Türk Telekom KKTC'nin internet hızını 6’ya katlayacak

- Türk Telekom'un KKTC Telekomünikasyon Dairesi ile imzaladığı protokol çerçevesinde, 3 yıl içinde adada internet kapasitesinin 2 katına, son kullanıcı internet hızının ise 6 katına çıkarılması planlanıyor - Türk Telekom Üst Yöneticisi Paul Doany: - "Yatır

 

İSTANBUL (AA) - Türk Telekom'un Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Telekomünikasyon Dairesi ile imzaladığı protokol çerçevesinde, 3 yıl içinde adada internet kapasitesinin 2 katına, son kullanıcı internet hızının ise 6 katına çıkarılması planlanıyor.

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, Türk Telekom ile Kuzey Kıbrıs'ın ana internet sağlayıcısı KKTC Telekomünikasyon Dairesi arasında 3 yıllık toplu internet alımına yönelik protokol imzalandı.

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany ile KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan arasında Lefkoşa’da imzalanan protokol kapsamında, KKTC Telekomünikasyon Dairesi, Türk Telekom’un Kuzey Kıbrıs'a sağladığı teknik altyapı ve imkanlar üzerinden 3 yıl daha uygun fiyat ve daha yüksek kapasiteyle internet hizmeti alacak.

Yapılan anlaşma ile KKTC Telekomünikasyon Dairesi, halihazırda 75 gigabit olan internet kapasitesini 3 yıl içinde 2'ye katlayarak yaklaşık 160 gigabit’e kadar, şu anda saniyede 5 megabit olan son kullanıcı internet hızını da yaklaşık 6 kat arttırarak saniyede 30 megabit’e kadar çıkarmayı hedefliyor. Anlaşma ile Kuzey Kıbrıs’ta KKTC Telekomünikasyon Dairesi’nin hizmet verdiği sayıları 30’u bulan internet servis sağlayıcısı ve 2 mobil operatörün abonelerine sunduğu internet hizmetlerinde de hız ve kalite artışı sağlanırken, 20 bin ADSL/VDSL ve 50-60 bin civarında Wi-Fi son kullanıcısı da bundan olumlu yönde etkilenecek.

Yapılan 3 yıllık taahhüt sayesinde uygun fiyat avantajından da yararlanacak olan KKTC Telekomünikasyon Dairesi’nin, bu fiyat avantajını abonelerine ve kurumsal müşterilerine de yansıtması bekleniyor.


- “Kıbrıs’ın dijital dönüşümüne yatırım yaptık”


Türk Telekom CEO’su Paul Doany, imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dijital dönüşümünün öncüsü Türk Telekom olarak, KKTC Telekomünikasyon Dairesi ile yaptıkları protokol neticesinde Kuzey Kıbrıs’ı da bu dönüşüm sürecine dahil ettiklerini belirtti. Doany, yeni nesil akıllı şehirlerin oluşumu için de son derece gerekli olan yüksek hızda fiber interneti KKTC Telekomünikasyon Dairesi aracılığıyla Kuzey Kıbrıslı vatandaşlara yüksek kapasiteyle sunacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Kuzey Kıbrıs ile Türkiye arasındaki teknik altyapıyı son dönemde önemli ölçüde geliştirdiklerini anlatan Doany şunları kaydetti:

“Yatırımlarımızı sadece Türkiye ile sınırlandırmıyoruz. KKTC’li vatandaşlarımızı kendi vatandaşlarımızdan ayrı tutmuyor, altyapı yatırımlarımızı Kuzey Kıbrıs’ı da kapsayacak şekilde planlıyoruz. Kuzey Kıbrıs’ın dijitalleşmesi için 2017 yılında yapmış olduğumuz yatırımlar neticesinde, alternatif iki güzergah üzerinden yedeklediğimiz denizaltı fiber optik kablo hattımızda gerçekleştirdiğimiz iyileştirmeler ve doğrudan uluslararası internet çıkışımız ile kapasitemizi önemli ölçüde artırarak adadaki hizmet kalitemizi yükseltmiş bulunuyoruz. Adada ağırlıklı olarak radyolinkler aracılığıyla sağlanan, kapasitesi ve hızı sınırlı interneti çok daha yüksek kapasiteye çıkararak Kuzey Kıbrıs’ta yüzleri güldüreceğiz. Bugünden itibaren KKTC Telekomünikasyon Dairesi aracılığı ile bu yüksek hızda ve kapasitede interneti Kuzey Kıbrıslı vatandaşlarımızın kullanımına sunarak 3 yıl içinde adadaki internet kapasitesini yaklaşık 2 katına, son kullanıcı internet hızını ise yaklaşık 6 katına çıkaracağız.”


- "Kaliteli internet hizmetini daha uygun fiyatlarla sunacağız


KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ise Türk Telekom ile yaptıkları protokol neticesinde, KKTC vatandaşlarına ve Kuzey Kıbrıs’taki servis sağlayıcılara yüksek kapasiteli kaliteli internet hizmetini daha uygun fiyatlarla sunacaklarını aktardı.

Ülkede gerçek anlamda bir bilişim sektörünün gelişmesini sağlamak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Atakan, şöyle devam etti:

"Bu hedefe ulaşmak için, internet kalitesini artırırken fiyatları da düşürmemiz gerekiyor. Türk Telekom ile yaptığımız bu anlaşma ile, toptan internet fiyatlarında güncellemeye giderek maliyetlerimizi önemli oranda azaltmış bulunuyoruz. Bu anlaşma ile, saniyede 75 gigabit olan mevcut kullanım kapasitemiz için KKTC Telekomünikasyon Dairesi olarak ödemekte olduğumuz tutara göre yüzde 30’a varan, kullanım kapasitemiz saniyede 100 gigabit’e çıktığı zaman da yüzde 45’e varan indirim sağlamış oluyoruz.

Bu önemli oranlardaki indirimi 1 Ağustos 2018 itibarıyla KKTC Telekomünikasyon Dairesi Ücretler Tüzüğü’ne de yansıtarak, internet servis sağlayıcıların mevcut kapasitelerini yüzde 40-50 indirimli almalarını sağlayacağız. İndirim sonrası oluşacak olan fayda, özellikle düşük band toptan internet alan internet servis sağlayıcılarına rekabet ortamı sağlamakla birlikte, KKTC´de son kullanıcıya uygulanan internet satış fiyatlarında daha sağlıklı bir rekabet ortamının sağlanmasına imkan tanıyacaktır."

Bakan Atakan, "Ülkemiz için imza attığımız bu önemli değişim, geliştirmek istediğimiz bilişim sektörüne ciddi bir ivme kazandıracaktır. Buna ek olarak, ülkemizin fiber altyapısını en kısa zamanda ve önemli derecede iyileştirmeyi, ülke çaplı internet hızımızı saniyede 30 megabit’e çıkarmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Sedanur'un ölümüne ilişkin soruşturmaya yayın yasağı
Kars'ın Kağızman ilçesinde kaybolan 9 yaşındaki Sedanur Güzel'in ölü bulunmasına ilişkin Kağızman Sulh Ceza Mahkemesince yayın yasağı kararı alındı.
devamı..

                 

Keten lifinden 'enerji dostu' malzeme geliştirildi
Ege Üniversitesinde, otomotiv ve havacılık sektöründe kullanılmak üzere keten liflerinden çevreci ve hafif kompozit malzeme geliştirildi.
devamı..

                 

Sedanur'un ölümüne ilişkin soruşturmaya yayın yasağı
Kars'ın Kağızman ilçesinde kaybolan 9 yaşındaki Sedanur Güzel'in ölü bulunmasına ilişkin Kağızman Sulh Ceza Mahkemesince yayın yasağı kararı alındı.
devamı..

                 

TSK'dan Münbiç hattında 50'nci devriye faaliyeti
TSK ve ABD Silahlı Kuvvetlerince Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç arasında kalan hatta 50'nci koordineli bağımsız devriye görevi yapıldı.
devamı..

                 

FETÖ'den aranan eski polis müdürü Esenyurt'ta yakalandı
"Terör örgütü üyesi olmak" suçundan hakkında gözaltı kararı bulunan eski Edirne İstihbarat Şube Müdürü Özgür N. Esenyurt'ta yakalandı.
devamı..

                 

Eminevim'den "çocuklu ailelere" müjde
- Eminevim, çocuklu ailelere yeni üyeliklerde organizasyon ücretinde eylül ayı boyunca yüzde 20'ye varan indirim ve 6 taksit imkanı sağlayarak, ev sahibi olmayı kolaylaştıran yeni kampanyasını açıkladı
devamı..

                 

Gazze Şeridi'ndeki barışçıl gösterilerde bir Filistinli şehit oldu
İsrail askerlerinin, Gazze'deki barışçıl gösterilere müdahalesinde açtığı ateş sonucu bir Filistinli şehit oldu, biri AA serbest kameramanı 10 kişi yaralandı.
devamı..

                 

Arnavutluk'u metropollere bağlayan köprü: Air Albania
Arnavutluk'un THY ortaklığında kurulan ilk havayolu şirketi Air Albania, ülkeyi dünya metropollerine bağlayan bir köprü vazifesi görecek.
devamı..

                 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu
Yılmaz'ın istifasıyla boşalan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine AK Parti'nin adayı Tekintaş seçildi.
devamı..

                 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Masum insanları yalnız bırakmadık

devamı..

                 

PKK elebaşının akrabası Yunanistan'a kaçarken yakalandı
Terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın akrabası, terör örgütü üyesi şahıs Yunanistan'a kaçarken sınırda yakalandı.
devamı..

                 

'Sedanur'un katilinin idam edilmesini istiyorum'
Kars'ın Kağızman ilçesinde kaybolduktan 7 gün sonra ölü bulunan 9 yaşındaki Sedanur Güzel'in acılı ailesi taziyeleri kabul ediyor. Anne Handan Güzel, "Benim acım çok büyük. Bütün Türkiye bizimle acılıdır, idam edilmesini istiyorum." dedi.
devamı..

                 

Erdoğan ile Guterres görüştü

devamı..

FETÖ'nün gizli bölmesinden yüklü miktarda para çıktı

devamı..

Hava Kuvvetleri Komutanlığı FETÖ soruşturmasında 107 şüpheliye ek gözaltı kararı

devamı..

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler birlikleri denetledi
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Diyarbakır ve Mardin'deki birliklerde incelemelerde bulundu.
devamı..

Darbeci askerlerin kaçırdığı eski Jandarma Komutanı konuştu

devamı..

Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Türkiye'ye geldi
Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi olarak atanan Marjanne de Kwaasteniet, Türkiye'ye geldi.
devamı..

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik tutuklandı

devamı..