Yerli enerjide verim arttıracak buluş

Türk bilim insanları, jeotermal kaynaktan elektrik üretimi performansını yaklaşık yüzde 20 arttıracak malzeme geliştirdi.

 

İZMİR (AA) - Halil Şahin - Türk bilim insanları, jeotermal kaynaktan elektrik üretimi sırasında karşılaşılan ve suyun debisi ile sıcaklığını azalttığı için üretim performansını olumsuz etkileyen kabuklaşmayı azaltacak malzeme geliştirdi.

Çeşitli moleküllerin sentezinden oluşan yeni malzemenin, jeotermalden elektrik üretimini yaklaşık yüzde 20 artırarak yıllık 180 milyon dolar civarında kazanç sağlaması bekleniyor.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada ,Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamak için yurt dışından enerji ithal ettiğini, bunun önüne geçmek için yerli enerji kaynaklarının verimini artırmak için çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

Jeotermalin Türkiye için önemli bir kaynak olduğunu belirten Demir, bu alandaki elektrik üretiminin verimini artırmak için 7 yıldır çalıştıklarını söyledi.

Prof. Dr. Demir, jeotermal tesislerinde karşılaşan en önemli sorunun "kabuklaşma" olduğuna dikkati çekerek, "Jeotermal akışkan (su ve buhar) yerin altında yüksek basınç ve sıcaklıkta çözünmüş minerallerden oluşmaktadır. Bunların yeryüzüne çıkartılması sırasında çökelme problemi meydana gelir. Çökelmeyle oluşan kabuklaşma jeotermal akışkanın geçtiği boruları tıkama noktasına getirir ve enerji performansını düşürür. Kabuklaşma borudan geçen suyun debisini düşürdüğü gibi boruların üzerinde yalıtkan bir tabaka bırakarak oradan istifade ettiğimiz enerji miktarını da düşürmektedir." diye konuştu.

Çaydanlık örneği

Günlük hayatta mutfakta kullanılan çaydanlıklarda da kabuk oluştuğuna değinen Prof. Dr. Demir, "Bu kabuk, kireç esaslı kalsiyum karbonat kabuklaşmasıdır. Bu kabuklaşmaya yönelik güzel çözümler var. Ancak elektrik üreten jeotermal sistemlerde gördüğümüz kabuklaşma daha farklıdır, silikat kabuklaşmasıdır ve çok daha inatçı, temizlemesi zor bir kimyasal yapıdır." ifadelerini kullandı.

Polimerik moleküller sentezleyerek kabuklaşma oluşmasını azaltacak bir malzeme elde ettiklerini, bu malzemenin laboratuvar ortamında başarılı sonuçlar verdiğini anlatan Demir, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin jeotermalden elektrik üretim kapasitesi günlük 1000 megavat civarındadır. Yaptığımız inhibitör kabuk miktarını yüzde 20 azaltmakla enerji performansını artırmaktadır. Bu da yıllık yaklaşık 180 milyon dolarlık bir kazanca tekabül etmektedir. Bu rakam bir megavat elektriğin bir saatlik ücreti ve verimin artırılmasıyla elde edilecek günlük fazladan 200 megavatlık elektrik göz önünde bulundurularak elde ediliyor."

Demir, TÜBİTAK destekli projede elde edilen malzemenin üretim kapasitesinin artırılarak sahada kulanılacak miktarda üretilebileceğini sözlerine ekledi.

 

Hurma zeytininin gen haritası çıkarıldı
Dünyada daldan toplandığı gibi tüketilebilen tek zeytin türü olan "hurma zeytini" üzerinde çalışma yürüten İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, bu zeytin çeşidinin diğer türlerden genetik olarak farklı olduğunu ortaya koydu.
devamı..

                 

Siber güvenliğin insan gücü ücretsiz kamplarda yetişiyor
Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezinde düzenlenen ücretsiz siber kamplarda siber güvenlik alanının insan gücü yetiştiriliyor.
devamı..

                 

Yerli yazışma programı hazırladılar
Gaziantep'te faaliyet gösteren bir teknoloji firmasınca tamamen yerli imkanlarla hazırlanan yazışma programı sayesinde, kullanıcılara telefon ve bilgisayarlardan yazılı, sesli ve görüntülü iletişim kurma imkanı sağlanıyor.
devamı..

                 

Karadeniz yaylalarında BİP ile iletişim kesilmeyecek
-Giresun Çotanak Off Road Kulübü üyeleri yaylalarda gerçekleştirdikleri etkinliklerde Turkcell BİP sayesinde Türkiye'de bir ilk olan çoklu ekran özelliği sayesinde artık 6 kişiyle aynı anda HD kalitesinde görüntülü konuşma imkanını yakalayacak
devamı..

                 

'STEM Makers Fest/Expo 2017' bilim meraklılarını bir araya getirdi
Konya Bilim Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte robotik, kodlama, mühendis çocuk, üç boyutlu yazıcılar ve ahşap tasarım alanlarında 35 farklı atölye çalışması yapıldı.
devamı..

                 

Dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy uzaya fırlatıldı
Amerikan uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX, dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy'i uzaya fırlattı.
devamı..

                 

TÜBA Ödülleri sahiplerini buldu
Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı, Bilimsel Telif Eser ile Uluslararası Akademi Ödülleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayesinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.
devamı..

                 

BTK Başkanı Sayan: Kendine yeten bir ülke olmak zorundayız
BTK Başkanı Sayan, "Kendine yeten bir ülke olmak zorundayız. Zeytin Dalı Harekatı, yerli ve milli çözümler ürettiğimiz sürece 'Ben de varım.' diyebildiğimizin en önemli göstergesi." dedi.
devamı..

                 

Gözlemevi ışık kirliliğinden kurtulmak istiyor
Astronomi alanında önemli çalışmalara imza atan Antalya Bakırlıtepe'deki TUG'un etrafında bulunan mermer ve taş ocaklarından yayılan ışık kirliliğinin son bulması için rapor hazırlanacak.
devamı..

                 

Alibaba'nın yapay zekası insanı yendi
Çin’in e-ticaret devi Alibaba’nın geliştirdiği yapay zeka program, okuma testinde insan rakibini geride bıraktı.
devamı..

                 

Satürn'ün uydusu Titan'da 'deniz seviyesi' tespit edildi
Bilim adamları, Satürn'ün uydusu Titan'daki denizlerin yüzeyinin hemzemin olduğunu keşfetti.
devamı..

                 

Çinli bilim adamları maymun klonladı
Çinli bilim adamlarının dünyada ilk defa bir maymunu klonladığı bildirildi.
devamı..

Otomotiv Test Merkezi için protokol imzalandı
Bursa'nın Yenişehir ilçesinde yapımı devam eden Otomotiv Test Merkezi için protokol imzalandı.
devamı..

Süpernova kalıntısındaki maddelerin renk cümbüşü görüntülendi
Chandra X-ışını Teleskobu, süpernova kalıntısının maddi bileşenlerini farklı renklerde görüntüledi.
devamı..

Yerli enerjide verim arttıracak buluş
Türk bilim insanları, jeotermal kaynaktan elektrik üretimi performansını yaklaşık yüzde 20 arttıracak malzeme geliştirdi.
devamı..

Bu binanın enerjisi de güneşten geliri de
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 2013 yılından beri hizmet veren "Ekolojik Bina"da kurulan güneş panelleriyle, binanın tüm enerjisi güneşten sağlanırken, 3 yıldan beri üretilen 2 bin kilovat enerji de satılıyor.
devamı..

TAI ve THY Teknik arasında iş birliği
TAI ve THY Teknik arasında Türkiye'de yapılan havacılık faaliyetlerini ve pazarını geliştirmeyi hedefleyen iş birliği protokolü imzalandı.
devamı..

ASELSAN'a elektronik tasarım alanında ödül
ASELSAN, Yüksek Başarımlı Çok İşlemcili Bilgisayar Kartı ile elektronik tasarım konusunda uluslararası alandaki en prestijli yarışmada ikincilik ödülünün sahibi oldu.
devamı..