bin 906, 2017'de 4 bin 908 ve Kasım 2018'e kadar 4 bin 559 olmak üzere 14 bin 313 nakil gerçekleştirildi.

 

ANKARA (AA) - YEŞİM SERT KARASLAN - Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Eyüp Kahveci, son 3 yılda 14 bin 373 nakil yapıldığını bildirdi.

Kahveci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kișinin tıbben yașamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesinin "organ bağışı" olarak tanımlandığını söyledi.

Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında Kanun'a göre, 18 yașından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkesin organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabileceğini belirten Eyüp Kahveci, organ naklinin canlıdan ve kadavradan olmak üzere iki şekilde yapılabildiğini aktardı.

Sağlıklı bir kişinin hayattayken bazı organlarının kendi rızasıyla başka bir kişiye nakledilmesiyle mümkün olan canlıdan organ naklinin böbrek ve karaciğer için geçerli olduğuna dikkati çeken Vakıf Başkanı Kahveci, beyin ölümü gerçekleşmiş kişinin organlarının alınarak ihtiyacı olan bir kişiye nakledilmesiyle yapılan kadavradan organ naklinin ise böbrek, karaciğer, pankreas, kalp, kalp kapakları, kornea, yüz, el, kol ve bacaklar için geçerli olduğunu anlattı.

Beyin ölümü ile bitkisel hayatın birbirine karıştırılmaması gerektiğini dile getiren Kahveci, "Beyin ölümü gerçekleşmiş kişi kendi kendine nefes alamaz, tekrar hayata dönme şansı yoktur. Bu kişinin organları 24-36 saat içinde fonksiyonlarını yitirir. Solunumu ancak makine yardımı ile yapabilir. Kalp dışarıdan verilen desteklerle, ilaçlarla atmaya devam eder. Tüm desteklere rağmen 24-36 saat içinde kalp, akciğer gibi diğer organlar fonksiyonlarını kaybeder." bilgisini verdi.

Bitkisel hayattaki kişinin kendi kendine solunum yapabildiğini, nadiren de olsa bu kişilerin aylar ya da yıllar sonra iyileşebildiğini ifade eden Eyüp Kahveci, beyin ölümü tespiti yapılan kişinin ise tıbben "ölü" olarak kabul edildiğini hatırlattı.

"Toplam 25 bin 808 kişi bekleme listelerinde"

Vakıf Başkanı Kahveci, Türkiye'de böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve ince bağırsak ile kalp kapağı, kornea, kemik iliği, deri, yüz, el, kol ve bacak naklinin yapılabildiğini anlattı.

Beyin ölümü tanısının konulabilmesi için birtakım klinik ön koşulların sağlanmış olması gerektiğine işaret eden Kahveci, "Tıbbi ölümün gerçekleştiğinde, biri nörolog veya nöroşirurjiyen, biri de anesteziyoloji ve reanimasyon veya yoğun bakım uzmanından oluşan iki hekim tarafından kanıta dayalı tıp kurallarına uygun olarak oy birliği ile karar verilir." diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2016'da 3 bin 637'i canlıdan, 1269'u kadavradan olmak üzere 4 bin 906 nakil yapıldığını belirten Eyüp Kahveci, "22 akciğer, 3 bin 414 böbrek, 5 ince bağırsak, 68 kalp, 1391 karaciğer ve 6 pankreas nakli yapıldı." dedi.

Geçen yıl 3 bin 736'sı canlıdan, 1172'si kadavradan olmak üzere 4 bin 908 nakil gerçekleştirildiğini anlatan Kahveci, şu verileri paylaştı:

"2017 yılında 42 akciğer, 3 bin 342 böbrek, 76 kalp, 1446 karaciğer ve 2 ince bağırsak nakli yapıldı. Bu yıl Kasım ayına kadar ise 3 bin 511'i canlıdan ve 1048'i kadavradan olmak üzere 4 bin 559 nakil gerçekleştirildi. Bu nakiller içinde 37 akciğer, 3 bin 156 böbrek, 72 kalp, 1291 karaciğer ve 3 pankreas ameliyatı yapıldı.

Ayrıca, 9 Şubat 1994'ten Kasım 2018'e kadar 63 kişi akciğer, 22 bin 350 kişi böbrek, 5 kişi ince bağırsak, 1061 kişi kalp, 4 kişi kalp kapağı, 2 bin 135 kişi karaciğer, 284 kişi pankreas olmak üzere 25 bin 808 kişi bekleme listelerinde yer alıyor."

Eyüp Kahveci, organ naklinde en önemli unsurlardan birinin de zaman olduğuna dikkati çekerek, organın uygun koşullarda ve en kısa sürede nakil yapılacak merkeze ulaştırılmasının hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

 

Uyarıyı paketle birlikte sigaraya da yazacaklar
Sigara paketlerindeki yazılı ve görsel sağlık uyarılarını ilk uygulayan ülkelerden olan Kanada, etkiyi artırmak amacıyla her bir sigarının üzerinde "yazılı mesajlar"ın yer almasını sağlayacak düzenlemeye hazırlanıyor.
devamı..

                 

SMA ilacına 168 başvuru
Sağlık Bakanı Koca, "SMA Tip 2 tanılı 127, SMA Tip 3 tanılı 41 hasta olmak üzere 168 hasta için ilaç başvurusu yapıldı. SMA hastalarımız tedirgin olmasınlar, rahat olsunlar. İlaca erişimde asla bir sorun olmayacak." dedi.
devamı..

                 

Kalp kapağındaki kaçak ameliyatsız yöntemle kapandı
İki kez böbrek nakli olan, bir kez de kalbinden operasyon geçiren 42 yaşındaki Remzi Altaş, kalp kapağındaki kaçağın ameliyatsız yöntemle kapanmasıyla dördüncü kez yaşama tutundu.
devamı..

                 

Hareketsiz yaşam felç riskini genç yaşlara indirdi
Uzmanlar cep telefonu, tablet ve televizyon başında fazla zaman geçirerek hareketsiz kalmanın felç geçirme riskini 40'lı yaşlara kadar indirdiği uyarısında bulundu.
devamı..

                 

Tek donörden iki hastaya karaciğer nakli
Beyin ölümü gerçekleşen ve organları bağışlanan bir donörden alınan karaciğerin ikiye bölünmesiyle uzun süredir nakil bekleyen iki anne sağlığına kavuştu.
devamı..

                 

Tanı konmamış diyabet hastaları tespit edilecek

devamı..

                 

Yıllar süren tedavisine son verecek tek çare organ nakli
Kalıtsal Wilson hastalığına bağlı karaciğeri hasar gören ve siroz tanısı konulan iki çocuk babası Erkut Parlak, yaşayabilmesi için gerekli olan karaciğer naklinin yapılacağı günün umuduyla hayata tutunmaya çalışıyor.
devamı..

                 

İlaç sektöründen ihracat atağı
Türkiye'nin eczacılık ürünleri ihracatı, yılın ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49,4 artarak 845,7 milyon dolara ulaştı.
devamı..

                 

Son 3 yılda 14 bin 373 organ nakli gerçekleştirildi
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de 2016'da 4 bin 906, 2017'de 4 bin 908 ve Kasım 2018'e kadar 4 bin 559 olmak üzere 14 bin 313 nakil gerçekleştirildi.
devamı..

                 

Yanlış saç ekimi kalıcı sorunlara neden oluyor
Prof. Dr. Özkan, saç ekiminin tamamen merdiven altına indiğini belirterek "Saçının derisini tamamen kaybeden insanlar, ameliyatta büyük problemler yaşayanlar var." dedi.
devamı..

                 

Çin’de bebeklerin genetiğinin değiştirildiği iddiasına soruşturma
Ulusal Sağlık Komisyonu, genetiği değiştirilen ikiz bebekler iddiasına yönelik soruşturma başlattı.
devamı..

                 

OECD'den 'antibiyotiklere dirençli bakteri' uyarısı: 2,4 milyon insan ölebilir
OECD'den antibiyotiklere dirençli bakterilerin artmasına karşı önlemler alınmaması durumunda 30 yıl içinde Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya'da 2,4 milyon insanın ölebileceği uyarısı yapıldı.
devamı..

                 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda önemli keşif
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) riskini artıran genetik varyasyonlar belirlendi.
devamı..

285 gram doğdu, yaşama tutundu
Dünyaya 285 gram olarak gelen ve hayata tutunan prematüre bebek Elçin İnal, 8 ay süren süren tedavinin ardından sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.
devamı..

Akrep ve yılan sokmalarına karşı 'kuru' antiserum geliyor
Eskişehir'de, kamu-sanayi-üniversite iş birliğinde 40 "melek yatırımcı" ve KOSGEB'in desteğiyle 20 milyon lira yatırımla kurulan ALBİLA'da, akrep ve yılan zehirlenmelerine karşı, soğuk zincir gerektirmeyen "kuru" antiserum üretilecek.
devamı..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Şehir hastanelerinde hasta sayısı garantisi yok
Sağlık Bakanı Koca, şehir hastanelerinde muayene, poliklinik hizmetleri, ameliyat doluluk oranı, yatak doluluk oranı ve hasta sayısında herhangi bir garanti olmadığını söyledi.
devamı..

Antibiyotik tüketim miktarı düşürülecek

devamı..

'Tuzda başarı elde ettik, şekerde işin başındayız'

devamı..

Sağlık Bakanı Koca: Sağlık harcamalarını aşağıya çekmeyi hedefliyoruz
Sağlık Bakanı Koca, "Özellikli sağlık hizmetlerinden alınan farkın azaltılması veya kaldırılması yönünde yapacağımız uygulamalar neticesinde sağlık hizmeti alırken vatandaşımızın cebinden çıkan harcamaları daha da aşağıya çekmeyi hedefliyoruz." dedi.
devamı..