Yeni Yargıtay üyelerinin görev yerleri belirlendi

Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulunca, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından yeni atanan 100 üyenin görev yerleri belirlendi.

 

ANKARA (AA) - Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu tarafından Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) yeni atanan 100 üyenin görev yerleri belirlendi.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK), Yargıtay'a ihdas edilen 100 yeni üyenin seçiminin tamamlanmasından itibaren 5 gün içinde Birinci Başkanlık Kurulunun yeniden belirlenmesi öngörülüyordu.

Bu kapsamda, Yargıtay Büyük Genel Kurulunda, 12 asıl, 8 yedek üyeden oluşacak Birinci Başkanlık Kurulu için seçim yapıldı. Seçim sonucunda, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu üyeleri yeniden belirlendi.

Buna göre Başkanlık Kurulu asıl üyeleri şu isimlerden oluştu:

"4. Hukuk Dairesi Başkanı Sadık Demircioğlu, 13. Hukuk Dairesi Başkanı Ali Selman Erkuş, 10. Hukuk Dairesi Başkanı Halil Özdemir, 9. Ceza Dairesi Başkanı Burhan Karaloğlu, 5. Ceza Dairesi Başkanı Şakir Aktı, 2. Ceza Dairesi Başkanı Haydar Sami Kuzu, 22. Hukuk Dairesi Üyesi Türkan Erturan, 5. Hukuk Dairesi Üyesi Sinan Zeki Piyale, 21. Hukuk Dairesi Üyesi Doğan Korkmaz, 19. Ceza Dairesi Üyesi Memiş Selçuk Güney, 16. Ceza Dairesi Üyesi Muhsin Şentürk, 6. Ceza Dairesi Üyesi Hüseyin Kocabey."

Yedek üyeler ise şöyle:

"17. Hukuk Dairesi Başkanı Şehabettin Sertkaya, 8. Hukuk Dairesi Başkanı Fahri Akçin, 10. Ceza Dairesi Başkanı Hüsnü Uğurlu, 14. Ceza Dairesi Başkanı Mustafa Demirdağ, 3. Hukuk Dairesi Üyesi Hikmet Kanık, 14. Hukuk Dairesi Üyesi Suat Arslan, 15. Ceza Dairesi Üyesi Murat Esen, 20. Ceza Dairesi Üyesi Ender Şener."

Yeni üyelerin görev yerleri Birinci Başkanlık Kurulunca belirlendi

KHK gereği yeni oluşan Birinci Başkanlık Kurulu, dairelerin iş durumu ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yeni seçilen üyelerin hangi dairelerde görev yapacağını belirledi.

Buna göre, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı iken Yargıtay üyeliğine seçilen Ferhan Temel aile hukukundan kaynaklanan nafaka ve tazminat davalarına bakan 3. Hukuk Dairesi, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı iken Yargıtay üyeliğine seçilen Yunus Yılmaz ile Anayasa Mahkemesi Raportörlüğünden Yargıtay üyeliğine seçilen Salim Küçük, tazminat davalarının temyiz incelemesinin yapıldığı Yargıtay 4. Hukuk Dairesinde görevlendirildi.

Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı görevinden Yargıtay üyeliğine getirilen Şaban Kazdal, ticaret ve sigorta hukuku davalarına bakan Yargıtay 11. Hukuk Dairesinde görev yapacak.

İşkence, mala zarar verme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik gibi suçlarla ilgili incelemeleri yapan Yargıtay 8. Ceza Dairesinde 3 yeni üye görevlendirildi. Bu dairede, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Başkanlığından seçilen Hayri Kaynar, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı iken seçilen İdris Ünal ile Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekilliğinden Yargıtay üyeliğine seçilen Mehmet Odabaşı görev yapacak.

FETÖ üyesi yüksek yargıçları yargılayan daireye 6 yeni üye

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen ve tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin yargılanmasını ilk derece mahkemesi sıfatıyla yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesine 6 yeni üye verildi.

Buna göre, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığından Yargıtay üyeliğine seçilen Ergün Şahin, Türkiye Adalet Akademisi Başkanı iken seçilen Rifat İnanç, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığından Yargıtay'a üye seçilen Ali Doğan, İstanbul hakimiyken üye olan Abdurrahman Orkun Dağ ile İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi başkanları Ali Öztürk ile Fikret Demir Yargıtay 9. Ceza Dairesinin yeni üyeleri oldu.

Terör dairesine 7 yeni üye

Yargıtay'ın, terör örgütleri, devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar ile devletin bütünlüğünü bozma gibi suçlarla ilgili davalara bakan kritik dairesi Yargıtay 16. Ceza Dairesinde ise 7 yeni üye görevlendirildi.

Yargıtay Savcılığından üyeliğe seçilen Celal Albay ile Kenan Zeybek, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı iken üye seçilen Mustafa Doğru, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanlığından üyeliğe seçilen Nazım Durmaz ile Şerafettin Saka, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı iken üye olan Muhammed Yavuz, Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürü iken üye seçilen Ekrem Çetintürk Yargıtay 16. Ceza Dairesinin yeni üyeleri oldu.

Yeni seçilen diğer üyeler de iş durumuna görev diğer dairelerde görevlendirildi.

 

İsrail askerlerinin yaraladığı Filistinli şehit oldu
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te, bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu iddia edilen Filistinli genç, İsrail polisi tarafından silahla vurularak şehit edildi.
devamı..

                 

Pakistan'da İmran Han yemin ederek görevine başladı
Başbakan seçilen Pakistan Adalet Hareketi lideri İmran Han, yemin ederek göreve başladı.
devamı..

                 

Derin dondurucu ve kıyma makinesi satışları patladı
- Kurban Bayramı öncesi derin dondurucu ve kıyma makinesi satışındaki artış yüzde 150'ye yaklaşırken, kesim aletleri, terazi ve tartı, tava ve tencere satışlarında da ciddi yükseliş kaydedildi - n11.com Satış Genel Müdür Yardımcısı Örpen Koçak: - "Derin do
devamı..

                 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan New York Times'a tepki
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, New York Times'ta yer alan bir habere tepki göstererek bunun gazetecilik olmadığını ifade etti.
devamı..

                 

İçişleri Bakanı Soylu trafik denetimine katıldı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kırıkkale'de, "Bu bayram ben de trafik polisiyim, hatalı sürücüye kırmızı düdük" projesi kapsamında, yol uygulamasına katılarak, çocuklara düdük, tişört ve broşür dağıttı.
devamı..

                 

İstanbul trafiğinde bayram yoğunluğu
Kurban Bayramı tatili için araçlarıyla yola çıkan vatandaşların tercih ettiği TEM Otoyolu, E-5 Karayolu'nun bazı noktaları ile boğaz köprülerinde yoğunluk oluştu.
devamı..

                 

Yerli cep telefonlarına ilgi arttı
- Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Mutlu Erturan: - "Platformumuzda yerli cep telefonu aramalarında son 3 günde yüzde 121 artış olduğunu gözlemledik. Bu gelişmenin ilerleyen günlerde satışlardaki etkisini göreceğiz" - "Hükümetimizin yerli üretim ve tüketim
devamı..

                 

Eski ABD'nin Ankara Büyükelçisine kritik görev
Eski ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi görevine getirildi.
devamı..

                 

'Trump, Brunson'ı Evanjeliklerin desteği için kullanıyor'
Financial Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın, rahip Brunson üzerinden 8 Kasım'daki Kongre ara seçimlerinde Evanjeliklerin desteğini toplamak istediğini yazdı.
devamı..

                 

ABD Savunma Bakanı Mattis'ten Münbiç açıklaması
ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türk ve Amerikan askerlerinin Münbiç'te ortak devriyeler gerçekleştirmeleri için gereken eğitimlerin 3 gün içinde başlayabileceğini söyledi.
devamı..

                 

Siirt-Pervari Yazlıca-Herekol Dağı bölgesinde 4 terörist etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakanlığından, Siirt-Pervari Yazlıca-Herekol Dağı bölgesinde 4 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.
devamı..

                 

Harp Akademileri Komutanlığı'ndaki darbe faaliyetlerine ilişkin davada karar
Harp Akademileri'ndeki darbe faaliyetlerine ilişkin davada, 35 sanık ağırlaştırılmış müebbet, 67 sanık da müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
devamı..

                 

'Ahlat Ağacı' Türkiye'nin Oscar adayı oldu
Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi "Yabancı Dilde En İyi Film Dalı"nda Türkiye'yi temsil edecek.
devamı..

ABD Suriye'ye ayırdığı 230 milyon dolarlık fonu durdurdu
Suriye'de DEAŞ'tan kurtarılan ve terör örgütü YPG/PKK'nın kontrol ettiği alanlarda istikrarın sağlanması için vadedilen 230 milyon dolarlık fon başka bölgelere aktarılacak.
devamı..

Distilasyon Tesisi'nde defne yağı üretimi için çalışmalar başladı

devamı..

İsrail askerleri Gazze sınırında 2 Filistinliyi şehit etti
Gazze Şeridi'ndeki El-Bureyc Mülteci Kampı'nın doğusu ile Refah kentinin doğusunda İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu iki Filistinli şehit oldu.
devamı..

Bilal Erdoğan'ın üçüncü çocuk sevinci
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Necmeddin Bilal Erdoğan ve eşi Reyyan Erdoğan'ın üçüncü çocukları dünyaya geldi
devamı..

Tekirdağ Limanı'nda tatil yoğunluğu
Kurban Bayramı için Avşa Adası, Bandırma ve Marmara adalarına gitmek isteyen tatilciler, feribot iskelelerinde araçlarıyla uzun kuyruklar oluşturdu.
devamı..

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Türkiye'de her çocuk Filistin muhabbetiyle doğuyor
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, "Türkiye'de doğan her çocuk Filistin muhabbeti ile doğuyor. İnşallah bu böyle devam edecektir." dedi.
devamı..