Yavaş yemek obezite riskini azaltıyor

Bilim adamları, yemeği yavaş yavaş yemenin obezite riskini azalttığını belirledi.

 

ANKARA (AA) - Bilim adamları, yemeği yavaş yavaş yemenin obezite riskini azalttığını belirledi.

Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Japonya'da şeker hastalığı üzerine yapılan bir araştırma, yavaş ve düzenli yemek yiyen kişilerde bel bölgesindeki kilolanmanın ve genel vücut kitle endeksinin daha az olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada Japonya'da 2008-2013 yılları arasında sağlık sigortası kapsamında düzenli kontrol yaptıran Tip 2 diabet hastası 59 bin 700 yetişkin kişiye yemek yeme alışkanlıklarıyla ilgili sorular soruldu. Katılımcılar, günde kaç öğün yedikleri, ne hızda yedikleri, kahvaltı edip etmedikleri ve yatmadan önce yemek yiyip yemediklerine dair 7 soruya yanıt verdi.

"Yemek yeme hızı arttıkça obezite riski artıyor"

Sonuçlar, yemek yeme hızı arttıkça obezite riskinin arttığını gösterdi. Yavaş yemek yiyen katılımcıların yalnızca yüzde 21,5'i obezken, normal hızda yemek yiyenlerin yüzde 30'unun, hızlı yemek yiyenlerin ise yüzde 45'inin obez olduğu görüldü.

Vücut kitle endeksi ortlaması yavaş yemek yiyenlerde 22'den biraz fazla iken, normal yiyenlerde 23,5, hızlı yiyenlerde ise 25 civarında olduğu tespit edildi.

"Bel çevresindeki kilolanma yemek yeme hızıyla birlikte artıyor"

Bel çevresindeki kilolanmanın da yemek yeme hızıyla birlikte arttığı gözlemlendi.

Bulgular, yavaş ve düzenli öğünlerle yemek yiyen, kahvaltıları kaçırmayıp, gece yatmadan önce yemek yemekten kaçınan kişilerin obez olma riskinin azaldığına işaret ediyor.

Öte yandan ikinci kontrollerde yemek yeme alışkanlıklarını değiştiren katılımcıların vücut kitle endekslerinin azaldığı görüldü.

Araştırmanın sonuçları "BMJ Open" bilim dergisinde yayımlandı.

Muhabir: Emre Aytekin

 

Elektronik sigara masum değil
Prof. Dr. Meftun Ünsal, "Elektronik sigara dumanında normal sigara dumanından daha fazla miktarda ağır metal ve silika partikülleri bulunduğu saptanmıştır." dedi.
devamı..

                 

'Sağlık Bakanlığından 7 bin 655 personel ihraç edildi'
Sağlık Bakanı Demircan, devletin bütün kurumlarında FETÖ ile mücadelenin devam ettiğini belirterek, "Bizim bakanlığımızda şu anda 7 bin 655 personel ihraç edilmiş durumda." dedi.
devamı..

                 

Ege Üniversitesinin 'milli aşı' hedefi
Ege Üniversitesi, Kalkınma Bakanlığının Araştırma Altyapısı Proje Çağrısına aşı üretimi için başvurdu.
devamı..

                 

Ambulanslar 5 milyona yakın hastanın imdadına koştu
Sağlık Bakanlığının 112 acil hizmetleri kapsamında Kasım 2017 itibarıyla 4 milyon 765 bin 614 hasta kara, hava ve deniz ambulansları ile taşındı.
devamı..

                 

Sağlık Bakanlığından TTB'ye dava
Sağlık Bakanlığı tarafından, "amaçları dışında faaliyet gösterdiği" gerekçesiyle TTB Merkez Konseyinin görevine son verilmesi istemiyle dava açıldı.
devamı..

                 

KOAH'lılara 'nefes aldıran' yöntem
KOAH'ın "amfizem" adı verilen hastanın hava keseceklerinin harap olduğu türünde uygulanan "Valf yöntemi" ile akciğerlerdeki aşırı havalanma giderilerek nefes darlığı kısmen azaltılıyor.
devamı..

                 

Sağlık Bakanlığından 'Acil Servis' genelgesi
Acil servislerde yaşanan yoğunluğun önlenmesi amacıyla Sağlık Bakanı Demircan imzasıyla genelge yayımlanarak il sağlık müdürlüklerine gönderildi.
devamı..

                 

Hastalarından topladığı paketlerle sigarayı bıraktırıyor
Özel bir tıp merkezinde görevli kardiyoloji uzmanı Erol, ikna ederek sigarayı bıraktırdığı hastalarından topladığı izmarit ve paketleri, odasındaki kavanozlarda saklıyor.
devamı..

                 

Kanseri semptomlarından önce teşhis edebilen test denendi
Sekiz kanser türünü erken teşhis edebilen kan testinin bin hasta üzerinde denendiği açıklandı.
devamı..

                 

Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı' açıklaması
Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçların bulunamamasına ilişkin herhangi bir hasta şikayeti ve talep bulunmadığı, kanser ilaçlarında da herhangi bir tedarik sıkıntısının yaşanmadığı bildirildi.
devamı..

                 

Diyabetli 'Şeker Teyze'den diyabetli çocuklara rehber kitap
Uşaklı 'Şeker Teyze' lakaplı diyabet hastası Bunaltan, diyabetli çocuklara rehber olması amacıyla hastalıkla geçen 34 yılını anlatan kitap hazırladı.
devamı..

                 

Erkeklerde akciğer, kadınlarda meme kanseri ilk sırada
Türkiye'de her yıl 97 bini erkek, 67 bini kadın olmak üzere yaklaşık 164 bin kişiye kanser tanısı konuyor.
devamı..

                 

Meme kanserinde gereksiz kemoterapiyi önleyen test
ODTÜ'lü bilim insanlarınca hayata geçirilen kişiye özgü tanı imkanı sağlayan tedavi yönlendirme ve risk öngörü testi "Prosigna" ile meme kanseri hastasının kemoterapi ihtiyacı olup olmadığı belirlenebiliyor.
devamı..

Böbrek uyumunu tespitte yeni yöntem 'sanal doku testi'
Böbrek yetmezliği yaşayan ve doku testleri uyumsuz olduğu için nakil olamayan hastalar için "sanal doku testi" büyük kolaylık sağlıyor.
devamı..

Yavaş yemek obezite riskini azaltıyor
Bilim adamları, yemeği yavaş yavaş yemenin obezite riskini azalttığını belirledi.
devamı..

Menopoza erken giren kadına anne olma umudu doğdu
Erken menopoz sorunu yaşayan kadınlarda tüp bebek şansını artıran IVA tekniği, Çin, İspanya ve ABD'den sonra Türkiye'de ilk kez Sağlık Bakanlığının izniyle Hacettepe Üniversitesinde uygulandı.
devamı..

Acillerde yoğunluğu azaltacak düzenlemenin detayları belli oldu
Sağlık Bakanlığından "Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" yayımlandı.
devamı..

Açık renkli gözlülerde göz kanseri riski daha yüksek
Bilim insanlarınca yapılan ortak araştırmada, mavi, yeşil ve gri göz rengi ile açık ten rengine sahip olanlarda göz kanseri gelişme olasılığının daha yüksek olduğu ortaya koyuldu.
devamı..

Hekimler Birliği Vakfından 'TTB'ye istifa' çağrısı
Hekimler Birliği Vakfından, TTB'nin Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin açıklamalarına, "Bireylerin aklını küçümseyen, vatanın sınırlarını korumayı gereksiz gören bildiriyi reddediyor, TTB Merkez Konseyi’ni istifaya çağırıyoruz." denildi.
devamı..