Tarım ve Gıda Etiği Güz Semineri

- Yıldız Holding İnsan Kaynakları Genel Müdürü Bahattin Aydın: - “Bir şirketin rekabetteki en büyük avantajı taklit edilemez özelliklerinin fazlalığıdır” - “Tüccarlar demişler ki, ‘yani ne olur ne olmaz, her durumda nasıl olsa Sabri bey bizim paramıza sa

 

İSTANBUL (AA) – Yıldız Holding İnsan Kaynakları Genel Müdürü Bahattin Aydın, “Bir şirketin rekabetteki en büyük avantajı taklit edilemez özelliklerinin fazlalığıdır. Parası olan bir adam bizim makinelerimizden alıp, fabrikamızın tam karşısına yeni fabrikalar kurabilir. Çalışanlarımızı transfer edebilir ama kültürümüzü transfer edemez, ruhumuzu transfer edemez.” dedi.

İstanbul Sanayi Odası’nda tarım ve gıdada, etik farkındalık ve duyarlılık gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET), Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası (TÜGİS) ve Gıda Güvenliği Derneği (GGD) iş birliğiyle Tarım ve Gıda Etiği Güz Semineri düzenlendi.

Burada bir sunum yapan Aydın, gıda üretimi alanında faaliyet gösterdiklerini belirterek, üretim ve dağıtım süreçlerinde etik ve duyarlılık konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Gıda üretiminde ve ticaretinde itibarın önemine dikkati çeken Aydın, Ülker markası ve Yıldız Holding'in kurucusu merhum Sabri Ülker'in “Ticarette en büyük hile dürüstlüktür.” sözünü hatırlattı.

Aydın, Ülker’in ticarete bakış açısını şöyle anlattı:

“Ülkemizde 1950’li yıllarda büyük bir devalüasyon oluyor. İnsanlar daha önceden sipariş verip parayı göndermişler, tam bisküviler gönderilecekken devalüasyon olmuş. Dolayısıyla adamın 100 lirası 50 lira olmuş. Dolayısıyla 100 liralık mı mal yollanacak, 50 liralık mı? Sabri bey herkese ürünlerini 100 liralık, devalüasyon olmamış gibi göndermiş. Finansçılar itiraz etmiş ama ‘Hayır’ demiş, ‘o bizim duruşumuz, ilkemiz.’

Daha sonra şöyle olmuş o zamanlar tabii tüccarlar Anadolu’dan geliyor, cebinde bir parası var. Kumaş, ham madde gidi şeyler alıp Anadolu’ya götürüp satacak. Bu sefer herkes gelip bisküvi almaya başlamış. Tüccarlar demişler ki, ‘yani ne olur ne olmaz, her durumda nasıl olsa Sabri bey bizim paramıza sahip çıkar…’ Ve şirket en büyük büyümesini o dönemde gerçekleştirmiş. Anadolu’da çok önemli tüccarlarla iş yapmaya, onlarla buluşmaya başlamış. Bu bir değer…”

Ülker’in hiçbir zaman bayileriyle karşı karşıya oturmadığını aktaran Aydın, Ülker’in bayilerini iş ortağım diye tanıtarak yanına oturtma alışkanlığının bulunduğunu hatırlattı.

- “Bir şirketin rekabetteki en büyük avantajı taklit edilemez özelliklerinin fazlalığıdır”

Aydın, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’in ise imzalanmış bir iş anlaşmasını karşı tarafın “Yanlışlık oldu, büyük zarar ediyoruz” açıklaması üzerine yeniden ele alma talimatı verdiğini belirterek, “Murat bey o dönemde çalışanlara talimat veriyor, ‘malın hakkını verin, neyse parası onu verin’ diyor. Tabii satın almacılar, ‘Ama bizim hedeflerimiz, başarılarımız’ diyorlar. Ticaret öyle bir şey değil, itibar öyle bir şey değil. Orada satın aldığınız başka bir şey var.” ifadesini kullandı.

Şirketin 2001 krizinde firmaların raflara mal koyma sıkıntısı yaşadığı bir dönemde dahi itibarı ile işleyişini sıkıntısız olarak sürdürdüğünü anlatan Aydın, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bir şirketin rekabetteki en büyük avantajı taklit edilemez özelliklerinin fazlalığıdır. Parası olan bir adam bizim makinelerimizden alıp, fabrikamızın tam karşısına yeni fabrikalar kurabilir. Çalışanlarımızı transfer edebilir ama kültürümüzü transfer edemez, ruhumuzu transfer edemez. Değerlerimizi o kadar kolay transfer edemez.”

- "Tarım ve gıda etiğini konuşmak daha iyi bir gelecek inşa etmenin en önemli adımlarından"

TARGET Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cemal Taluğ, etik bakış açısının Türk gıda ve tarım sistemine yapıcı katkıları olacağına yürekten inandığını söyledi. Taluğ, katılımcılara gıda ve tarımdaki etik farkındalığı oluşması için gösterdikleri gayrete destek olmaları çağrısında bulundu.

Bu etkinlikleri geleneksel hale getirmeyi hedeflediklerini dile getiren Taluğ, şunları kaydetti:

“Tarım ve gıda sisteminin tüm bileşenleriyle, çıkarlarımız ve sorumluluklarımız arasındaki dengeyi etik bilinç temelinde birlikte tartışmayı ve birbirimizden öğrenmeyi amaçlıyoruz. Günümüzde gıda, insan ve yeryüzü ilişkilerinde derin yarılmalar ve ikilemler görülüyor. Bu çelişkilerin çözümünün ve gelecek kuşaklara kaynakları hakça kullanılmış bir dünya bırakabilmenin anahtarı hepimizin etik duyarlılıkla davranabilmesidir. Tarım ve gıda etiğini konuşmak, insanlar, tüm canlılar ve üzerinde yaşamakta olduğumuz bu güzel kırılgan gezegen için artan kaygılara karşı en güçlü müdahale aracıdır. Tarım ve gıda etiğini konuşmak daha iyi bir gelecek inşa etmenin en önemli adımlarından biridir.”


- “Üreticilerin ikilemleri toplum menfaatine göre ele alıp kararlar vermesi gerekli”


Türkiye Biyoetik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Neyyire Yasemin Yalım, felsefecilerin 2 bin 500 yıllık bilim serüveninde insan değerleri arasında önemlilik sıralamasına ulaşamadığını ifade ederek, “Adalet en önemlisidir, iyilik en önemlisidir diyemeyiz. İkilemler karşımıza çıkıyor. Örneğin çok sevdiğiniz birine, onun iyiliği için kırıcı olmanız gerekebiliyor. Birine rağmen diğerini seçmek gerekebiliyor. Gıdanın etiğinde de buna benzer ikilemler var. Toplum sağlığı için ikilemler ortaya çıkıyor. Burada üreticilerin ikilemleri toplumun sağlığı ve menfaatine göre ele alıp kararlar vermesi gereklidir.” diye konuştu.

Seminer kapsamında “Gastronomi ve Etik” ile “Tarım ve Gıda Alanında Medya Etiği” panelleri düzenlendi.

Panellerde konuşmacılar konu başlıklarına ilişkin düşüncelerini dinleyicilerle paylaştı.


 

BM Genel Sekreteri Guterres: Gazze'deki gerilim bir an önce engellenmeli
BM Genel Sekreteri Guterres, Gazze'deki gerilimin bir an önce engellenmesi gerektiğini belirterek, aksi takdirde devasa bir trajediye dönüşecek bir savaşın başlayabileceği uyarısında bulundu.
devamı..

                 

Hakkari'de yaralanan 26 askerden 18'i taburcu edildi
Hakkari'de üs bölgesinde meydan gelen olayda yaralanan 26 askerden 18'i taburcu edildi.
devamı..

                 

Adalet Bakanı Gül: İhtiyatı elden bırakmadan mücadeleye devam edeceğiz
Adalet Bakanı Gül, FETÖ ile mücadele konusunda, "Devletin ve yargının bir ölümcül virüsten temizlenmesi yolunda dikkat ve ihtiyatı elden bırakmadan mücadeleye devam edeceğimizi önemle vurgulamak isterim." dedi.
devamı..

                 

Yönetmen ve senarist Ceylan: Ben kendimi usta saymıyorum
Yönetmen ve senarist Ceylan, "Bildiğim şeyin filmini yapmak pek heyecanlandırmıyor beni. Diş geçirmediğim, anlamadığım, belki acısını çektiğim, kendime bile itiraf etmekten korktuğum birtakım gerçekleri barındıran şeylerle ilgileniyorum." dedi.
devamı..

                 

'Avrupa'nın güvenliği Türkiye olmadan sağlanamaz'
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Avrupa'nın güvenliğini Türkiye gibi ülkeler olmadan sağlamanın mümkün olmadığını söyledi.
devamı..

                 

Anadolu Otoyolu'nun Düzce gişeleri açıldı
Anadolu Otoyolu'nun Düzce gişeleri hizmete açıldı.
devamı..

                 

Savunma Sanayii Başkanı Demir: Teknoloji ve Ar-Ge'ye yatırım desteğimiz devam edecek
Savunma Sanayii Başkanı Demir, "Teknoloji ve Ar-Ge'ye yatırım desteğimiz devam edecek. TEI gibi önder kuruluşlarımız da paydaşlarla beraber bu çalışmalarını yapacaklar." dedi.
devamı..

                 

Fuat Oktay: Terör örgütlerinden talimat alanları adalet teşkilatımızda barındırmayacağız
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "FETÖ, PKK ve diğer terör örgütlerinden talimat alanların ne adalet teşkilatımızda ne de devlet teşkilatımızın herhangi bir noktasında barınmasına müsaade etmedik, etmeyeceğiz." dedi.
devamı..

                 

İsrail jetleri El Aksa televizyonunu vurdu
İsrail, Gazze'deki Hamas'a ait "El Aksa" kanalının merkezine hava saldırısı düzenledi.
devamı..

                 

Milli Savunma Bakanı Akar: Hakkari'deki patlamada hiçbir dış etki söz konusu değil
Milli Savunma Bakanı Akar, Hakkari'de üs bölgesindeki patlama ile ilgili, "Bu kazada kesinlikle hiçbir dış etki söz konusu değildir." dedi.
devamı..

                 

Rocket Lab ilk ticari uydu fırlatışını yaptı
Yeni Zelandalı uzay mekiği ve roket üreticisi Rocket Lab şirketi, ilk kez yörüngeye uydu yerleştirmeyi başardı.
devamı..

                 

İran Milli Bankası'nın SWIFT sistemine erişimi kesiliyor
Dünya çapında bankalar arasında elektronik fon transferi sağlayan SWIFT'in ABD yaptırımlarına uyması nedeniyle İran Milli Bankası'nın sisteme erişimi kesiliyor ancak AB'nin kuracağını açıkladığı özel ticari mekanizmayla ilgili bir gelişme olmadı.
devamı..

                 

Altun'dan Fransız bakana Kaşıkçı yanıtı
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian'ın açıklamalarına ilişkin, "Cumhurbaşkanımızı 'siyasi oyunlar oynamakla' itham etmesi kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.
devamı..

Yozgat'ta "drift" yapan 5 sürücüye 25 bin 10 lira ceza
Yozgat'ta "drift" yapan 5 sürücüye 25 bin 50 lira trafik cezası yazıldı.
devamı..

Washington Post Yayın Kurulu: Suudi Arabistan yönetimi için gerekli adımlar atılsın
Washington Post Yayın Kurulu, ABD Kongresine, Suudi gazeteci Kaşıkçı cinayetini ele alması ve olayın arkasında Suudi Arabistan yönetiminin olması halinde gerekli adımları atması çağrısında bulundu.
devamı..

Çin'in 'Bekarlar Günü' hasılatı 30,8 milyar dolar
Çin'de alışveriş çılgınları, "Bekarlar Günü" olarak kutlanan 11 Kasım'da, internet üzerinden yaptıkları 213,5 milyar yuan (yaklaşık 30,8 milyar dolar) tutarındaki alışverişle geçen yılın rekorunu kırdı.
devamı..

FETÖ'nün TSK'daki kripto yapılanmasına operasyon
Sakarya merkezli 5 ilde, FETÖ'nün TSK'daki mahrem yapılanmasına yönelik operasyonda, aralarında halen görevde olan askerlerin de bulunduğu 10 şüpheli yakalandı.
devamı..

Deprem şehitleri mezarları başında anıldı
12 Kasım 1999 Düzce Depremi'nin merkez üssü Kaynaşlı'da yaşamını yitirenler mezarları başında anıldı.
devamı..

Şenol Güneş 'müşteki' sıfatıyla ifade verdi
Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş maçında çıkan olaylara ilişkin soruşturma kapsamında, Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, "müşteki" sıfatıyla ifade verdi.
devamı..